សមាគមចិញ្ចឹមសត្វកម្ពុជា បញ្ជាក់ពីតម្រូវការទីផ្សារ និងការផ្គត់ផ្គង់សាច់មាន់នៅក្នុងស្រុក
ភ្នំពេញ ៖ សមាគម​អ្នក​ចិញ្ចឹមសត្វ​កម្ពុជា បាន​លើកឡើង​ពី​ភាព​វិជ្ជមាន​នៃ​ចំណាត់ការ​របស់​ក្រសួងកសិកម្ម ក្នុងការ​កាត់បន្ថយ​ចំនួនការនាំចូល​មាន់​រស់​ពី​ក្រៅស្រុកមកផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការទីផ្សារ​កម្ពុជាបានកាន់តែច្រើន។
លោក ស្រ៊ុន ពៅ ប្រធាន​សមាគម​អ្នក​ចិញ្ចឹមសត្វ​កម្ពុជា បាន​ប្រាប់​ AMS ​ថា លោក​សូម​គាំទ្រ និង​កោតសរសើរ​ចំពោះ​ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និង​នេសាទដែលបានលើកទឹកចិត្ត​ដល់​ផលិតកម្ម​ចិញ្ចឹម​មាន់​ក្នុងស្រុក​ ខណៈដែលវិធានការកាត់បន្ថយការនាំចូលមាន់រស់ពីក្រៅស្រុកចូលមកកាន់ទីផ្សារកម្ពុជាត្រូវបានអនុវត្តយ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាព។
លោក ស្រ៊ុន ពៅ ​បាន​មានប្រសាសន៍ថា ៖
«ការកាត់បន្ថយ​ការនាំចូលមាន់​​រស់​​ពី​បរទេសជាការ​ត្រឹមត្រូវ​ ហើយក៏ជារឿងសំខាន់ផងដែរ  ព្រោះ​កសិករកម្ពុជាដែលធ្លាប់ប្រកបមុខរបរចិញ្ចឹមត្រី និងសត្វផ្សេងៗ បាន​ងាក​មក​ចិញ្ចឹម​មាន់​វិញ​។ ចំណុច​មួយទៀត​ គឺ​ការចិញ្ចឹម​មាន់​របស់​ក​សិ​ករ​បាន​ដំណើរ​ការល្អ មានទីផ្សារ និងរក្សាតម្លៃបានថេរ»
លោក​បានបន្តថា ៖
«នេះ​ក៏​ជា​សំណូមពរ​របស់​សមាគម​មួយ​ដែរ​សម្រាប់​​ការរក្សាតម្លៃ​មាន់​នៅលើទីផ្សារនាពេលបច្ចុប្បន្ន ​បើ​យើង​ឱ្យ​តម្លៃ​​​ថ្លៃ​ពេក វា​ក៏​ប៉ះពាល់​ដល់​អ្នក​ហូប ឬអ្នកទិញ​ ប៉ុន្តែបើតម្លៃថោកពេកក៏ប៉ះពាល់អ្នកចិញ្ចឹម។ ដូច្នេះបើអាចរក្សាតម្លៃទីផ្សារបានដូចពេលបច្ចុប្បន្ននេះ នោះវានឹងល្អទាំងអស់គ្នា ទទួលបានផលចំណេញទាំងអ្នកចិញ្ចឹម អ្នកលក់ អ្នកទទួលទាន ក៏ដូចជាផ្តល់ចំណូលដល់សេដ្ឋកិច្ចជាតិដែរ»
តាមការឲ្យដឹងពីលោក ស្រ៊ុន ពៅ បានបញ្ជាក់ថា តម្លៃនៅលើទីផ្សារលក់រាយនាពេលបច្ចុប្បន្ន សម្រាប់​មាន់​ស្រែ​មានតម្លៃ ២៨ ០០០រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាម ឬ​ខ្ពស់ជាង​នេះបន្តិច ខណៈដែលការចិញ្ចឹមត្រូវ​ប្រើ​រយៈពេល​វែង​រហូតដល់​ទៅ ៦ – ៧ខែ​ទើបអាចចាប់លក់បាន។ សម្រាប់​មាន់​សាច់​រស់​មានតម្លៃ ៧០០០រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាម ហើយ​ការចិញ្ចឹម​ត្រូវការ​រយៈពេល​តែ​ជិត២ខែប៉ុណ្ណោះ។ ដោយឡែកសម្រាប់តម្រូវការទីផ្សារមាន់រស់នៅ​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​​មាន​ប្រមាណ ១៣-១៤ម៉ឺន​ក្បាល​ក្នុង ១ថ្ងៃ ហើយ​ការ​នាំចូល​សព្វថ្ងៃ​មាន​ប្រមាណ​ពី ៥ម៉ឺន​ក្បាល និងទាបជាងនេះ។ ដូច្នេះ​បានន័យថា ការផ្គត់ផ្គង់​ក្នុងស្រុក​បាន​ជាង ៧-៨ម៉ឺន​ក្បាល​។ ប៉ុន្តែសម្រាប់ឱកាសនៃពិធីបុណ្យដាក់បិណ្ឌនេះ តម្រូវការទីផ្សារអាចនឹងកើនឡើងខ្ពស់ជាងនេះ៕ ​