" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-34599 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កម្ពុជា-អូស្រ្តាលីសហការគ្នាជំរុញកិច្ចអភិវឌ្ឍផលិតកម្មដំណាំកសិកម្មសរីរាង្គ
ភ្នំពេញ ៖ រដ្ឋាភិបាលប្រទេសអូស្ត្រាលី តាមរយៈក្រុមហ៊ុនវិស័យឯកជនរបស់ខ្លួនបានអនុញ្ញាតរៀបចំសេចក្ដីព្រមព្រៀងសហការ​ជាដៃគូក្នុង​ការ​ជំរុញកិច្ចអភិវឌ្ឍន៍​ផលិតកម្មដំណាំកសិកម្មសរីរាង្គនៅកម្ពុជា ដោយមានការទទួលយក និងបញ្ជូនកសិករកម្ពុជាទៅបណ្តុះបណ្តាលចំណេះដឹង ជំនាញផ្នែក​កសិកម្មនៅ​កសិដ្ឋានធំៗនៅក្នុងប្រទេសអូស្ត្រាលី ហាត់រៀនអនុវត្តផ្ទាល់ ដើម្បីអាចពាំនាំយកមកផ្សព្វផ្សាយបន្តនៅកម្ពុជា។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ឯកឧត្តម វេង សាខុន បានសម្តែងនូវការស្វាគមន៍ ជាពិសេសគាំទ្រចំពោះ​បំណងដ៏​ចម្បង​ខាង​លើ​នេះ  ជាមួយនឹងការសាទរទៅនឹងសមិទ្ធផលដែលក្រុមហ៊ុនសម្រេចបាននៅក្នុងកសិដ្ឋាននៅកម្ពុជាក្នុងការពង្រីកសមត្ថភាពលើបច្ចេកទេស​កសិកម្មទំនើប ទាន់សម័យ។
ឯកឧត្តមបានបន្តថា ការមានឱកាសចេញទៅសិក្សាជំនាញនៅក្រៅប្រទេសគឺជារឿងល្អបំផុត ហើយអាចនាំយកត្រឡប់មកវិញនូវរាល់​ចំណេះ​ដឹង និងបទពិសោធន៍ដ៏មានតម្លៃមកអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្មកម្ពុជានាពេលអនាគត។ ករណីនេះ ឯកឧត្តមក៏បានលើកសំណើឱ្យក្រុមហ៊ុន​ពិនិត្យ​ពិចារណាចំពោះនិស្សិតកសិកម្មកម្ពុជា ដូចដែលកម្ពុជាបាន និងកំពុងអនុវត្តជាមួយប្រទេសអ៊ីស្រាអែលផងដែរ។
ឯកឧត្តម វេង សាខុន បានណែនាំឱ្យក្រុមហ៊ុនសហការជាមួយអគ្គនាយកដ្ឋានកសិកម្ម រៀបចំសេចក្តីព្រាងអនុស្សរណ:នៃការយោគយល់គ្នា (MOU) ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនៃការបណ្តុះបណ្តាល​ធន​ធានមនុស្សដោយចែកចេញជាពីរដំណាក់កាល ៖ ទី១- ជ្រើសរើស​កសិករ​មកធ្វើ​កា​របណ្តុះបណ្តាលជំនាញកសិកម្ម ច្បាប់ទម្លាប់ ប្រពៃណី វប្បធម៌ និងភាសាអង់គ្លេសបឋមជាមួយក្រុមហ៊ុនផ្ទាល់ និងទី២- ស្នើសុំ​គោលការណ៍​ពីរាជរដ្ឋាភិបាលបញ្ជូនកសិករទៅបម្រើការនៅកសិដ្ឋានប្រទេសអូស្រ្តាលីតែម្តង។
លោក Robert K.Chelliah នាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុន Lexmin Pty Ltd Cambodia បានសម្តែងការគាំទ្រលើសេចក្តីព្រាង MOU នេះ ហើយ​ប្តេជ្ញាចិត្តថា ក្រុមហ៊ុននឹងខិតខំឱ្យអស់ពីសមត្ថភាពក្នុងការនាំយកកសិករកម្ពុជាទៅស្វែងរកបទពិសោធន៍ល្អៗទាក់ទងការអភិវឌ្ឍវិស័យ​កសិកម្ម​នៅប្រទេសអូស្រ្តាលីនាពេលអនាគតដ៏ខ្លី។ ឆ្លៀតយកឱកាសនេះ លោកក៏បានជម្រាបជូនឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីជ្រាបផងដែរថា ថ្មីៗនេះ​រដ្ឋាភិបាលអូស្រ្តាលីបានប្រកាសបង្កើតកម្មវិធីផ្តល់ទិដ្ឋាការកសិកម្មដែលផ្តល់ឱកាសការងារជូនកសិករមកពីបណ្តាប្រទេសសមាជិកអាស៊ាន។
ក្នុងការត្រៀមខ្លួនជួយកសិករកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុនបានធ្វើទំនាក់ទំនងជាមួយម្ចាស់កសិដ្ឋានធំៗនៅប្រទេសអូស្រ្តាលីដើម្បីទទួលយកកសិករកម្ពុជា ជាមួយលក្ខខណ្ឌការងារល្អប្រសើរ ធានាបាននូវការការពារផលប្រយោជន៍ហិរញ្ញវត្ថុ និងសុខុមាលភាពរបស់ពលករស្របច្បាប់ តាមកិច្ច​ព្រមព្រៀងរវាងប្រទេសទាំងពីរ។ យោងតាមរបាយការណ៍របស់ ឯកឧត្តម ងិន ឆាយ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃ​អគ្គនាយកដ្ឋានកសិកម្ម​បានឱ្យ​ដឹងថា ក្រុមហ៊ុនបាន និងកំពុងអភិវឌ្ឍកសិដ្ឋានកសិកម្មសរីរាង្គលើផ្ទៃដី ២២ហិកតា នៅតំបន់អភិវឌ្ឍន៍តេជោសែន ក្នុងស្រុកឈូក ខេត្ត​កំពត។ កសិដ្ឋានបានដាំដំណាំសម្រាប់កែច្នៃ ជាអាហារបំប៉នសុខភាព ដូចជាម្រុំ ស្លឹកគ្រៃ និងខ្ញីខ្មៅ ដែលផលិតផលទាំងអស់នេះ​កំពុង​មាន​ទីផ្សារខ្ពស់នៅក្រៅប្រទេស ដោយរាល់បច្ចេកទេសដាំ និងកែច្នៃ ក្រុមហ៊ុនត្រូវវាយតម្លៃ និងទទួលស្គាល់អនុលោមតាមស្តង់ដារជាតិ និង​អន្តរជាតិពាក់ព័ន្ធ រួមមានស្តង់ដារ​សហគមន៍អឺរ៉ុប អាមេរិក អូស្រ្តាលី កាណាដា។ល។