នៅព្រឹកថ្ងៃទី6 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021នេះ រាជធានីភ្នំពេញបានបញ្ចប់វិធានការបិទខ្ទប់ និងអនុញ្ញាតឱ្យមានការធ្វើចរចរណ៍នៅក្នុងក្រុងឡើងវិញ លើកលែងតែតំបន់ក្រហម និងតំបន់លឿងទុំមួយចំនួនដែកលត្រូវបានបន្តការអនុវត្តរឹតបណ្តឹងក្នុងការធ្វើចរាណ៍នៅឡើយនោះ ប្រជាពលរដ្ឋទូទៅអាចធ្វើដំណើរចេញចូលរាជធានីភ្នំពេញ និងឆ្ពោះទៅបណ្តាខេត្តក្រុងនានាបាន ប៉ុន្តែត្រូវគោរពតាមវិធានការរបស់អាជ្ញាធរ។
ឯកឧត្តម កើត ឆែ អភិបាលរងរាជធានីភ្នំពេញ បានមានប្រសាសន៍នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាននៅព្រឹកថ្ងៃទី6 ខែឧសភា ឆ្នាំ2021នេះថា សម្រាប់អ្នករស់នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ អាចធ្វើដំណើរចេញទៅតាមបណ្ដាខេត្តផ្សេងៗបាន ប៉ុន្ដែត្រូវតែគោរពតាមវិធានរបស់ខេត្តនីមួយៗ ដែលខ្លួនចង់ទៅ ពិសេសការតម្រូវឲ្យយកសំណាក ឬការធ្វើចត្តាឡីស័ករយៈពេល14ថ្ងៃជាកំហិតជាដើម។ ដោយឡែក សម្រាប់អ្នកដែលរស់នៅតាមបណ្ដាខេត្ត ដែលមិនមានហានិភ័យ ពោលមិនមានការឆ្លងរីករាលដាលខ្លាំងនោះ ក៏អាចធ្វើដំណើរចូលមករាជធានីភ្នំពេញបានដូចគ្នាផងដែរ ប៉ុន្ដែត្រូវតែគោរពតាមវិធានការនានារបស់រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ពិសេសត្រូវកំណត់ច្បាស់ បុគ្គលនោះមិនមែនជាអ្នកមកពីតំបន់ហានិភ័យ។
“ទោះជាមានការអនុញ្ញាតបើកឱ្យមានចរាចរណ៍ និងលក់ដូរ ដំណើរការអាជីវកម្មនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ (តំបន់លឿង) យ៉ាងណាក៏ដោយ ប៉ុន្តែរាល់ការធ្វើចរាចរណ៍ទាំងអស់ត្រូវគោរពបំរាមគោរចរចាប់ពីម៉ោង8យប់រហូតដល់ម៉ោង5ព្រឹកដដែល លើកលែងតែអ្នកបម្រើការងារជាភ្នាក់ងារ ឬក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូនចំណីអាហារ។ ដោយឡែកសម្រាប់បុគ្គលិកក្រុមហ៊ុន តម្រូវមានលិខិតបញ្ជាក់បេសកកម្មការងារពីក្រុមហ៊ុន”