ក្រសួងសុខាភិបាលនៅថ្ងៃទី5 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021នេះ បានកំណត់យកខេត្តចំនួន3ចាំបាច់ត្រូវតែអនុវត្តការពាក់ម៉ាសដាច់ខាត ព្រមទាំងរក្សាគម្លាតក្រោយមានការឆ្លងជំងឺកូវីដ-19 ជាបន្តបន្ទាប់ក្នុងសហគមន៍ រួមមានខេត្តកំពង់ចាម, តាកែវ និងខេត្តកំពង់ស្ពឺ ។
ចំពោះបុគ្គលដែលមានកាតព្វកិច្ចពាក់ម៉ាស និងរក្សាគម្លាតនេះ ត្រូវបានកំណត់ក្នុងប្រការ3 និងប្រការ4 នៃប្រកាសលេខ081 សនប.ប្រក ចុះថ្ងៃទី22 ខែមីនា ឆ្នាំ2021 ស្ដីពីកាតព្វកិច្ចពាក់ម៉ាស និងកាតព្វកិច្ចរក្សាគម្លាតសុវត្ថិភាព ក្នុងអំឡុងពេលនៃការឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដ-19 ក្នុងសហគមន៍។
ក្រសួងសុខាភិបាលបានអះអាងថា ការអនុវត្តកាតព្វកិច្ចពាក់ម៉ាស និងរក្សាគម្លាតសុវត្ថិភាពបុគ្គលនេះ ត្រូវចាប់ផ្ដើមអនុវត្តចាប់ពីថ្ងៃជូនដំណឹងនេះ រហូតដល់មានការជូនដំណឹងជាថ្មី។
ដោយឡែកសម្រាប់បុគ្គលដែលកំពុងស្ថិតនៅតាមទីសាធារណៈដែលមានមនុស្សច្រើន ឬទីកន្លែងដែលមានការជួបជុំមនុស្សចាប់ពី2នាក់ឡើងទៅ ត្រូវមានកាតព្វកិច្ចពាក់ម៉ាស ហើយបើមិនពាក់ម៉ាសទេ ត្រូវពិន័យពី20ម៉ឺនរៀល ទៅ1លានរៀល៕