អាជីវកម្មខ្នាតតូចបន្តពីវេនគ្រួសារ «ការ៉េមដូង១៩៩៧» កំពុងមានការគាំទ្រច្រើន
ការ៉េម ត្រូវបានរាប់ថាជាបង្អែមកកម្យ៉ាងដែលគេស្គាល់យ៉ាងទូលំទូលាយ និងធ្លាប់ទទួលទាន ជាពិសេសក្មេងៗដែលនិយមចូលចិត្តញ៉ាំ ដោយសារតែវាមានរសជាតិផ្អែមឆ្ងាញ់ ត្រជាក់ ឈ្ងុយ ជាមួយនឹងការរៀបចំតុបតែងលម្អយ៉ាងទាក់ទាញ។ ដោយឡែកនៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះ មានអាជីវកម្មខ្នាតតូចប្រភេទបានបង្កើតការ៉េមរសជាតិដូងយ៉ាងឈ្ងុយឆ្ងាញ់ និងមានប្រជាប្រិយភាពបំផុត ដែលអាចទទួលបានចំណូលពីការលក់ប្រចាំថ្ងៃគួរឱ្យកត់សម្គាល់។
លោក ប៉ាន់ គីមឆាយ ជាអាជីវករមានជំនាញផ្នែកកែច្នៃ និងបង្កើតជាអាជីវកម្មការ៉េមដូងតពីគ្រួសារម្នាក់ដែលកំពុងទទួលបានការគាំទ្រពីអតិថិជនបានប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា ៖
“ខ្ញុំជ្រើសរើសចាប់យកមុខរបរលក់ការ៉េមនេះដោយសារតែខ្ញុំធ្លាប់បានដឹង និងចេះជំនាញស្រាប់ពីគ្រួសារ គួបផ្សំនឹងក្ដីស្រឡាញ់ផងនោះ ក៏ដក់អារម្មណ៍នៅជាមួយនឹងអាជីវកម្មផលិតការ៉េមនេះតែម្ដង ម្យ៉ាងទៀតក្នុងអាជីពនេះខ្ញុំចង់ឃើញស្នាមញញឹមរបស់អតិថិជនដែលទទួលបាននូវអារម្មណ៍រីករាយ ញ៉ាំការ៉េមផ្អែមឆ្ងាញ់ដោយមានទំនុកចិត្ត និងគ្មានក្ដីព្រួយបារម្ភអ្វីឡើយ”
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងអាជីវកម្មលក់ការ៉េមដូងនេះ លោក ប៉ាន់ គីមឆាយ បានចែករំលែកបទពិសោធផ្ទាល់ខ្លួនថា មុខរបរលក់ការ៉េម ស្ដាប់ទៅដូចជាមុខរបរតូចតាច ងាយៗ តែវាទាមទារឱ្យមានភាពអំណត់ ព្យាយាម តស៊ូ និងភាពឈ្លាសវៃក្នុងការលក់ជូនអតិថិជន ជាពិសេស ការផលិតទៀតសោតត្រូវតែប្រកបដោយអនាម័យ មានរសជាតិឆ្ងាញ់ និងមានសោភ័ណភាពគួរជាទីទាក់ទាញ។
“ការ៉េមមានច្រើនប្រភេទ និងច្រើនរសជាតិ ដូចជា រសជាតិដូង ត្រាវ សូកូឡា តើយ ខ្នុរ ជាដើម តែសម្រាប់ខ្ញុំផ្ទាល់គឺជ្រើសរើសយករសជាតិដូង ដែលជារសជាតិដើម និងជាដំណាំសម្បូរក្នុងស្រុកងាយរកបាន។ សម្រាប់ការផលិតក៏អាស្រ័យលើធនធាន ចំណង់ចំណូលចិត្ត និងតម្រូវការទីផ្សារយើងសព្វថ្ងៃដែរ ប៉ុន្តែខ្ញុំបានផ្ដោតទៅលើរសជាតិដូងដែលជារសជាតិដើមស្រាប់ រួមបញ្ចូលទាំងខ្ទិះដូង និងស្ករស ហើយគ្រឿងផ្សំគោល ដែលជាផ្លែដូង និងខ្ទិះដូង គឺងាយរកទិញ ទាំងប្រភេទដូងក្រអូប និងដូងធម្មតា ដែលមានតម្លៃសមរម្យ”
បច្ចុប្បន្ននេះ សម្រាប់អាជីវកម្មលក់ការ៉េមដូងតាមរទេះរបស់អាជីវករខាងលើកំពុងដំណើរការបានយ៉ាងរលូន និងមានសាខាចំនួន២ទីតាំង ដោយមួយកន្លែងស្ថិតនៅម្ដុំចោមចៅ ហើយមួយកន្លែងផ្សេងទៀតស្ថិតនៅក្នុងខណ្ឌសែនសុខ ដែលជាធម្មតា លោកអាចលក់បានការ៉េមចាប់ពី ១៥-២០គីឡូក្រាមក្នុងមួយថ្ងៃ ហើយការលក់នេះទៀតសោតក៏អាស្រ័យតាមរដូវការបុណ្យទាន ថ្ងៃឈប់សម្រាក និងកត្តាអាកាសធាតុផងដែរ ខណៈដែលអតិថិជនដែលគាំទ្រទទួលទានមានទាំងក្មេងៗ និងមនុស្សធំ ហើយក៏មានមនុស្សវ័យកណ្ដាល រួមទាំងមនុស្សចាស់ដែរ ដោយអ្នកខ្លះដាក់ជាមួយនំស្រួយៗ ខ្លះដាក់កូនកែវតូចៗ ហើយអ្នកខ្លះដាក់ក្នុងត្រឡោកដូង ដែលវាក៏ជាវិធីមួយប្រើដូងឱ្យអស់លទ្ធភាព និងមានភាពទាក់ទាញផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា ការ៉េមដូងរបស់គ្រួសារលោក គីមឆាយ បានចាប់ផ្ដើមលក់តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៧ ស្ថិតនៅសង្កាត់លេខ៤ ក្រុងព្រះសីហនុ ខេត្តព្រះសីហនុ ដោយគ្រានោះមានអ្នកប្រកបអាជីវកម្ម និងលក់ការ៉េមប្រភេទនេះប្រមាណជាង ១០គ្រួសារប៉ុណ្ណោះ និងដាកលក់ចល័តនៅតាមកង់ តាមម៉ូតូ ឬនៅតាមមាត់ឆ្នេរសមុទ្រជាដើម។ បន្ទាប់មកទៀត លោក និងគ្រួសារក៏បានផ្អាកមុខរបរនេះប្រមាណ ៦ឆ្នាំដោយសារតែត្រូវផ្លាស់ប្ដូរទីលំនៅដ្ឋានមករាជធានីភ្នំពេញវិញ លុះដល់ឆ្នាំ២០១៤ លោកក៏ចាប់ដំណើរការអាជីវកម្មគ្រួសារឡើងវិញក្រោមយីហោ «ការ៉េមដូងខ្មែរ១៩៩៧» រក្សានូវរសជាតិដើម និងរូបមន្តដដែល ក៏ប៉ុន្តែមានបន្ថែមនូវប្រភេទការ៉េមប្រភេទថ្មីៗ។
ដោយឡែក ចំពោះដើមទុនដំបូងក្នុងការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មលើកទី២នេះ លោកពុំមានចំណាយអ្វីច្រើននោះទេ ដោយសារតែជាមុខរបរចាស់បន្តវេនពីគ្រួសារ ប៉ុន្តែអ្វីដែលសំខាន់គឺក្ដីស្រឡាញ់ ទឹកចិត្ត និងការប្រឹងប្រែងក្នុងការចាប់យកអាជីពមួយនេះ ដោយគ្រាន់តែបន្ថែមនូវគំនិតច្នៃប្រឌិតធ្វើយ៉ាងណាមានសោភ័ណភាព និងអាចបំពេញតម្រូវការរបស់អតិថិជនបាន។
សម្រាប់ថ្ងៃអនាគត ម្ចាស់អាជីវកម្មការ៉េមដូង លោក គីមឆាយ បានតាំងចិត្តបន្តការខិតខំរៀនសូត្របន្ថែមទៀត ក៏ដូចជាទទួលយកនូវរាល់មតិយោបល់ពីសំណាក់អតិថិជន ដើម្បីកែលម្អចំណុចខ្វះខាតនានា ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាថែរក្សា និងលើកស្ទួយអាជីវកម្មការ៉េមដែលជាផលិតផលក្នុងស្រុកមួយនេះ។ ជាចុងក្រោយ លោក និងក្រុមគ្រួសារ ក៏សូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះបងប្អូនដែលតែងតែគាំទ្រការ៉េមដូងប្រចាំគ្រួសាររបស់លោក ហើយលោកនឹងប្រឹងប្រែង ការពារ លើកស្ទួយមុខរបរនេះ ក៏ដូចជាវិស័យម្ហូបអាហារក្នុងស្រុកឱ្យកាន់តែរីកចម្រើនទៅមុខបន្ថែមទៀត៕