" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-22419 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ប្រធាន CVEA ៖ ទីផ្សារអចលនទ្រព្យកម្ពុជាផ្តើមមានសកម្មភាពឡើងវិញជាបណ្តើរៗ
ទីផ្សារអចលនទ្រព្យកម្ពុជាដែលបានទទួលរងនូវផលប៉ះពាល់ និងស្ងប់ស្ងាត់ក្នុងដំណាក់កាលបិទខ្ទប់ក្រុង និងភូមិសាស្ត្រមួយចំនួននៅតាមបណ្តាខេត្តនោះ បច្ចុប្បន្នបានបង្ហាញពីសញ្ញាវិជ្ជមានជាបណ្តើរៗឡើងវិញហើយក្រោយការអនុញ្ញាតឱ្យមានចរាចរណ៍ឡើងវិញនៅទូទាំងប្រទេស។
ប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជា លោក ច្រឹក សុខនីម បានមានប្រសាសន៍ថា ភាពល្អប្រសើរនៃទីផ្សារ​អចលនទ្រព្យគឺត្រូវ​ពឹងផ្អែក​យ៉ាងសំខាន់ទៅលើស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ច និងសុខុមាលភាពសង្គម។ នៅពេលដែលសង្គមជាតិមានសុវត្ថិភាព ហើយទីផ្សារអាជីវកម្មនានាចាប់មានដំណើរការ​ឡើងវិញ នោះទីផ្សារអចលនទ្រព្យក៏អាចមានសកម្មភាពឡើងវិញផងដែរ។
លោកថា ក្នុងរយៈពេលប្រមាណ1សប្ដាហ៍នៃការអនុញ្ញាតឱ្យមានការធ្វើចរាចរណ៍ឡើងវិញនៅទូទាំងប្រទេស ជាពិសេសការបញ្ចប់ការបិទខ្ទប់រាជធានីភ្នំពេញ និងក្រុងតាខ្មៅ បានធ្វើឱ្យបណ្តាអ្នករកស៊ីនៅក្នុងវិស័យមួយនេះធ្វើសកម្មភាពឡើងវិញហើយ ទាស់ត្រង់ថាមិនទាន់មានភាពផុលផុសខ្លាំងនៅឡើយនោះទេ។
លោក ច្រឹក សុខនីម បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“ក្នុងពេលនេះទោះជាវានៅមិនទាន់ខ្លាំងក្លាក៏ដោយ ប៉ុន្តែវាជាការបង្ហាញឱ្យឃើញ​ពីសញ្ញាវិជ្ជមាន​នៃវិស័យ​មួយ​នេះ ហើយ​វា​នឹង​បង្កើន​ល្បឿនបន្តិចម្ដងៗប្រសិនបើស្ថានភាពនៃការរាលដាលកាន់តែមានភាពស្ងប់ស្ងាត់។ នៅពេលដែលការឆ្លងរាលដាលត្រូវបាន​កាត់បន្ថយ ហើយ​កំណើន​នៃចំនួនអ្នកចាក់វ៉ាក់សាំងបានកាន់តែច្រើន នោះវានឹងធ្វើឱ្យមនុស្សមានទំនុកចិត្តខ្ពស់ក្នុងការចេញក្រៅឡើងវិញ”
“សកម្មភាពភាគច្រើន គឺផ្តើមចេញពីអ្នករកស៊ីដីធ្លី ពួកគេចាប់ផ្តើមចេញមើលនៅតាមតំបន់ដែលមានសក្ដានុពល ដូចជានៅតាម​តំបន់ជាយ​ក្រុង និងតាមបណ្តាខេត្តគោលដៅរបស់ពួកគាត់។ ដោយឡែកសម្រាប់សកម្មភាពផ្សេងៗដូចជាការសាងសង់ជាដើមក៏អាចនឹងចាប់ផ្តើមឡើងវិញផងដែរ ក្រោយ​ស្ថានភាពកាន់តែល្អប្រសើរជាងនេះ”
ជាមួយនឹងការលើកឡើងពីស្ថានភាពទីផ្សារ និងសកម្មភាពក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យខាងលើនេះ ប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជា លោក ច្រឹក សុខនីម ក៏បានក្រើនរំលឹកដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់សូមកុំមានការធ្វេសប្រហែសក្នុងការរក្សាអនាម័យ និងការប្រកាន់ខ្ជាប់នូវ​វិធា​ន​ការ​របស់​ក្រសួងសុខាភិបាលដើម្បីសុខសុវត្ថិភាពផ្ទាល់ខ្លួន និងសង្គមជាតិទាំងមូល៕