ភ្នំពេញ ៖ ការបង្កើតតំបន់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមពិសេសស សម្រាប់ការកែច្នៃផលិតផលក្នុងស្រុកនឹងជួយជំរុញការអភិវឌ្ឍវិស័យនេះឱ្យកាន់តែប្រសើរ និងមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ការពង្រីកទីផ្សារក្នុងស្រុក និងឈានដល់ការនាំចេញ ជាពិសេស អាចធានាចីរភាពនៃផលិតកម្ម និងរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា។
អ្នកឧកញ៉ា លឹម ហេង អនុប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ ដើម្បីអាចរក្សាចីរភាពនៃការផ្គត់ផ្គង់ក្នុងស្រុក និងការនាំចេញ គឺត្រូវបង្កើតតំបន់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមពិសេស ដែលផ្តោតលើការកែច្នៃផលិតផល ហើយក្រោយពេលមានតំបន់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមពិសេសរួចហើយ វានឹងអំណោយផល និងជួយលើកកម្ពស់វិស័យមួយនេះឱ្យកាន់តែរឹងមាំបន្ថែមទៀតជាមិនខាន។
អ្នកឧកញ៉ា បានបន្តថា ៖
«គោលដៅយើងគឺជំរុញឧស្សាហកម្មកែច្នៃនៅថ្នាក់ខេត្ត និងស្រុក ដោយអនុញ្ញាតឱ្យវត្ថុធាតុដើមហូរចូលតំបន់ទាំងនេះដោយផ្ទាល់ ។ ជាមួយនឹងការកើនឡើងនៃកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីរបស់កម្ពុជា ជាមួយប្រទេសដៃគូ តំបន់កែច្នៃពិសេសបែបនេះគឺជាគន្លឹះដ៏សំខាន់មួយក្នុងការជំរុញការនាំចេញ និងធានាថាផលិតផលកសិកម្មកម្ពុជាត្រូវបានកែច្នៃ១០០ ភាគរយ។ យើងមានសហគមន៍កសិកម្មទំនើបដែលបង្កើតឡើងដោយក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទរួចហើយ ប៉ុន្តែកម្ពុជាក៏ត្រូវការសហគមន៍ឧស្សាហកម្មដែលផ្តោតលើការកែច្នៃវត្ថុធាតុដើមដែលតម្រូវឱ្យមាននៅក្នុងតំបន់ ឬរាជធានីខេត្តទាំងអស់ផងដែរ»។
ផលប្រយោជន៍ដែលបានពីតំបន់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមពិសេសស នឹងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការប្រមូលទិញផលិតផលកសិកម្ម ដែលកសិករផលិតបានយកទៅកែច្នៃ ដែលនឹងធ្វើឱ្យឧស្សាហកម្មកែច្នែផលិតផលរបស់កម្ពុជាកាន់តែរីកចម្រើន ព្រមទាំងអាចបង្កើតការងារយ៉ាងច្រើនដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងតំបន់ទៀតផង។ ជាមួយគ្នានេះ នឹងធ្វើឱ្យបណ្តាធនាគារផ្សេងៗ មានទំនុកចិត្តក្នុងការផ្តល់ទុនដល់ផលិតករផងដែរ។
«ខ្ញុំគិតថា វានឹងមានប្រតិបត្តិការ និងសង្វាក់ផលិតកម្មបានប្រសើរ ដោយសារមានទីតាំងពិតប្រាកដ មានរដ្ឋាភិបាលជួយគាំទ្រ ហើយធនាគារពាណិជ្ជផ្សេងៗនឹងជួយគាំទ្រដែរ ដែលកត្តានេះជាកម្លាំងចលករជួយជំរុញឱ្យមានការប្រើប្រាស់វត្ថុធាតុដើមក្នុងឧស្សាហកម្មកែច្នៃផលិតផលកសិកម្មក្នុងស្រុកមានភាពសកម្មជាងមុន ។ ដូច្នេះហើយ ខ្ញុំជឿជាក់ថា ការបង្កើតតំបន់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមពិសេស សម្រាប់កែច្នៃផលិតផល នឹងជំរុញឱ្យវិស័យកែច្នៃផលិតផលរបស់កម្ពុជាកាន់តែរីកចម្រើន ជាការរួមចំណែកខ្លាំងជួយធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចកាន់តែរីកចម្រើន»។