" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-34759 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សារាយសមុទ្រនៅតែមានសារសំខាន់ និងចាំបាច់បំផុតសម្រាប់គ្រប់ជីវិតរស់នៅលើផែនដី
របកគំហើញ ៖ ការស្រាវជ្រាវមួយដែលត្រូវបានធ្វើឡើងដោយ DW Planet A បានពណ៌នាថា ភពផែនដីយើងបាន​កកើតឡើង​ជាច្រើន​ពាន់​លាន​ឆ្នាំមកហើយ គឺជាទីកន្លែងដែលពោរពេញទៅដោយ សារជាតិគិមី មានជាតិពុលពាសពេញបរិយាកាសគ្មានជីវិត និងគ្មានរុក្ខជាតិណា​ដែល​អាចដុះដាលបាននោះឡើយ។
ប៉ុន្តែអ្វីៗបានចាប់ផ្តើមប្រែប្រួលគឺនៅពេលដែលសារាយខៀវដែលយើងគ្រប់គ្នានិយមហៅថាសារាយសមុទ្របានចាប់កំណើតកាលពី ៣,៥ លាន​ឆ្នាំមុនដោយវាបានធ្វើឲ្យមានការផ្លាស់ប្តូរស្ទើរគ្រប់យ៉ាងនៅលើភពផែនដីយើងនេះ។ បាក់តេរីម្យ៉ាងដែលមាននៅក្នុងសារាយសមុទ្រ ឬគេហៅថា Cyanobacteria ក្រោយមកវាបានបង្កើតទៅជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏អស្ចារ្យបំផុតមួយដែលត្រូវបានដាក់ឈ្មោះថា Great Oxygenation Event គឺជាពេលវេលានៃកំណើតអុកស៊ីសែនដំបូងបំផុតក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រនៃភពផែនដីយើងនេះ។ នេះបើយោងតាមការស្រាវជ្រាវដោយលោក Moritz​ Koch អ្នកជំនាញមីក្រូជីវៈវិទ្យានៅសកលវិទ្យាល័យ British Columbia ។
បាក់តេរី Cyanbacteria បានចាប់ផ្តើមផលិតអុកស៊ីសែន ហើយក៏ជាអ្នកជួយបើកផ្លូវឲ្យមានកំណើតជិវិត​មនុស្សលោកមកទល់​បច្ចុប្បន្ននេះ​ផង​ដែរ។ ជាទូទៅសារាយនៅក្នុងសមុទ្រ ឬនៅលើគោកក្តី តួនាទីរបស់វាគឺទាញយកឧស្ម័នកាបូនឌីអុកស៊ីត និងសំយោគវាជាមួយនឹងពន្លឺ​ព្រះ​អាទិត្យ​ដើម្បីបង្កើតជាខ្យល់អុកស៊ីសែន ហើយបើទោះបីជានៅក្នុងពេលសម័យទំនើបនេះក្តីក៏វានៅតែបន្តកិច្ចការងារដ៏អស្ចារ្យរបស់ខ្លួន​បែបនេះ​ដដែល។
ក្រុមការងារស្រាវជ្រាវជីវិតបាតសមុទ្រ អ្នកនាង Mar Fernandez Mendez បាននិយាយថា សារាយសមុទ្រមានតួនាទី​សំខាន់​ណាស់​តាំងតែ​ពី​កំណើតភពផែនដី ហើយមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះក្តីវាក៏នៅតែបន្តស្រូបយកឧស្ម័នកាបូនឌីអុកស៊ីត CO2 ដល់ទៅ ១ ភាគ ៣ នៃការបំពុល​បរិយាកាស​ជារៀងរាល់ឆ្នាំផងដែរ។
ដោយឡែកសម្រាប់មនុស្សជាតិវិញការប្រើប្រាស់សារាយសមុទ្រនៅក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃក៏មានប្រវត្តិរាប់ពាន់ឆ្នាំមកហើយដែរគិតចាប់រាប់តាំងពីជនជាតិដើមរបស់អាមេរិករហូតទៅដល់អាស៊ីខាងកើត ហើយវាក៏ធ្លាប់ត្រូវបានគេរៀបរាប់នៅក្នុងឯកសារមួយដ៏ចំណាស់របស់ប្រទេសជប៉ុន​ផងដែរ​អំពីសារៈប្រយោជន៍របស់វា។ ប្រភពខ្លះទៀតនៅហ្វាំងឡង់ក៏បានបញ្ជាក់អំពីប្រវត្តិកាលដ៏យូរលង់នៃការប្រើប្រាស់សារាយ​សមុទ្រផង​ដែរ វាត្រូវបានប្រើប្រាស់យ៉ាងខ្លាំងក្លា ជាពិសេសនៅក្នុងដំណាក់កាលសម័យគ្រោះអត់ឃ្លានដ៏ធំមួយកាលពីអំឡុងទសវត្សរ៍ឆ្នាំ១៨៤០ ។
មកដល់បច្ចុប្បន្នកាលនេះ សារាយសមុទ្រនៅតែជារុក្ខជាតិដ៏ចាំបាច់ និងផ្តល់ប្រយោជន៍ដល់មនុស្សលោកកាន់តែខ្លាំងឡើងថែមទៀតដោយវា​ត្រូវ​បាន​គេ​យកទៅច្នៃប្រើប្រាស់ជាផលិតផលប្រចាំថ្ងៃ ដូចជាថ្នាំដុសធ្មេញ គ្រឿងសំអាង អាហារបំប៉ន ព្រមទាំងឱសថទ្រទ្រង់សុខភាព​រាងកាយ​ផងដែរ៕