ធនាគារអេស៊ីលីដា ប្រកាសលុបចោលបំណុលទាំងស្រុងដល់យោធិនពលី ដែលបានបំពេញ​ប្រតិបត្តិការក្នុងសមរភូមិ
ភ្នំពេញ ៖ នៅព្រឹកថ្ងៃទី ៣០ ខែកក្កដា នេះ ធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី បានប្រកាសលុបចោលបំណុលទាំង​ស្រុងជូនដល់យោធិនពលីជីវិត និងអ្នករួមខ្ចី ដែលបានបំពេញប្រតិបត្តិការក្នុងសមរភូមិការពារ​បូរណភាពទឹកដីកម្ពុជា។ ធនាគារក៏បានជម្រាបជូនទៅដល់អតិថិជន និងសាច់ញាតិយោធិនពលីទាំងអស់ ដែលរងនូវផល​ប៉ះពាល់ឱ្យទំនាក់ទំនងទៅកាន់ការិយាល័យ-សាខាធនាគារ អេស៊ីលីដា ដើម្បីទទួលបាននូវវិធានការមួយនេះ។
បើតាមសេចក្ដីប្រកាសរបស់ធនាគារដដែលបានឱ្យដឹងទៀតថា រាល់កិច្ចការចាំបាច់នានា ​ខ្លួននឹង​សហការចូលរួមក្នុងការសម្របសម្រួល ធ្វើកិច្ចការដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ ជាមួយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។
គួរបញ្ជាក់ថា ការលុបចោលបំណុលរបស់អតិថិជនជាយោធិននាពេលនេះ ជាការឆ្លើយតបនឹង​សេចក្ដីអំពាវនាវរបស់សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី ២៩ កក្កដា ទៅកាន់​សមាគមធនាគារ និងសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ឱ្យពិនិត្យលទ្ធភាពក្នុងការជួយសម្រាល​បន្ទុកផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធដែលបានពលីជីវិតការពារបូរណភាពទឹកដី។
ក្រោយការអំពាវនាវរបស់សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាក៏បានចេញសេចក្ដីណែនាំដល់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុផងដែរ ដោយឈរលើស្មារតីសាមគ្គី​ភាព មនុស្សធម៌ ព្រមទាំង​ដើម្បីរួមគ្នាជួយសម្រាលបន្ទុកដល់គ្រួសារយោធិនដែលធ្វើប្រតិបត្តិការ​ដោយ​​ផ្ទាល់ក្នុងសមរភូមិ​ប្រយុទ្ធ និងប្រជាពលរដ្ឋដែលរងផលប៉ះពាល់ពីជម្លោះព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ។
យ៉ាងណាមិញ ក្រៅពីការគិតគូដល់ការជួយសម្រាលបន្ទុកហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់​​កងកម្លាំង​ប្រដាប់​អាវុធកម្ពុជានេះទៅ សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីក៏បាន និងកំពុងរៀបចំការងារមួយចំនួនដូចជា៖​ រៀបចំ និងអនុវត្តនូវកញ្ចប់គោលនយោបាយសម្រាប់គ្រួសារយោធិនពលី យោធិនរងរបួស និងពិការ។​ សម្ដេចក៏បានចេញបទបញ្ជាឲ្យក្រសួងការពារជាតិ និងក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ សិក្សារៀបចំនូវ​គោលនយោបាយលើកទឹកចិត្តពិសេសសម្រាប់កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធទាំងយោធា ទាំងនគរបាល​ជាតិ ដែលបានចូលរួមដោយផ្ទាល់នៅក្នុងសមរភូមិការពារបូរណភាពទឹកដីនៅពេលនេះ។
ចំពោះយោធិន និងកងនគរបាលជាតិដែលបានពលី ឬធ្លាក់ខ្លួនពីការមិនអាចបំពេញភារកិច្ចបន្តបាន រាជរដ្ឋាភិបាលនឹងផ្ដល់ក្របខ័ណ្ឌឲ្យសាច់ញាតិបង្កើតរបស់គាត់មួយរូបបានចូលបម្រើប្រទេសជាតិនៅអង្គភាពដែលគាត់បំពេញភារកិច្ចមុនពលីឬធ្លាក់ខ្លួនពិការ៕