" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-51533 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កិច្ចព្រមព្រៀងសំខាន់ៗចំនួន៣នឹងជួយជំរុញរំហូរពាណិជ្ជកម្មនៅឆ្នាំ២០២២
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាបានបង្ហា​ញថា ក្រសួងបានបន្តធ្វើពិពិធកម្មទីផ្សារ និងបើកច្រកទីផ្សារបន្ថែមទៀត តាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយតំបន់( RCEP) និងកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរី កម្ពុជា-ចិន និងកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរី កម្ពុជា-កូរ៉េ ដែលកិច្ចព្រមព្រៀងទាំងនេះ ជាកម្លាំងចលករដ៏សំខាន់ក្នុងការជំរុញរំហូរពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម​ ប៉ាន សូរស័ក្តិ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម នៅក្នុងពិធីបូកសរុបលទ្ធផលការងាររបស់ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មនៅ​ព្រឹកថ្ងៃទី២៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ បានលើកឡើងថា ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានបន្តធ្វើពិពិធកម្មទីផ្សារ និងបើកច្រកទីផ្សារបន្ថែមទៀត តាមរយៈការចរចាបង្កើតកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីទ្វេភាគី និងពហុភាគីយ៉ាងសកម្ម និងជោគជ័យទាំងក្នុងក្របខ័ណ្ឌទ្វេភាគី និងតំបន់។ កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីទាំងនេះ នឹងក្លាយជាកម្លាំងចលករដ៏សំខាន់ក្នុងការជំរុញរំហូរពាណិជ្ជកម្ម ដែលនឹងផ្ដល់ប្រ​យោ​ជន៍ឱ្យគ្នាទៅវិញទៅមកផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច ការអភិវឌ្ឍ សុខមាលភាពប្រជាជន និងការតភ្ជាប់ធុរកិច្ចនៃប្រទេសជាសមាជិកឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើងបន្ថែ​មទៀត។
ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាក៏បានបង្ហា​ញថា ការនាំចេញក្នុងរយៈពេល១១ខែ ក្នុងឆ្នាំ២០២១ មានទឹកប្រាក់ចំនួន ១៥,៧២ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២០កន្លងទៅ មានការថយចុះត្រឹមតែ ០,១២ភាគរយប៉ុណ្ណោះ។
ឯកឧត្តម​ ប៉ាន សូរស័ក្តិ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបានមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ៖
“ការនាំចេញទំនិញនានារបស់កម្ពុជា នៅតែមានតួលេខល្អប្រ​សើរ ជាក់ស្ដែងតាមរបាយការណ៍បង្ហាញថាពេល១១ខែ ក្នុងឆ្នាំ២០២១ មានទឹកប្រាក់ចំនួន ១៥,៧២ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២០កន្លងទៅ ថយចុះត្រឹមតែតែ ០,១២ភាគរយប៉ុណ្ណោះ”
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ទោះបីជាមានការរំខានពីការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ១៩ក្ដី ក៏កម្ពុជានៅតែរក្សាកំណើនក្នុងអត្រាមួយគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ក្នុងនោះតម្លៃនៃការនាំចេញក្នុងឆ្នាំ២០២០ មានប្រមាណ ១៧ ២១៥លានដុល្លារអាមេរិក កើនឡើង ១៦,៧ភាគរយធៀបនឹងឆ្នាំ២០១៩។ ដោយឡែកក្នុងឆ្នាំ២០២១នេះ រយៈពេល១១ខែការនាំចេញមានតម្លៃប្រមាណ ១៥,៧២ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ថយចុះប្រមាណ ០,១២ភាគរយ។ ថ្វីត្បិតតែការនាំចេញមានការថយចុះបែបនេះ ប៉ុន្តែបើតាមការព្យាក​រណ៍របស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅក្នុងឆ្នាំ២០២១នេះ នឹងមានប្រមាណ២,៤ភាគរយ៕