ភ្នំពេញ ៖ ជាការចូលរួមចំណែកស្ដារស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចសង្គម និងកសាងសង្គមជាតិ ពោរពេញដោយជំនាញបន្ទាប់ពីវិបត្តិកូវីដ-១៩ ក្រសួងការងារ បណ្តុះបណ្តាល និងវិជ្ជាជីវៈ ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា (ស.ស.យ.ក) បានផ្ដល់អាហារូបករណ៍ចំនួន៣១មុខជំនាញជូនដល់ពលរដ្ឋទូទៅ ជាពិសេសយុវវ័យដោយឥតគិតថ្លៃ។
វគ្គបណ្តុះបណ្តាលជំនាញទាំង៣១មុខ ដែលរៀបចំឡើងដោយក្រសួងការងារ បណ្តុះបណ្តាល និងវិជ្ជាជីវៈ សហការជាមួយ (ស.ស.យ.ក)ខាងលើនេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងបំពាក់បំប៉នសមត្ថភាព ចំណេះដឹង ចំណេះធ្វើ និងជំនាញយ៉ាងត្រឹមត្រូវ ដើម្បីអាចជាកម្លាំងដ៏ល្អក្នុងការចូលរួមស្ដារសេដ្ឋកិច្ចជាតិរួមគ្នាជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល។
នៅក្នុងវគ្គបណ្តុះបណ្តាលជំនាញដោយឥតគិតថ្លៃ ដែលមានសរុបចំនួន៣១មុខនេះ រួមមានដូចជាជំនាញផ្នែកសំណង់ អគ្គិសនី កុំព្យូទ័រ គណនេយ្យ អេឡិចត្រូនិក ម្ហូបអាហារ ភេសជ្ជៈ ផ្នែកសណ្ឋាគារ និងសំអាងការ ជាដើម ដោយមានរយៈពេលចាប់ពី ៤ ទៅ ៦ ខែ ចាប់ពីថ្ងៃចន្ទ ដល់ថ្ងៃសុក្រ និងថ្ងៃសៅរ៍-អាទិត្យ ដោយសិស្ស-និស្សិត ដែលជាសិក្ខាកាមអាចរើសបាន។
លោកបណ្ឌិត គី សេរីវឌ្ឍន៍ អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ចនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបានលើកឡើងថា ប្រសិនបើកម្ពុជាមានកម្លាំងជំនាញផ្នែកវិជ្ជាជីវៈគ្រប់គ្រាន់ ក្រៅពីអាចកាត់បន្ថយការធ្វើចំណាកស្រុក បង្កើនលទ្ធភាពរកចំណូលក្នុងគ្រួសារ ថែមទាំងអាចទាក់ទាញគម្រោងវិនិយោគមកពីក្រៅប្រទេស ហើយទីផ្សារការងារក្នុងស្រុកកាន់តែមានភាពទូលាយ ខណៈដែលអ្នកវិនិយោគនឹងកាត់បន្ថយការចំណាយទៅលើតម្រូវការជួលកម្លាំងជំនាញមកពីប្រទេសដទៃ។
លោកបណ្ឌិតបានបន្តថា ក្រុមហ៊ុនវិនិយោគ និងក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍ដែលកំពុងប្រតិបត្តិការនៅកម្ពុជាបច្ចុប្បន្នជួបវិបត្តិខ្វះកម្លាំងជំនាញ ហើយត្រូវបង្ខំចិត្តជួលជាតិសាសន៍ដទៃមកពីក្រៅប្រទេសធ្វើការងារជំនួសជនជាតិដែលជាម្ចាស់ស្រុក។ ដូច្នេះ ប្រសិនបើពលរដ្ឋកម្ពុជា ជាពិសេសយុវវ័យដែលមានកម្លាំងពេញមានជំនាញច្បាស់លាស់ពិតជាមានភាពល្អប្រសើរក្នុងការចូលរួមជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិក្រោយវិបត្តិកូវីដ ក៏ដូចជាលើកកម្ពស់ជីវភាពគ្រួសារឲ្យបានល្អប្រសើរ ដោយមិនចាំបាច់ធ្វើចំណាកស្រុកដើម្បីស្វែងរកចំណូលទាំងភាពប្រថុយប្រថានសុវត្ថិភាពនោះទេ។