" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-business-template post-template-templatesbusiness-template-php single single-post postid-79906 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
សិប្បកម្មផលិតប្រេងធញ្ញជាតិក្នុងស្រុក ជាផ្នែកមួយជួយដល់ជីវភាពប្រជាជនក្នុងតំបន់
ប្រេងធញ្ញជាតិ ជាប្រភេទប្រេងម្យ៉ាងដែលត្រូវបានចម្រាញ់ កៀបចេញពីគ្រាប់ធញ្ញជាតិដែលដំណើរផលិតមានភាពលំបាក ហើយភាគច្រើនផលិតផលទាំងនេះជាផលិតផលនាំចូលពីក្រៅប្រទេស។ ដោយមើលឃើញពីទីផ្សារប្រេងក្នុងស្រុកនៅមានកម្រិត សិប្បកម្មមួយបានផលិតប្រេងក្នុងស្រុកដែលមានគុណភាព សុវត្ថិភាព និងជាផ្នែកមួយជួយដល់ជីវភាពសហគមន៍។
លោក ម៉ៅ ចាន់តារា ម្ចាស់សិប្បកម្ម តារា ហ្វូត បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា គោលបំណងនៃការបង្កើតសិប្បកម្មនេះឡើងគឺចង់ឱ្យប្រជាកសិករខ្មែរមានទីផ្សារលក់កសិផលផ្សេងៗដូចជា ល្ងខ្មៅ ដូង សណ្ដែកផ្កាយ សណ្ដែកដី ខ្ញី ស្លឹកគ្រៃ និងម្រុំជាដើម ហើយទីផ្សារប្រេងក្នុងស្រុកក៏នៅមានកម្រិតនៅឡើយ ទើបលោកសម្រេចចិត្តបង្កើតជាសិប្បកម្មផលិតប្រេងធម្មជាតិពិតៗរបស់ខ្មែរ ដែលមានគុណភាព និងសុវត្ថិភាពខ្ពស់។
លោកបន្ថែមថា ការលក់ប្រេងធម្មជាតិនៅលើទីផ្សារកម្ពុជានៅពុំទាន់មានភាពទូលំទូលាយប៉ុន្មានទេ ដែលប្រជាជនមួយចំនួនចង់ទិញប្រេងធម្មជាតិរបស់ខ្មែរតែមិនដឹងថាទៅទិញនៅទីណា មួយវិញទៀតការផលិតប្រេងធម្មជាតិនៅកម្ពុជា គឺនៅមានកម្រឹតនៅឡើយ ហើយអាជីវករជាច្រើនបាននាំចូលប្រេងធម្មជាតិមកពីក្រៅប្រទេស។
សម្រាប់ផលិតផលរបស់សិប្បកម្មខាងលើមានដូចជា ប្រេងល្ងខ្មៅ ប្រេងសណ្ដែកផ្កាយ ប្រេងដូង ប្រេងស្លឹកគ្រៃជាដើម ដែលសុទ្ធសឹងជាផលិតផលចម្រាញ់ចេញពីកសិផលធម្មជាតិរបស់កសិករក្នុងស្រុក មានតម្លៃថ្លៃជាងប្រេងនាំចូលបន្តិចតែមានគុណភាពល្អ។ ចំពោះការទិញកសិផលនេះទៀតសោត ជាធម្មតាលោកត្រូវប្រមូលទិញកសិផលពីបងប្អូនកសិករដោយឱ្យថ្លៃជាមុន ទើបដឹកទំនិញមកក្រោយ ដែលបានដើរតួជាផ្នែកមួយជួយដល់ជីវភាពកសិករ និងផ្ដល់ការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋក្នុងសហគមន៍ផ្ទាល់តែម្ដង។
ចំពោះអតិថិជនវិញ ភាគច្រើនជាបងប្អូនដែលនិយមគាំទ្រផលិតផលក្នុងស្រុក និងជាអ្នកស្រឡាញ់សុខភាព ពិសេសបងប្អូនវ័យកណ្ដាលដែលគិតគូរពីសុខភាព និងចេះជ្រើសរើសប្រភេទប្រេងដែលមានគុណភាពល្អ និងមានសុវត្ថិភាពចំពោះអ្នកទទួលទាន។
“ចំពោះវត្ថុធាតុដើមដូចជា ល្ង យើងធ្វើការប្រមូលពីតាមខេត្តផ្សេងៗ និងតាមរដូវ ដូចជា ចន្លោះខែឧសភា យើងយកពីខាងខេត្តបាត់ដំបង ឯខែតុលាយើងប្រមូលទិញពីខាងកំពង់ចាម និងកំពង់ឆ្នាំងជាដើម ហើយបន្ទាប់ពីបានល្ងមកហើយ ការផលិតក៏មានដំណាក់កាលផ្សេងៗទៀតដូចជា ហាលសម្អាត កៀប ច្រោះ និងច្រកដប ទើបក្លាយជាផលិតផសម្រេចបាន ហើយការកៀបនេះទៀតសោត សម្រាប់ប្រេងល្ងចំណុះ១លីត្រ ត្រូវការគ្រាប់ល្ងប្រមាណ ៣-៤គីឡូក្រាម អាស្រ័យទៅតាមល្ងតាមតំបន់ផ្សេងៗផងដែរ ដែលជាធម្មតាសិប្បកម្មនេះអាចផលិតបានប្រមាណ ៥០-១០០លីត្រក្នុងមួយខែ និងលក់ធម្មតាតម្លៃ ៥-៧ដុល្លារក្នុងមួយដប”
គួរបញ្ជាក់ដែរថា សិប្បកម្ម តារា ហ្វូត បានចាប់ផ្ដើមតាំងពីចុងឆ្នាំ២០១៧ ដោយសារមើលឃើញពីសក្ដានុពលវត្ថុធាតុដើមនៅក្នុងស្រុក មិនសូវមានអ្នកចម្រាញ់ធ្វើប្រេងនៅឡើយ ដែលជាឱកាសមួយអាចជួយលើកកម្ពស់ជីវភាពប្រជាជន និងសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់ផងដែរ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ក្នុងការផលិតគឺជួបបញ្ហាលំបាកជាច្រើនដូចជា បញ្ហាបច្ចេកទេសនៅមានកម្រិត ដើមទុន ឯទីផ្សារនៅមានកម្រិតផងដែរ ខណៈដែលការយល់ដឹងរបស់អតិថិជនស្ដីពីការថែទាំសុខភាពដោយការទទួលទានប្រេងធញ្ញជាតិមិនសូវទូលាយ ហើយមិនសូវឱ្យតម្លៃផលិតផលក្នុងស្រុកដែលមានតម្លៃថ្លៃជាងផលិតផលនាំចូល។
សម្រាប់គម្រោងនៅថ្ងៃអនាគត លោក ម៉ៅ ចាន់តារា បានលើកឡើងថា បើប្រជាជនយើងកាន់តែគាំទ្រ និងប្រើប្រាស់ផលិតផលក្នុងស្រុកកាន់តែច្រើន ខាងសិប្បកម្មផលិតប្រេងធម្មជាតិនៅប្រទេសកម្ពុជានឹងមានភាពរីកចម្រើន ហើយនឹងឈានទៅរកការនាំចេញផលិតផលក្នុងស្រុកទៅក្រៅប្រទេស ដើម្បីឱ្យបរទេសកាន់តែស្គាល់ពីគុណភាពផលិតផលនៅប្រទេសកម្ពុជា៕