មុខរបរកែច្នៃចំនួន ៣ ដែលកសិករមិនគួរមើលរំលង និងអាចទទួលបានចំណូលច្រើន
កម្ពុជា ជាប្រទេសមួយដែលមានសក្ដានុពលខ្លាំងខាងផ្នែកកសិកម្ម ដោយក្នុងនោះមានវិសាលភាពលើផ្ទៃដីដាំដុះយ៉ាងទូលំទូលាយ ជាពិសេសកត្តាអាកាសធាតុមានអំណោយផលពីធម្មជាតិស្រាប់តែម្ដង។ បន្ថែមពីលើនេះ ដើម្បីអាចទទួលបាននូវអត្ថប្រយោជន៍ និងចំណូលបន្ថែម កសិករគួរចេះកែច្នៃទៅលើធនធានដែលមានស្រាប់ដើម្បីប្រើប្រាស់ឱ្យអស់លទ្ធភាព។
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងប្រធានបទខាងលើនេះ យើងសូមលើកយកមុខរបរងាយៗចំនួន៣មកបង្ហាញដែលកសិករអាចធ្វើការកែច្នៃទៅលើធនធានដែលមានស្រាប់ដើម្បីអាចទទួលបានចំណូលបន្ថែមសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ជីវភាពគ្រួសារឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ។
ទី១- របរចិញ្ចឹមបង្កងក្នុងស្រែ ដែលកសិករអាចពិចារណាកែច្នៃដីស្រែដែលមិនសូវទទួលបានផលចំណេញនោះឱ្យទៅជាកន្លែងសម្រាប់ចិញ្ចឹមបង្កងអូស្រ្តាលីវិញ ដែលអាចនឹងទទួលបានផលចំណេញច្រើន ដោយគ្រាន់តែធ្វើការកែច្នៃសម្រាប់ចិញ្ចឹមជាលក្ខណៈធម្មជាតិ ចំណាយពេលមើលថែទាំតិច អាចទទួលបានផលច្រើន និងមានតម្រូវការទីផ្សារខ្ពស់។
ជាក់ស្ដែង ដូចជាលោក ពៅ ប៉ឹង ជាអ្នកចិញ្ចឹមបង្កងអូស្ត្រាលីក្នុងស្រែមួយរូបមានទីលំនៅនៅភូមិដំរីស្លាប់ ឃុំចន្លាសដៃ ស្រុកក្រឡាញ់ ខេត្តសៀមរាប បានមានប្រសាន៍ប្រាប់ AMS ឱ្យដឹងថា ការច្នៃដីស្រែឱ្យទៅជាស្រែបង្កងអូស្ត្រាលី គឺទទួលបានផលចំណេញច្រើន។
“ចំពោះបងប្អូនដែលមានដីស្រែ ហើយមិនសូវទទួលបានផលពីការធ្វើស្រូវ និងមិនសូវចំណេញ អាចពិចារណាងាកមកចិញ្ចឹមបង្កងអូស្ត្រាលីនៅក្នុងស្រែវិញបាន ដោយសារការចិញ្ចឹមនេះមិនពិបាកអ្វីច្រើននោះទេ ជាក់ស្ដែងដូចជាខ្ញុំផ្ទាល់ដែលមានដីស្រែទំនេរទុកចោលក៏ច្នៃចិញ្ចឹមបង្កងអូស្ត្រាលីបែបធម្មជាតិ ជាពិសេសនៅក្នុរដូវវស្សាដែលមានទឹកស្រាប់ គឺងាយស្រួលមិនចំណាយពេលច្រើន អាចសល់ពេលទៅធ្វើការងារផ្សេងទៀតបាន”
ទី២ – របរចិញ្ចឹមអង្ក្រងលក់ ជាមុខរបរមួយដែលបងប្អូនយើងអាចច្នៃទីធ្លាមុខផ្ទះមកចិញ្ចឹមបាន ងាយៗ ជិតផ្ទះ ដោយពុំចាំបាច់ចំណាយដើមទុនច្រើន ដោយគ្រាន់តែកាច់សំបុកអង្ក្រងពីដើមឈើ ហើយធ្វើធ្នើ កាត់កំប៉ុង និងដាក់ចំណីតែប៉ុណ្ណោះ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងចំណីរបស់សត្វអង្ក្រង គឺកាន់តែងាយស្រួលថែមទៀត ដែលគេអាចប្រើជាសាច់មាន់ស្ងោរ ឬសត្វចង្រិតធ្វើជាចំណី ហើយទឹកត្រូវលាយជាមួយស្ករឱ្យមានរសជាតិផ្អែម ដោយសារអង្ក្រងជាសត្វផឹកទឹកដមផ្កា ហេតុនេះការប្រើទឹកស្ករជំនួសគឺមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។ ការឱ្យចំណី គេអាចឱ្យតែម្ដងក្នុងមួយថ្ងៃនៅពេលណាឃើញចំណីអស់ តែទឹកត្រូវដាក់ច្រើនដងដោយសារសត្វប្រភេទនេះចូលចិត្តផឹកទឹកច្រើន។ បន្ថែមលើនេះ ក្រៅពីទឹកស្ករ គេក៏អាចយកទឹកអំពៅក៏អាចដាក់ឱ្យអង្ក្រងបានដែរ ដែលចាត់ទុកជាអាហារប៉ូវមួយសម្រាប់សត្វអង្ក្រង។
ចុងក្រោយគឺ របរដាំត្រកួន ដែលជារបរងាយៗ អាចដាំបានទាំងទីធ្លាតូចកៀនផ្ទះ ឬក៏ដីស្រែចំការធំៗនោះទេ ឱ្យតែអាចលើករងបាន និងមានទឹកស្រោចគ្រប់គ្រាន់ គឺអាចដាំបានខួបប្រាំងខួបវស្សាតែម្ដង។
តួយ៉ាង អ្នកស្រី ង៉ែត សុភា ជាអ្នកដាំត្រកួនម្នាក់មានទីលំនៅស្ថិតក្នុងភូមិព្រៃដក់ពរ ឃុំត្រពាំងធំខាងជើង ស្រុកត្រាំកក់ ខេត្តតាកែវ បានមានប្រសាសន៍ថា ដំណាំត្រកួននេះគាត់ដាំរាប់ឆ្នាំហើយ ដោយសារតែវាងាយស្រួលដាំ មិនបាច់ថែទាំច្រើន ហើយដាំបានច្រើនដងដើម្បីយកទៅលក់ឱ្យឈ្មួញ។
“ខ្ញុំដាំត្រកួនជិត ១០ឆ្នាំហើយ ដូចជាមិនពិបាកអ្វីច្រើនទេ និយាយរួមទៅដាំបានខួបប្រាំងខួបវស្សាឱ្យតែយើងស្រោចទឹកគ្រប់គ្រាន់ ដូចជាខែយើងច្រូតហើយ យើងអាចលើករងដាំក្នុងស្រែបន្ថែមទៀតក៏បាន ដោយដាំម្ដងខ្ញុំអាចលក់បាន ២០-៣០ម៉ឺនដែរ”
ជាចុងក្រោយ អ្នកស្រី ង៉ែត សុភា មានមតិចូលរួមថា​ ការដាំត្រកួននេះមិនសូវពិបាកអ្វីឡើយ បើទីផ្សារល្អគាត់នឹងពង្រីកការដាំដុះទៀត ដោយសារវាអាចផ្ដល់ចំណូលបន្ថែមសម្រាប់គ្រួសារ ដូច្នេះសម្រាប់បងប្អូនដែលមានដីទំនេរចោលអាចដាំដំណាំ ឬបន្លែផ្សេងៗទៀតទុកលក់ឬបរិភោគខ្លួន​ឯងក៏បាន៕