ផ្លូវជាតិលេខ៣៣ ពីខេត្តកំពត ដល់ច្រកព្រំដែនអន្តរជាតិព្រែកចាក នឹងដាក់សម្ពោធជា​ផ្លូ​វ​ការ​ឆាប់​ៗ​នេះ ក្រោម​អធិបតីភាពសម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត
ភ្នំពេញ ៖ គម្រោង​ផ្លូវជាតិលេខ​៣៣ ប្រវែង​ ៥២,៥៧គីឡូម៉ែត្រ ពី​ទីរួម​ខេត្តកំពត ដល់​ច្រក​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​កម្ពុជា – វៀតណាម ព្រែកចាក នឹង​ត្រូវ​ដាក់សម្ពោធឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនៅពេលឆាប់ៗនេះហើយដោយ​មានការ​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ពីសំណាក់​សម្ដេច​មហា​បវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា ខណៈបច្ចុប្បន្ន ការសាងសង់​បានចប់​សព្វ​គ្រប់ជា​ស្ថា​ពរ​ហើយ ។
​ឯកឧត្តម ប៉ាល់ ចន្ទតារា រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងជានាយកគម្រោងបាន​អញ្ជើញដឹ​កនាំក្រុមការងារចុះពិនិត្យការងារពង្រីក និងលើកកម្រិតគុណភាពគម្រោងផ្លូវជាតិលេខ៣៣ ចាប់​ពី​​ខេត្ត​កំព​ត ដល់ច្រកព្រំដែនអន្តរជាតិព្រែកចាក (ព្រំដែនកម្ពុជា-វៀតណាម) និងទីតាំងប្រារព្ធពិធីសម្រា​ប់ត្រៀមដា​ក់ស​​ម្ពោធផ្លូវការនាពេលឆាប់ៗខាងមុខ ដោយមានការចូលរួមពី ឯកឧត្តមអ​នុ​រ​ដ្ឋ​លេ​ខា​ធិ​​កា​រ  សមាជិកក្រុមការងារពាក់ព័ន្ធ ក្រុមការងារបច្ចេកទេសរបស់ក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មស្ពាន និងថ្នល់ចិន (CRBC) ​និង​​តំណាងក្រុមហ៊ុនទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេសក្វាងចូវ វ៉ានអាន ផងដែរ ។
ការចុះពិនិត្យនេះក្នុងគោលបំណងពិនិត្យមើលស្ថា​ន​ភាព​ផ្លូ​វ​ថ្ន​ល់​នៅ​ក្រោ​យពេ​លសាង​ស​ង់​បន្ទា​ប់​ពីធ្វើ​កា​រប្រគល់-ទទួលរួចរាល់ រក្សាបាននូវគុណភាពល្អ និងអាចប្រើប្រាស់បានយូរអង្វែង ជាពិសេស​ស្វែង​រក​ទី​តាំ​​ង​ល្អសម្រាប់ប្រារព្ធពិធី ដែលត្រៀមដាក់សម្ពោធជាផ្លូវការនាពេលឆាប់ៗខាងមុខ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ព​ស់​រ​​បស់សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជណាចក្រកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម បានថ្លែងអំណរគុណដល់គ្រប់ផ្នែកពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេសក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មស្ពាន និងថ្នល់ចិន (CR​BC) ដែលបានខិតខំបំពេញកិច្ចការងារថែទាំផ្លូវមួយខ្សែនេះដោយយកចិត្តទុកដាក់ធ្វើឱ្យមា​នភា​ព​ងា​យ​​ស្រួ​ល​​​ដល់ការធ្វើដំណើររបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ រួមទាំងការដឹកជញ្ជូនទំនិញឆ្លងកាត់ផងដែរ។
គម្រោងនេះ ត្រូវបានប្រកាសបើកការដ្ឋានជាផ្លូវការកាលពីថ្ងៃទី៣០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ ដោយមា​ន​ប្រ​វែង​​ប្រ​មាណ ៥២,៥៧ គីឡូម៉ែត្រ តភ្ជាប់ពីខេត្តកំពត (បំបែកពីផ្លូវជាតិលេខ៣ ត្រង់ចំណុចគ.ម១៤៨+១០០) ​ទៅ​កាន់​ច្រក ព្រំដែនអន្តរជាតិព្រែកចាក (ព្រំដែនកម្ពុជា-វៀតណាម) ឆ្លងកាត់ភូមិសាស្រ្ត ស្រុកទឹកឈូ និងស្រុ​​​កកំពង់ត្រាច នៃខេត្តកំពត ហើយឆ្លងកាត់ភូមិសាស្រ្តក្រុងកែប និងស្រុកដំណាក់ចង្អើរ នៃខេត្តកែប ។​
គម្រោងមួយនេះ​ក៏ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ក្នុងគម្រោង​អភិវឌ្ឍ​ន៍​តំបន់ឆ្នេរ​ដែ​ល​ជា​ផែ​ន​កា​រ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលផងដែរ ព្រោះថា​គម្រោងផ្លូវមួយ​ខ្សែ​នេះនឹងអាចសម្រួលដល់​ពលរដ្ឋ​ទាំងក្នុង​តំបន់ និងពលរដ្ឋដែលធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់ ជាពិសេស​ភ្ញៀវទេស​ចរ​ក្នុងការធ្វើដំណើរ​​​ក​ម្សាន្តទៅតា​មរម​ណី​យ​ដ្ឋា​ន​​​នា​នា​ក្នុង​ខេត្តកំពត និង​ខេត្តកែប  ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ខេត្តកំពត និងកែប គឺជា​ខេត្ត​ដ៏មានសក្ដានុពល​មួយ​ទាំង​នៅពេល​បច្ចុប្បន្ន​ និងអនាគត ដោយបច្ចុប្បន្ននេះ ក្នុង​ខេត្តកំពត​ និងកែប ​ត្រូ​វរាជរដ្ឋាភិបាលកំពុង​វិនិយោគ​លើ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ឆ្នេរ​កម្សាន្ត​សម្រាប់ទាក់ទាញទេសចរ​ជាតិ និងអន្តរជាតិ ហើយនៅពេលអនាគត គម្រោងព្រែកជីកហ្វូណនតេជោ​តភ្ជាប់​ពីភ្នំពេញ​ទៅកាន់​កំពង់ផែសមុទ្រ​ខេត្ត​កែប ហើយភ្ជាប់ទៅកំពង់ផែ​ខេត្តកំពត និងខេត្តព្រះសីហនុ ហើយ​បន្តទៅ​កាន់កំពង់ផែ​ជាច្រើនទៀត​លើ​ពិភពលោក ។ ដូច្នេះ ​ខេត្ត​នៅតំបន់សមុទ្រ​កម្ពុជា​ នៅពេលអនាគត​​នឹង​កាន់តែមានការអភិវឌ្ឍ​ និងមានសក្ដានុពល​កាន់តែខ្លាំងក្នុងការទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគពី​ក្នុង និងក្រៅ​ប្រទេស​៕