" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-76144 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សិប្បកម្ម​កុលាលភាជន៍មួយ​នៅខេត្តសៀមរាប ប្រែក្លាយវិបត្តិកូវីដ-១៩ ទៅជាឱកាសពង្រីកទីផ្សារ​ក្នុងស្រុកបានច្រើន​ជាងមុន​
ភ្នំពេញ ៖ ស្ថិតនៅក្នុងក្នុងវិបត្តិ​កូវីដ​១៩​ អាជីវកម្មជាច្រើន​បានរងផលប៉ះពាល់បាត់បង់​ចំណូល ដោយខ្លះទៀត​បានបង្ខំ​​ចិត្ត​បិទអាជីវកម្មព្រោះតែមិនអាចទប់ទល់​នឹង​ចំណាយ​ប្រចាំខែទៅលើ​បុគ្គលិក​ និង​ថ្លៃ​ចំណាយ​ផ្សេងៗ​បាន ប៉ុន្តែ​សិប្បកម្ម​កុលាលភាជន៍ ​ឬហៅថាសេរ៉ាមិច​បែរ​ជាទទួលបានឱកាស​ក្នុងការពង្រីក​ផលិតផល​និងទីផ្សារ​របស់ខ្លួន​ទៅវិញ ។
លោក ​សុន សីហាក់ ម្ចាស់​សិប្បកម្ម​កុលាលភាជន៍​​មួយរូប​នៅខេត្ត​សៀមរាប​បានមានប្រសាសន៍ឱ្យ​ដឹងថា​ ​កាលពីមុនកូវីដ-​១៩ ការផលិត​កុលាលភាជន៍​នៅក្នុង​សិប្បកម្ម​របស់លោក​ភាគច្រើន​សម្រាប់ធ្វើជា​វត្ថុ​អនុ​ស្សាវ​រីយ៍ និងផ្ដោត​លើជនបរទេស​ ដែលមកលេង ​និងទស្សនា​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា និង​បានទិញ​វត្ថុអ​នុស្សា​វរី​យ៍ស​ម្រា​ប់​ផ្ញើ​សាច់ញាតិរបស់ពួកគាត់ ។
“នៅពេលកម្ពុជា​ក៏ដូចជា​ពិភពលោក​ជួ​បវិបត្តិ​កូវីដ-​១៩ ជនបរទេស​​មិនអាច​ចូលមកកម្ពុជាកម្សាន្ត​បាន ហើយការ​លក់​ក៏ដូចជា​ការ​ផលិត​ក៏ស្ទើរតែបញ្ឈប់​ទាំងស្រុង​ដែរ ប៉ុន្តែខ្ញុំមាន​គំនិត​មួយ​គឺផុស​លក់​តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​ ដោយផ្ដោតលើ​ទីផ្សារ​ក្នុងស្រុក ហើយផលិត​ជា​ចាន ​ឆ្នាំង ថូ ក៏​ដូច​ជា​​​របស់របរ​ប្រើប្រាស់​ និងវត្ថុ​តាំង​ក្នុងផ្ទះជាដើម។ ពេលនោះ​ មានប្រជាពលរដ្ឋ​ជាច្រើន​បានចូល​ខមិន ​​និង​ឆាត​​ក៏ដូចជាទាក់ទង​តាមទូរសព្ទដែលធ្វើឱ្យការផលិត​មានសកម្មភាពឡើងវិញ ហើយ​ផ្ញើ​ទៅពួកគាត់​ដល់​ផ្ទះ។​ នេះគឺជា​ឱកាស​មួយ​ដែល​​ធ្វើ​​ឱ្យសិប្បកម្ម​របស់ខ្ញុំ​ទទួលបានការគាំទ្រ​នៅក្នុងស្រុក ​ហើយខ្ញុំក៏ចាប់ផ្ដើម​ពង្រីកទីផ្សារ​នៅ​ក្នុង​​ស្រុ​ក​​​ជា​បន្តបន្ទាប់ផងដែរ”
លោក ​សីហាក់ បានបន្តទៀតថា​ ៖
“ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ក្នុងស្រុក​គឺមានភាពងាយស្រួល ​ហើយក៏អាច​ផលិតបាននូវ​ផលិត​ផល​ធំៗដូចជារូបមនុស្ស រូបសត្វ​ និង​រូបភាពផ្សេងៗតាមការ​ចង់បាន​របស់​អតិថិជន ជាក់ស្ដែង​អតិថិជន​គាត់ចង់បានរូបឪពុកម្ដាយ​គាត់​តាំង​នៅផ្ទះគ្រាន់តែផ្ញើ​រូបថតមក​គឺក្រុមការងារ​យើងអាចធ្វើជូន​បានហើយ ។ រូបទាំងនេះ អាចលក់​បានក្នុងតម្លៃខ្ពស់គួរ​សម​ដែល​ខុសពីវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍​លក់បានតម្លៃទាបៗ ពីព្រោះ​​រូប​ទាំង​នេះ​ងាយស្រួលដាក់តាមខ្លួនទៅ​ក្រៅប្រទេស”
លោក​បន្ថែមឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្ន​នេះមានស្ថាប័ន​អន្តរជាតិមួយចំនួនបានទាក់ទង​ឱ្យលោក​ផលិត​សេរ៉ាមិច​តាមការ​ឌីហ្សាញ​របស់គេ ​ហើយគេនឹង​យកទៅលក់​នៅលើ​ទីផ្សារអន្តរជាតិ ​ឬនៅក្នុង​ប្រទេស​អាស្រ័យលើ​ក្រុម​ហ៊ុន​របស់ពួកគេ។​ ផលិតផល​ទាំងនោះអាច​សម្រាប់​បម្រើ​នៅក្នុងហាងកាហ្វេ ភោជនីយដ្ឋាន​នានា​ក្នុងប្រទេស​ឬក៏​ក្រៅប្រទេស​ជាដើម ​​។ បន្ថែមពីនេះ លោកក៏​មានផែនការពង្រីក​ការ​ផលិតរបស់ខ្លួន​ដើម្បី​បំពេញតម្រូវការ ហើយ​លោក​ក៏​ប្រកាស​ជ្រើសរើស​កូនសិស្ស​សម្រាប់មករៀន​ផលិត​កុលាលភាជន៍​ដែលកេរមរតក​របស់ដូន​តាខ្មែរ​យើងដែរ។
លោក​បញ្ជាក់ថា ៖
“អាជីវកម្មមួយនេះបានជួយក្រុមគ្រួសារខ្ញុំ ​និង​ក្រុមការងារ ​ក៏ដូចជា​បុគ្គលិក​នៅក្នុង​សិប្បកម្ម​ទាំង​នេះអាចរក​ប្រាក់ចំណូល​ចិញ្ចឹមគ្រួសារ​បានមួយកម្រិត​បើទោះបីជា​វាមិនមានទំហំធំដុំ​ខ្លាំងក៏ដោយ។ អ្វី​ដែលសំខាន់នៅពេលនេះ ខ្ញុំចង់ឱ្យពលរដ្ឋកម្ពុជា​ស្គាល់ពី​អ្វីដែលជា​វប្បធម៌មរតក​របស់​ខ្មែរ​យើង និងបានប្រើប្រាស់​ច្រើន”
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ផលិតផល​សេរ៉ា​មិច ​ឬខ្មែរថា កុលាលភាជន៍នេះ ធ្វើឡើងពីដីដុត​កំដៅរហូតដល់ជាង​ ១ ៣០០​អង្សា​រ​ ហើយវា​មានភាពធន់ជា​ងផលិតផល​ក្អម​ ឆ្នាំងដីធម្ម​តា​ ។ ផលិតសេរ៉ាមិច​នេះ អាច​រក្សា​ទុក​បានរាប់រយ​ពាន់​ឆ្នាំ បើសិនការទុកដាក់វា​បានត្រឹមត្រូវ ៕