តើកត្តាអ្វីខ្លះដែលជំរុញ SME នៅកម្ពុជាឱ្យប្រើបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកាន់តែច្រើន?
នៅកម្ពុជាឱ្យប្រើបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកាន់តែច្រើន? ដែលកំពុងវិវឌ្ឍន៍បន្តលើមូលដ្ឋាននៃបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម ខណៈដែលពិភពលោកកំពុងតែស្ថិតក្នុងបរិបទបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មានដ៏ធំបំផុតនៃប្រវត្តិសាស្ត្រមនុស្សជាតិផងដែរ។ ការវិវត្តយ៉ាងលឿននៃបច្ចេកវិទ្យា បាន នឹងកំពុងផ្លាស់ប្ដូរអ្វីៗគ្រប់យ៉ាងនៅក្នុងសង្គមជាតិ រួមទាំងរបៀប និងវិធីសាស្ត្រនៃការអប់រំ រៀនសូត្ររបស់មនុស្សផងដែរ។ បដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មទី 4 ជាយុគសម័យថ្មីមួយ កត្តាអ្វីខ្លះដែលជំរុញ SME
ប្រការនេះតម្រូវឱ្យកម្ពុជាត្រៀមរៀបចំខ្លួនសំរាប់យុគសម័យឌីជីថល ពិសេសក្នុងវិស័យអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈដើម្បីឆ្លើយតបទៅនិងឧស្សាហកម្មទី 4 បានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ និងទាន់ពេលវេលា។ នៅក្នុងបរិបទនៃចរន្តយ៉ាងខ្លាំងក្លាក្នុង សកលភាវូបនីយកម្ម កម្ពុជាពិតជាមិនអាចចៀសផុតនៃឥទ្ធិពល នៃនិន្នាការឌីជីថល និងអភិវឌ្ឍន៍ឧស្សាហកម្មជំនាន់ទី 4 បានឡើយ ។
ឯកឧត្តមកត្តិសេដ្ឋាបណ្ឌិត ចម ប្រសិទ្ធ ទេសរដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានថ្លែងនៅក្នុងទិវាសប្តាហ៍សកលនៃសហគ្រិនភាព ស្តីពីការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យារបស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ដោយគូសបញ្ជាក់ថា ដើម្បីឆ្លើយតបតម្រូវការការអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាក្នុងដំណាក់កាលថ្មីនិងសម្រាប់គាំទ្រ
ដល់ការសម្រេចនូវចក្ខុវិស័យរយៈពេលវែងកម្ពុជាមាន៖ ទី3- ការពង្រឹងការប្រកួតប្រជែងលើកស្ទួយសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម (SMEs) ព្រមទាំងសហគ្រិនភាព ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាព និងលទ្ធភាពសេដ្ឋកិច្ច។ ទី1-ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ពិសេសតាមរយៈបន្តផ្ដល់ពង្រឹងគុណភាពវិស័យអប់រំ វិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា និងការបណ្តុះបណ្ដាលជំនាញបច្ចេកទេស ពិសេសផ្នែកឌីជីថល Digital ដើម្បីជំរុញការធ្វើពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ច និងការអភិវឌ្ឍប្រភពកំណើនសេដ្ឋកិច្ចគន្លឹះ រួមទាំងវិស័យសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល។ ទី2- លើកកម្ពស់ការតភ្ជាប់ ផ្នែកដឹកជញ្ជូន ផ្នែកថាមពល និងឌីជីថល
ឯកឧត្តម បានលើកឡើងថា ឥឡូវកូវីដបង្ខំយើងជួបគ្នាតាម online នេះជាការបង្ខំយើងឱ្យចេះប្រើ digital ពីមុនយើងជួបគ្នាសុំលុយធ្វើសិក្ខាសាលា តែវិធីសាស្រ្តតាមអនឡាញបានមនុស្សច្រើនចូលរួមស្ដាប់។ យើងជាសហគ្រាសតូច ងាយស្រួលនឹងធ្វើការសម្រេចចិត្តមិនដូចសហគ្រាសធំៗទេ។ យើងប្រៀបដូចកាណូតតែសហគ្រាសខ្លះដូចជាកប៉ាល់ធំៗពិបាកបត់។ យើងតូចអាចបត់ភ្លាមៗ ប្រែប្រួលតាមចរន្តទឹកបានលឿន យើងត្រូវយល់ពីកាលៈទេសៈនេះ ឬសម្រេចថា តើយើងចង់ធ្វើ ឬមិនចង់ធ្វើ? យើងត្រូវឈានចូលទៅតាមការប្រែប្រួលឌីជីថល»។នុស្សច្រើនចូលរួមស្ដាប់។ ខ្ញុំមានជំនឿថា SMEs បើមានឆន្ទៈនឹងអាចប្រែប្រួលខ្លួនឯងទៅតាមកាលៈទេសៈបាន យើងជាសហគ្រាសតូច ងាយស្រួលនឹងធ្វើការសម្រេចចិត្តមិនដូចសហគ្រាសធំៗទេ។ យើងប្រៀបដូចកាណូតតែសហគ្រាសខ្លះដូចជាកប៉ាល់ធំៗពិបាកបត់។ យើងតូចអាចបត់ភ្លាមៗ ប្រែប្រួលតាមចរន្តទឹកបានលឿន យើងត្រូវយល់ពីកាលៈទេសៈនេះ ឬសម្រេចថា តើយើងចង់ធ្វើ ឬមិនចង់ធ្វើ? យើងត្រូវឈានចូលទៅតាមការប្រែប្រួលឌីជីថល»។ ឯកឧត្តម បានលើកឡើងថា ឥឡូវកូវីដបង្ខំយើងជួបគ្នាតាម online នេះជាការបង្ខំយើងឱ្យចេះប្រើ digital ពីមុនយើងជួបគ្នាសុំលុយធ្វើសិក្ខាសាលា តែវិធីសាស្រ្តតាមអនឡាញបានមនុស្សច្រើនចូលរួមស្ដាប់។ សេចក្តីត្រូវការរបស់ SMEsកម្ពុជា និងការយល់ដឹងពីកាលៈទេសៈ ដែលខ្លួនឯងកំពុងរស់នៅ និងកំពុងធ្វើអាជីវកម្ម ឯកឧត្ត ចម ប្រសិទ្ធ បានមានប្រសាសន៍ថា៖
SMEsត្រូវធ្វើអ៊ីចឹង ត្រូវតែឆ្លាតវៃ ធ្វើម៉េចទៅឆ្លាតវៃ ទាល់តែយើងមានប្រព័ន្ធឌីជីថលដែលអាចគ្រប់គ្រងបានលឿន»។ សំខាន់រឿងSMEsតើយើងទៅមុខ ឬមិនទៅ?បើយើងមិនទៅមានតែស្លាប់ គ្មានផ្លូវរស់ទេ។ បើយើងដើរយឺត ក៏ត្រូវតែស្លាប់ដែរ មានតែផ្លូវរត់ហើយរត់ឱ្យលឿន តែផ្លូវដែលត្រូវរត់ ហើយរស់ មិនមែនផ្លូវណាចេះតែទៅបានទេ ។ អ៊ីចឹងយើងត្រូវធ្វើខ្លួនដូចកាណូត ដែលត្រូវបើកបរមើលខ្យល់ មើលផ្លូវ មើលរលក ដើម្បីទៅមុខឱ្យបានលឿន ។ ឯកឧត្តម បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
ឯកឧត្ត ចម ប្រសិទ្ធ បានមានប្រសាសន៍ថា យើងមានកត្តា 3 យ៉ាងសំខាន់៖ រឿង ( Digital transformation Team) SMEsមួយណាក៏ចង់ទៅមុខ តែត្រូវរកក្រុមមួយដើម្បីអនុវត្ត (មិននិយាយពីមីក្រូដែលមានតែម្នាក់ឯង) ត្រូវលើកទឹកចិត្តឱ្យក្រុម សិក្សាទីផ្សារ ឱ្យមានប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីស្រាវជ្រាវទីផ្សារ ដណ្ដើមយកទីផ្សារឱ្យបាន កាលណាអត់មាន ត្រូវទៅរក សមាគមសហគ្រិនគេអាចជួយដល់យើង បើយើងត្រូវការគេមានសេវាកម្មជួយ SMEs តែម្ដងនេះ។ គេជួយឱ្យ SMEs ក្តាប់បានព័ត៌មានទីផ្សារបាន៕ ប្រធានSMEsដែលមិនចេះមិនចង់រៀន មេដឹកនាំបែបនេះសហគ្រាសនឹងមិនទៅមុខទេ។ យើងមិនសិក្សាពីទីផ្សារយើងនឹងស្លាប់ហើយ យើងមិនអាចអង្គុយលក់ ដោយមានអតិថិជនជិតខាងផ្ទះ ឬអ្នកនៅជាប់របងមកទិញនោះទេ សម័យឥឡូវគេលក់អនឡាញទៅហើយ។ ដូច្នេះភាពជាអ្នកដឹកនាំចេញពីម្ចាស់សហគ្រាស ព្រោះនៅក្នុងសហគ្រាស ត្រូវគិតពីអ្នកកត្តាលិករ អ្នកដែលជួយជំរុញឱ្យសហគ្រាសទៅមុខ ជួយតម្រង់ទិសសហគ្រាសឱ្យទៅមុខ។ ត្រូវស្គាល់អតិថិជនរបស់យើង (Digital Customer Experience) ដើម្បីក្តាប់ទីផ្សារឱ្យបានថា តើអតិថិជនចំណូលម្ហូបអី (បើយើងលក់បាយ )អ្នកប្រើទូរសព្ទគេកុំម្មង់ម្ហូបអ្វី?យើងអាចប្រើល្បិចអ្វី ដើម្បីយកមកធ្វើជាទីផ្សាររបស់យើងបាន និងតម្រូវចិត្តអតិថិជន នោះជាការអភិវឌ្ឍលឿនណាស់។ ទី​​ ២ Digital transformation - Team Version - leadership ទី​​ ១ ទី​​ ៣ Digital Customer - Experience រចនាដោយ Article