អ្នកជំនាញបង្ហាញពីការប្រើប្រាស់ធនធានដែលមានស្រាប់ បង្កើតជាផលិតផលថ្មីផ្ដល់ប្រយោជន៍ដល់កសិកម្ម
កណ្តាល ៖ Takhmao Farm ជាកសិដ្ឋានកែច្នៃស្រកីដូងស្ងួតៗឱ្យទៅជាស្រកីដូងម៉ដ្ឋ និងសរសៃដែលមានប្រយោជន៍ដល់វិស័យកសិកម្ម និងបានផលិតសម្រាប់ដាក់លក់នូវផលិតផលថ្មីរបស់ខ្លួនចំនួន ៤មុខបន្ថែមទៀត។
ដោយមានគំនិតកែច្នៃស្រកីដូងឱ្យបានប្រយោជន៍ច្រើនមុខ និងឱ្យអស់ពីលទ្ធភាព សម្រាប់ជាជំនួយដ៏សំខាន់ក្នុងការដាំដុះដំណាំ លោក ជា ឡង់ឌី ជាម្ចាស់កសិដ្ឋានខាងលើបានលើកឡើងថា ខាងកសិដ្ឋានរបស់លោកបានដាក់លក់នូវផលិតផលថ្មីចំនួន៤មុខបន្ថែមទៀតរួមមាន ជន្លង់ស្រកីដូង ជីកំប៉ុសសុទ្ធ ធ្យូងអង្កាម និងអាចម៍គោកិន ដោយផលិតផលទាំងអស់នេះសុទ្ធតែមានប្រយោជន៍សម្រាប់វិស័យកសិកម្ម។
“យើងមិនចំណាយដើមទុនលើម៉ាស៊ីនផលិតថ្មីទេ គ្រាន់តែចំណាយពេល និងដើមទុនលើវត្ថុដែលត្រូវយកមកផ្សំ ដូចជា ស្វែងរកទិញអាចម៍គោ អាចម៍មាន់ អង្កាម ពីតាមបណ្តាលខេត្ត និងចាយលើបច្ចេកទេសផ្ទាល់ខ្លួនក្នុងការផលិត ព្រោះជាប្រភេទកែច្នៃ
លោកបានរៀបរាប់ផងដែរថា ក្រៅពីចង់កែច្នៃឱ្យបានច្រើនមុខ លោកក៏បានសម្រេចចិត្តផលិតនូវផលិតផលខាងលើនេះ ដោយសារលោកចង់បង្កភាពងាយស្រួលដល់អ្នកដាំដំណាំ ហើយម្យ៉ាងទៀត មានអតិថិជនខ្លះបានសួររកផលិតផលទាំងអស់ខាងលើ ហើយមានអ្នកខ្លះចង់ដឹងពីការដាំដុះដំណាំដែលអាចទទួលបានផលល្អក៏ដូចជាផ្ញើរូបផលិតផលមកសួរ ទើបលោកសម្រេចសាកកែច្នៃ និងផលិតរហូតទទួលបានជោគជ័យ។
“ចំពោះជន្លង់ស្រកីដូងសម្រាប់ប្រភេទរុក្ខជាតិវល្លិ៍ ដោយសារយើងចង់ច្នៃស្រកីដូងកិនប្រភេទសសៃឲ្យអស់លទ្ធភាពក្នុងការផលិតវាជាធាតុផ្សំសម្រាប់ការដាំដុះ។ ភាគច្រើនផលិតផលនេះគេនាំចូលពីក្រៅប្រទេស និងមានតម្លៃថ្លៃ ដូច្នេះខាងខ្ញុំក៏សម្រេចចិត្តកែច្នៃរបស់មានស្រាប់ទៅជាផលិតផលជន្លង់ស្រកីដូង”
“ចំណែកការផលិត ជីកំប៉ុស ធ្យូងអង្កាម និងអាចម៍គោកិន ដោយសារការដាំដុំតាមផ្ទះ ជាពិសេសអ្នករស់នៅទីក្រុង គាត់ពិបាកក្នុងការរកទិញដីលាយជីដែលមានសារធាតុចិញ្ចឹមគ្រប់គ្រាន់ ហើយគាត់មិនចេះរបៀបលាយដីសម្រាប់ដាំ ទើបខាងខ្ញុំផលិតដីលាយជីស្រេច សម្រាប់លក់ ដើម្បីបង្កភាពងាយស្រួលដល់អតិថិជនក្នុងការដាំដោយគ្រាន់តែចាក់ដីចូលផើងគឺអាចដាំបាន”
ម្ចាស់កសិដ្ឋានខាងលើនេះបន្ថែមថា សម្រាប់អ្នកមានដីស្រាប់គឺអាចទិញជាប្រភេទជីកំប៉ុស ធ្យូងអង្កាម និងអាចម៍គោកិន ទៅលាយដីខ្លួនឯងដោយប្រើតាមរូបមន្តដែលផ្តល់ដោយកសិដ្ឋានបានយ៉ាងងាយស្រួល។ ជាលទ្ធផល មួយរយៈចុងក្រោយនេះការលក់ចេញមានការកើនឡើង ជាពិសេសប្រភេទ ជន្លង់ស្រកីដូង និងដីលាយជី ដែលមានការគាំទ្រច្រើន និងលក់ដាច់ខ្លាំងជាងគេ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងតម្លៃវិញ ជន្លង់ស្រកីដូងកម្ពស់១ម៉ែត្រមានតម្លៃ ៤០០ ០០០រៀលក្នុងមួយដើម ជីកំប៉ុសមានតម្លៃ ៣០ ០០០រៀល ក្នុង១បាវ ធ្យូងអង្កាមតម្លៃ ១០ ០០០ ក្នុង១បាវ និងអាចម៍គោស្ងួតមានតម្លៃ ១៥ ០០០ រៀលក្នុង ១បាវ ។ ក្រៅពីនេះ​ លោកក៏មានផលិតផលផ្សេងទៀតដូចជា ស្រកីដូងម៉ដ្ឋ ស្រកីដូងកាត់ដុំៗ ដីលាយជី ជីទឹក និងជីអាចម៍ជន្លេនជាដើម ដែលសុទ្ធសឹងជាផលិតផលដែលលោកផលិតផ្ទាល់ និងមានប្រយោជន៍ចំពោះកសិករ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក ឡង់ឌី ក៏បានបង្ហាញពីក្ដីរំពឹងទុកផងដែរថា នៅថ្ងៃខាងមុខនេះ អតិថិជនក៏ដូចជាកសិករនឹងជួយគាំទ្រ ក៏ដូចជាប្រើប្រាស់ផលិតផលកែច្នៃក្នុងស្រុកដែលមានតម្លៃសមរម្យ ដើម្បីទទួលបានលទ្ធផលល្អលើការដាំដុះ រួមនឹងការតាំងចិត្តព្យាយាមផលិតរបស់ដែលអាចកែច្នៃពីស្រកីដូងកិន ឱ្យបានច្រើនមុខ ដើម្បីឱ្យអតិថិជនអាចដាំបន្លែហូបនៅតាមផ្ទះជាមួយនឹងការប្រើប្រាស់ជីធម្មជាតិ និងមានសុវត្ថិភាព៕