គម្ពីរទឹកឃ្មុំ សៀវភៅថ្មីពណ៌នាក្បោះក្បាយអំពីឃ្មុំ ផ្ដល់ប្រយោជន៍មហាសាលដល់អ្នកអាន
ភ្នំពេញ ៖ ទឹកឃ្មុំ ជាសារធាតុរាវម្យ៉ាងដែលប្រជាជនខ្មែរក៏ដូចជាជាតិសាសន៍ដទៃទៀតចាត់ទុកថាជាអាហារវត្ថុធាតុដើមយ៉ាងសំខាន់សម្រាប់ផ្សំនៅក្នុងការធ្វើចំណីអាហារ ភេសជ្ជៈ ក៏ដ៏ដូចជាឱសថបែបបុរាណដ៏មានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ចំពោះសុខភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ រហូតមានការបង្កើតជាកសិដ្ឋានចិញ្ចឹមឃ្មុំដើម្បីយកទឹក និងសាច់ឃ្មុំតាមបច្ចេកទេសបន្ថែមពីលើការរកបានដោយធម្មជាតិ។
នៅក្នុងចំណោមកសិដ្ឋានជាច្រើនទីតាំង ក្នុងនោះមានម្ចាស់កសិដ្ឋានចិញ្ចឹមឃ្មុំមួយកន្លែងបានស្រាវជ្រាវ និងចងក្រងសៀវភៅមួយក្បាលដែលបានរៀបរាប់យ៉ាងក្បោះក្បាយអំពីរបៀបរបបនៃការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់សត្វឃ្មុំ ដោយមានបញ្ចូលទាំងលក្ខណៈបច្ចេកទេសនៃការចិញ្ចឹម និងថែទាំសត្វឃ្មុំយ៉ាងលម្អិត ក្រោមការដាក់ចំណងជើងថា «គម្ពីរទឹកឃ្មុំ»។
«គម្ពីរទឹកឃ្មុំ» ជាឈ្មោះសៀវភៅមួយក្បាលដែលត្រូវបានចងក្រងឡើងដោយក្ដោបរួមនូវអត្ថន័យដើម្បីជួយឱ្យបងប្អូនរៀនស្គាល់ពីទឹកឃ្មុំ ចាប់តាំងពីដំណាក់កាលដំបូងរហូតដល់ការចេះប្រើប្រាស់ដោយលម្អិតជិត១០០វិធី ទាំងការចេះទុកដាក់ទឹកឃ្មុំ ចេះប្រើប្រាស់ទឹកឃ្មុំ និងការផ្សំជាមួយរុក្ខជាតិផ្សេងៗដើម្បីបានជាប្រយោជន៍ក្រោយពេលប្រើប្រាស់។
លោក គង់ មាស ជាអ្នកនិពន្ធ ក៏ដូចជាស្ថាបនិកកសិដ្ឋានឃ្មុំមាស បានមានប្រសាសន៍យ៉ាងដូច្នេះថា ៖
“ខ្ញុំសរសេរសៀវភៅនេះឡើង ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហារបស់អ្នកលក់ក៏ដូចជាអ្នកទិញទឹកឃ្មុំដែលមិនជឿទុកចិត្ត ឬក៏មិនដឹងថាទឹកឃ្មុំនេះសុទ្ធ ឬមិនសុទ្ធ ឯអ្នកលក់មិនដឹងគួរនិយាយយ៉ាងណាទៅកាន់អតិថិជនដើម្បីឱ្យគេជឿជាក់។ មួយវិញទៀតគឺដើម្បីផ្ដល់នូវចំណេះដឹងពីប្រភេទទឹកឃ្មុំ ការប្រើប្រាស់ និងទុកដាក់ទឹកឃ្មុំឱ្យមានគុណភាព និងប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ដែលអាចដោះស្រាយបញ្ហាផ្សេងៗបាន មិនថាអ្នកលក់ ឬអ្នកទិញ គឺយល់ដឹង និងយកទៅប្រើជាប្រយោជន៍ទាំងអស់គ្នាបាន”
បច្ចុប្បន្ននេះ លោកបានបោះពុម្ពសៀវភៅ គម្ពីរទឹកឃ្មុំលើកដំបូងចំនួន ១ ០០០ក្បាល ហើយឃើញថាមានការគាំទ្រ ក៏ដូចជាកម្ម៉ង់ទិញច្រើនសំណាក់បងប្អូនមានវ័យចន្លោះ ៣០-៤០ឆ្នាំដែលចាប់អារម្មណ៍នឹងការស្រាវជ្រាវ ការថែរក្សាសុខភាពតាមបែបធម្មជាតិ ពោលគឺអ្នកនិយមប្រើប្រាស់ទឹកឃ្មុំតែម្ដង។ ចំណែកតម្លៃនៃការលក់វិញ គឺលក់ក្នុងតម្លៃ ២៥ ដុល្លារ ក្នុងមួយក្បាល ហើយលោកក៏មានការរំពឹងថានឹងអាចលក់បាន ២ ០០០ក្បាលនាពេលខាងមុខ។
លោកថា សៀវភៅនេះបានផ្ដល់ប្រយោជន៍មហាសាលដល់អ្នកដែលជាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យទឹកឃ្មុំ មិនថាអ្នកលក់ទឹកឃ្មុំ ឬក៏អ្នកប្រើប្រាស់នោះទេ ជាពិសេសគឺអាចសម្រួលដល់វិស័យទឹកឃ្មុំទាំងមូលឲ្យដើរទៅមុខបានលឿនតាមរយៈការអប់រំឱ្យពលរដ្ឋចេះប្រើប្រាស់ទឹកឃ្មុំ គឺអាចយល់ដឹង យល់សេចក្ដី និងស្រាយរាល់ចម្ងល់ទាក់ទងនឹងឃ្មុំតែម្ដង។ សៀវនេះក៏បានលើកឡើងពីចំណុចមួយចំនួនណែនាំឱ្យមនុស្សស្រឡាញ់បរិស្ថានធម្មជាតិថែមទៀតផង។
គម្ពីរទឹកឃ្មុំ ​​ជាប្រភេទសៀវភៅធំល្មម មានក្របរឹង ហើយក្រាស់ ចំនួន ២៤៤ទំព័រ ចែកជា៥ជំពូកដូចខាងក្រោម៖
១-ជំពូកទី១ និយាយពីរបៀបប្រើប្រាស់ទឹកឃ្មុំក្នុងគម្ពីរសាសនាផ្សេងៗ ដូចជា ព្រះពុទ្ធសាសនា គម្ពីរវេទក្នុងសាសនាហិណ្ឌូ គម្ពីរកូអានក្នុងសាសនាឥស្លាម គម្ពីរគ្រីស្ទសាសនា និងរបៀបប្រើរបស់មនុស្សបុរាណ ដូចជា ក្រិកបុរាណ ចិនបុរាណ ឥណ្ឌាបុរាណ អេហ្ស៊ីបបុរាណ ប្រវត្តិទឹកឃ្មុំថ្ងៃ១៥កើត ខែចេត្រ ប្រវត្តិថ្ងៃរាត្រីក្រេបទឹកឃ្មុំ ការប្រើប្រាស់ទឹកឃ្មុំរបស់លោក អាញស្តាញ ជាដើម។
២-ជំពូកទី២ និយាយអំពីការប្រើប្រាស់ទឹកឃ្មុំតាមរបៀបមនុស្សសម័យថ្មី មាន៥០វីធីក្នុងការប្រើប្រាស់ទឹកឃ្មុំជាលក្ខណៈធម្មជាតិ និង ១៦វិធីក្នុងការប្រើប្រាស់ទឹកឃ្មុំតាមរបៀបខ្មែរ
៣- ជំពូកទី៣ និយាយពីប្រភេទទឹកឃ្មុំដោយលម្អិត គឺរៀនស្គាល់ពីប្រភេទទឹកឃ្មុំព្រៃ ទឹកឃ្មុំចិញ្ចឹម ទឹកឃ្មុំដែលមានតម្លៃថ្លៃបំផុតពិភពលោក ទឹកឃ្មុំនិងអ្នកជំងឺទឹកនោមផ្អែម សមាធាតុក្នុងទឹកឃ្មុំ និងវិធីតេស្តទឹកឃ្មុំ និងវិធីរក្សាទុកទឹកឃ្មុំជាដើម។
៤-ជំពូកទី៤ និយាយពីប្រភេទរុក្ខជាតិ និងសត្វឃ្មុំ បរិយាយពីប្រភេទរុក្ខជាតិដុះតាមរដូវកាលក្នុងមួយឆ្នាំៗ និងការរស់នៅរបស់សត្វឃ្មុំជាមួយរុក្ខជាតិតាមរដូវនីមួយៗ។
៥-ជំពូកទី៥ គឺជាបណ្តុំសំណួរ និងចម្លើយទាំង២៧ ដែលនិយមគេតែងសួរញឹកញាប់។
ដើម្បីចងក្រងសៀវភៅនេះ លោកបានចំណាយពេលជិត៣ឆ្នាំដោយបានចាប់ផ្ដើមនៅឆ្នាំ២០១៩ បន្ទាប់ពីលោកបានបើកកសិដ្ឋានចិញ្ចឹមឃ្មុំផ្ទាល់តែម្ដង ហើយបានបញ្ចប់នៅពាក់កណ្ដាលឆ្នាំ២០២១។ ក្នុងការរៀបចំចងក្រងនេះ លោកបានចំណាយដើមទុនប្រមាណ ៥ ០០០ ដុល្លារទៅលើការស្រាវជ្រាវ ទិញសៀវភៅ រចនាគ្របសៀវភៅ ក៏ដូចជាថ្លៃបោះពុម្ពផងដែរ។
សៀវភៅមួយក្បាលនេះជាកម្រងស្នាដៃដែលលោកបានអាន បកប្រែ ក៏ដូចជាសង្ខេបខ្លឹមសារសំខាន់ៗពីអត្ថបទស្រាវជ្រាវរបស់បរទេស ក៏ដូចជាសៀវភៅទាំងឡាយណាដែលមានចងក្រងអំពីឃ្មុំផងដែរ។ ឯកសារភាគច្រើនជាភាសាបរទេស ដែលបានចោទជាបញ្ហាប្រឈមសម្រាប់លោកក្នុងការបកប្រែ សម្រាយឱ្យងាយយល់ ពិសេសពាក្យបច្ចេកទេសទាក់ទងនឹងជំងឺជាដើម។ មួយវិញទៀតគឺការរចនាក្របសៀវភៅដែលត្រូវចំណាយពេលយូរ និងធ្វើម្ដងហើយម្ដងទៀតដើម្បីឱ្យមានអត្ថន័យជ្រាលជ្រៅលម្អិតនៅលើរូបនីមួយៗ ហើយចុងក្រោយគឺការប្រឈមុខនឹងការរិះគន់ពីសារធារណជនដែលគាត់បានបញ្ចេញមតិមិនសមស្របផ្សេងៗផងដែរ។
សម្រាប់ថ្ងៃអនាគត លោកចង់កែសម្រួលសៀវភៅនេះបន្តទៀតធ្វើយ៉ាងណាឱ្យមានព័ត៌មានគ្រប់គ្រាន់ ឆ្អែតភ្នែកសម្រាប់អ្នកអានគ្រប់សម័យកាល។ ម្យ៉ាងទៀត លោកក៏មានគម្រោងសរសេរសៀវភៅមួយផ្សេងទៀតដែលទាក់ទងនឹងផ្នែកតារាសាស្ត្រ ដែលជាផ្នែកមួយនៅកម្ពុជាយើងមិនទាន់មានអ្នកសរសេរឱ្យបានជ្រាលជ្រៅនៅឡើយ។ សម្រាប់អ្នកដែលចង់សរសេរសៀវភៅ លោក គង់ មាន បានលើកឡើងនូវមតិមួយចំនួនថា គប្បីត្រូវដាក់គោលដៅឱ្យច្បាស់ ដឹងពីខ្លួនឯងក៏ដូចជាទេពកោសល្យថាតើខ្លួនចូលចិត្តខាងណា ផ្នែកណា។ បន្ទាប់មក ត្រូវស្ទាបស្ទង់ពីរបៀបគេសរសេរ ទីផ្សារ និងដឹងថាខ្លួនឯងស្ថិតនៅចំណុចណានៃទីផ្សារ ហើយចុងក្រោយគឺការកំណត់គោលដៅ ថាតើអ្នកអានរបស់យើងជានរណា វ័យណា ហើយអាចដាក់លក់នៅលើទីផ្សារបានដោយរបៀបណា៕