កំពង់ធំ៖ សហគមន៍កសិកម្មស្វាយចន្ទីទំនើបចំនួន៣ ក្នុងខេត្តកំពង់ធំ កាលពីថ្ងៃចុងសប្តាហ៍កន្លងទៅបានចុះកិច្ចសន្យាជាមួយក្រុមហ៊ុនជប៉ុន ដើម្បីផលិត និងផ្គត់ផ្គង់គ្រាប់ស្វាយចន្ទីចំនួន ៤០០ តោន ដែលមានតម្លៃប្រហែល ៦៥០,០០០ ដុល្លារ និងកិច្ចសន្យាទំហំ ៤០ម៉ឺនដុល្លារបន្ថែមសម្រាប់ការផ្គត់ផ្គង់គ្រាប់ស្វាយចន្ទីសើមចំនួន៣០០តោន។
ការចុះកិច្ចសន្យាលើការផលិត និងផ្គត់ផ្គង់គ្រាប់ស្វាយចន្ទី ៤០០តោន បានធ្វើឡើងរវាងសហគមន៍ប្រាសាទសំបូររុងរឿង សាលាវិស័យកំពង់ធំ និងសហគមន៍ទំរឹង ជាមួយក្រុមហ៊ុនជប៉ុន MIRARTH Agri Tech នៅខេត្តកំពង់ធំ និងកិច្ចសន្យាទំហំ៤០ម៉ឺនដុល្លារមួយទៀត សម្រាប់ការផ្គត់ផ្គង់គ្រាប់ស្វាយចន្ទីសើមចំនួន៣០០តោន ត្រូវបានចុះហត្ថលេខាជាផ្លូវការបន្ទាប់គ្នារវាងសហគមន៍កសិកម្មទំនើបស្វាយចន្ទីទាំង៣នៅខេត្តកំពង់ធំ និងក្រុមហ៊ុនជប៉ុន Santana Agro Proucts។
ពិធីនេះប្រព្រឹត្តទៅក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ អនុរដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ រួមជាមួយនាយកដ្ឋានកសិឧស្សាហកម្ម មន្ទីរអភិវឌ្ឍន៍សហគមន៍កសិកម្ម និងមន្ទីរកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទខេត្តកំពង់ធំ។
នៅក្នុងពិធីចុះហត្ថលេខានោះ ឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ បានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃកិច្ចសន្យាកសិកម្មសម្រាប់សហគមន៍ដើម្បីការពារសមាជិកទាំងអស់ពីហានិភ័យទីផ្សារនៃការប្រែប្រួលតម្លៃលើសពីការរំពឹងទុក។ កិច្ចសន្យានេះមានតម្លៃប្រមាណ ៦៥ម៉ឺនដុល្លារ សម្រាប់ការផ្គត់ផ្គង់គ្រាប់ស្វាយចន្ទីចំនួន ៤០០តោន ដោយសហគមន៍ទទួលបានប្រាក់កក់ ៣០ភាគរយ សម្រាប់កិច្ចសន្យាទាំងមូល។
ឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ បានលើកឡើងថា ជាគោលការណ៍ ក្រសួងតែងតែលើកទឹកចិត្តដល់កសិករដាំស្វាយចន្ទីឱ្យសហការគ្នាបង្កើតសហគមន៍កសិកម្មទំនើប និងតភ្ជាប់ទីផ្សារតាមរយៈផលិតកម្មកសិកម្មតាមកិច្ចសន្យា។ វិធីសាស្រ្តនេះគឺមានសារៈសំខាន់ណាស់ ព្រោះមានតែផលិតកម្មផ្អែកលើកិច្ចសន្យាប៉ុណ្ណោះដែលអាចឱ្យមានការកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទីមុនពេលនាំចេញ។
ឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ ក៏បានណែនាំដល់នាយកដ្ឋានកសិឧស្សាហកម្ម និងសហគមន៍ ឱ្យបន្តចុះកិច្ចសន្យាលក់គ្រាប់ស្វាយចន្ទីរហូតដល់ដំណាច់រដូវប្រមូលផល និងឱ្យគិតគូរពីការរក្សាទុកគ្រាប់ស្វាយចន្ទីមួយចំនួនសម្រាប់លក់ជាគ្រាប់ស្វាយចន្ទីស្ងួត។ លើសពីនេះ សម្រាប់រដូវកាលក្រោយសហគមន៍គួរតែរៀបចំចុះកិច្ចសន្យាជាមួយក្រុមហ៊ុនទិញចាប់ពីដើមរដូវកាលនេះជាមុន។
លោក ណាវយ៉ៈ កាណិកុ (Naoya Kaneko) អ្នកគ្រប់គ្រងក្រុមហ៊ុនជប៉ុន (MIRARTH Agri Tech) ក្នុងខេត្តកំពង់ធំបានមានប្រសាសន៍ថា កិច្ចសន្យានេះអាចជាការសាកល្បងលើកទី១សម្រាប់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការសហការជាមួយសហគមន៍កសិកម្មទំនើប ប៉ុន្តែគោលបំណងសំខាន់ក្នុងកិច្ចសហការនេះ គឺដើម្បីលើកកម្ពស់ឧស្សាហកម្មគ្រាប់ស្វាយចន្ទីកម្ពុជា ហើយនេះអាចជាគំរូនៃអ្នកផលិត និងកិច្ចសហការផលិតគ្រាប់ស្វាយចន្ទី។
លោក Naoya Kaneko បានបង្ហាញពីក្ដីរំពឹងថា ដើម្បីបង្កើនឧស្សាហកម្មគ្រាប់ស្វាយចន្ទី និងជួយសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា នៅឆ្នាំដំបូងនេះ ក្រុមហ៊ុនបានចុះកិច្ចសន្យាត្រឹមតែ ៤០០ តោនប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែក្រុមហ៊ុនចង់ពង្រីកទំហំ មិនត្រឹមតែដល់សហគមន៍កសិកម្មទំនើបក្នុងខេត្តកំពង់ធំប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងទៅកាន់ខេត្តផ្សេងទៀតផងដែរ។
លោក យុង ធីម ប្រធានសហគមន៍ចម្ការស្វាយចន្ទីទំនើបប្រាសាទសំបូររុងរឿង បានសម្ដែងការរីករាយចំពោះការចុះកិច្ចសន្យាជាមួយក្រុមហ៊ុន។ កិច្ចសន្យានេះធ្វើឱ្យកសិករមានអារម្មណ៍ពិសេស ពីព្រោះកន្លងមិនដែលបានចុះហត្ថលេខាអ្វីដូចនេះពីមុនមកនោះទេ។ តាមរយៈការចុះហត្ថលេខានេះ សង្ឃឹមថានឹងទាក់ទាញដៃគូបន្ថែមទៀតនាពេលអនាគត និងធានាបាននូវតម្លៃកាន់តែប្រសើរនៅលើទីផ្សារ។
សូមរំលឹកថា សហគមន៍កសិកម្មទំនើបចំនួន ៣ សម្រាប់ដំណាំស្វាយចន្ទីត្រូវបានបង្កើតឡើងជាផ្លូវការនៅក្នុងខេត្តកំពង់ធំកាលពីអំឡុងខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤។ សហគមន៍ទាំងនេះរួមមាន សហគមន៍សាលាវិស័យកំពង់ធំ ដោយមានសមាជិកចំនួន ៨៨ នាក់ និងផ្ទៃដីដាំស្វាយចន្ទីចំនួន ២៥៥ ហិកតា សហគមន៍ប្រាសាទសំបូររុងរឿង មានសមាជិក ១៣៦ នាក់ និងផ្ទៃដីដាំស្វាយចន្ទីចំនួន ៥៨៦ ហិកតា និង សហគមន៍ទំរឹងកំពង់ធំ មានសមាជិក ៧៦ នាក់ និងផ្ទៃដីផលិតចំនួន ៤៦០ ហិកតា៕