ការផ្គត់ផ្គង់បន្លែក្នុងរាជធានីភ្នំពេញចាប់ផ្តើមមានកំណើនឡើងវិញ
មិនថាចំពោះការបោះដុំបន្លែ ឬការលក់រាយនៅតាមភូមិសាស្ត្ររាជធានីភ្នំពេញនោះទេ (លើកលែងតំបន់ក្រហម) ចាប់ផ្តើមមានភាពធូស្រាលជាងមុនបន្តិច ខណៈ​ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលសម្រេចអនុញ្ញាតឱ្យមានចរាចរណ៍ទូលាយទាំងនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ និងតាមបណ្តាខេត្តដែលអាចជួយទប់លំនឹងសេដ្ឋកិច្ចរបស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រកបអាជីវកម្មពាក់ព័ន្ធនៅក្នុងស្ថានការណ៍ដែលកំពុងប្រឈមនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។
បើទោះជាបណ្តាផ្សាររដ្ឋ និងមិនមានរៀបរយនានានៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ និងនៅតាមបណ្តាខេត្តក្រុងមួយចំនួនដែលបានផ្អាកបណ្តោះអាសន្ននៅមិនទាន់អនុញ្ញាត​ឱ្យបើកដំណើរការឡើងវិញក៏ដោយ បន្តែសម្រាប់មុខរបរ និងការផ្គត់ផ្គង់បន្លែគ្រប់មុខបានចាប់ផ្តើមរើបឡើងវិញបន្តិចក្រោយការបិទខ្ទប់​ក្នុងភូមិសាស្ត្រ​រាជធានី​ភ្នំពេញ និងក្រុងតាខ្មៅខេត្តកណ្តាលត្រូវបាន​​​​បញ្ចប់ ហើយការឆ្លងរាលដាលកូវីដ-19 ក៏ត្រូវបានគ្រប់គ្រងសភា​ព​ការណ៍បានល្អជាងមុន។
លោកស្រី រិទ្ធ ចន្ថា ប្រធានបណ្តុំកសិករផលិតបន្លែស្ថិតនៅក្នុងភូមិត្រពាំងក្រពើ ឃុំទឹកហូត ស្រុករលាប្អៀ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង បានប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថានៅក្នុង​អំឡុង​ខែមេសាកន្លងទៅ ការនាំចេញបន្លែទៅកាន់ទីផ្សារគឺមានការធ្លាក់ចុះយ៉ាងគំហុកខណៈដែលទីផ្សារសំខាន់ធំៗនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញសុទ្ធតែត្រូវបានផ្អាក ហើយ​ទីផ្សារតាមបណ្តាខេត្តមួយចំនួនទៀតក៏ត្រូវរឹតបណ្តឹងក្នុងការដឹកជញ្ជូនចេញ-ចូល ដែលធ្វើឱ្យប្រជាកសិករទទួលរងនូវការខាតបង់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដោយ​សារ​គ្មាន​ទីផ្សារ ខណៈដែលការបង្កើនផលនៅតែរក្សាបរិមាណដដែល។
លោកស្រី រិទ្ធ ចន្ថា បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“ពេលនោះបន្លែរបស់សមាគមត្រូវបានផ្ទេរទៅលក់នៅទីផ្សារក្នុងខេត្តរបស់ខ្លួនស្ទើរទាំងស្រុង ខណៈដែលតម្លៃធ្លាក់​ចុះ។ ប៉ុន្តែ ក្រោយពីរាជរដ្ឋាភិបាលបានបញ្ចប់ការបិទខ្ទប់ បន្លែរបស់សមាគម និងការដឹកជញ្ជូនទៅកាន់ភ្នំពេញមានភាពល្អប្រសើរឡើងវិញ ទោះជានៅផ្សារធំៗ​នៅ​មិន​ទាន់បើកដំណើរការ ប៉ុន្តែការជំរុញបន្លែទៅលើទៅផ្សារគឺបានធូរស្រាលមួយកម្រិតធំ ដោយប្រែពីការទម្លាក់នៅផ្សារ មកទម្លាក់នៅតាមបណ្តា​ហាង​អាហារដ្ឋានដែលជាម៉ូយធ្លាប់ទិញនោះវិញ”
លោក​ ទួត សេង​ហ័ង​ អ្នកតំណាង​ទីផ្សារ​នៃ​សមាគម​ត្រសក់ផ្អែម​សៀមរាប​មានជ័យ បានមានប្រសាសន៍ដែរថា ទាក់ទងនឹងការបញ្ជាទិញក្នុងស្ថានភាពបិទខ្ទប់ កាលពីពេលកន្លងទៅនេះគឺមានការធ្លាក់ចុះ ប៉ុន្តែមិនដល់ចំណុចសូន្យនោះទេ ព្រោះភាគច្រើនបន្លែ ផ្លែឈើរបស់សមាគមគឺជាការបញ្ជាទិញតាមរយៈផ្សារទំនើប។
“ការដឹកមកកាន់ទីក្រុងភ្នំពេញ មានផ្សារឡាក់គី ផ្សារម៉ាក្រូ ផ្សារអ៊ីអន និងផ្សារជីបម៉ុងជាដើម។ សម្រាប់តម្រូវការទីផ្សារទិន្នផល​កសិផលរបស់​សមាគម​រហូតមកដល់ពេលនេះនៅតែបន្តធ្លាក់ចុះដដែល បើទោះជាស្ថានភាពនៃការបិទខ្ទប់ត្រូវបានបញ្ចប់ក៏ដោយ។  ទោះជាយ៉ាងនេះ ខ្ញុំសង្ឃឹមថា តម្រូវការពី​បណ្តា​ទីផ្សារទាំងនេះនឹងមានកំណើនឡើងវិញក្នុងពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ ខណៈដែលអាជីវកម្មមួយចំនួនចាប់ផ្ដើមអនុញ្ញាតឱ្យមានដំណើរការឡើងវិញ”
ដោយឡែក ប្រធានសហគមន៍សំបូរមានជ័យ លោក អេង ថុង ដែលជាផ្គត់ផ្គង់បន្លែ ផ្លែឈើមួយចំនួនដល់ផ្សារម៉ាក្រូ និងកន្លែងសួនចិញ្ចឹមសត្វសាហ្វារីវើល  ក៏បានប្រាប់ឱ្យដឹងដែរថា បច្ចុប្បន្នលោកអាចដឹកបន្លែបង្ការបានវិញហើយ ដោយក្នុងមួយសប្ដាហ៍ចំនួន3ដង ទៅតាមអ្វី ដែលខាងភ្នំពេញបានបញ្ជាទិញ ហើយតម្លៃគឺនៅរក្សាគ្រាមុនស្ថានភាពកូវីដ។
លោក អេង ថុង បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“សម្រាប់ម៉ាក្រូគឺយើងដឹកយកមកតាមការបញ្ជាទិញ មានចេកណាំវ៉ា ពងមាន់ ស្វាយ ដោយយោងតាមតារាងតម្លៃ នៃកិច្ចព្រមព្រៀងតាំងពីមុនមក។ ចំណែកឯសួនសត្វយើងដឹកចេកណាំវ៉ា នឹងដើមចេកប្រមាណ 7តោន ហើយ​ដើមអំពៅមួយខែ 400បាច់ ដោយក្នុងមួយ1បាច់ មានទម្ងន់15គីឡូក្រាម”