ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចសកល និងកម្ពុជា​កំពុងស្ថិតនៅក្នុង​ភាព​មិនប្រាកដប្រជា វិស័យ​អចលនទ្រព្យកម្ពុជា ត្រូវ​បានអ្នកជំនាញមើលឃើញថា កំពុងស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពដែលមិនច្បាស់លាស់ ខណៈដែលការផ្គត់ផ្គង់ហាក់លើសពីតម្រូវការ លើកលែងតែអចលនទ្រព្យប្រភេទលំនៅឋានតម្លៃសមរម្យ ដែលប្រជាជនកម្ពុជានៅបន្តមានតម្រូវការនៅឡើយ។
ជាប្រតិបត្តិករយ៉ាងសកម្ម និងជាអ្នកវិនិយោគក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យកម្ពុជា អ្នកឧកញ៉ា​បណ្ឌិត សំ សុខនឿន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសម្ព័ន្ធក្រុមហ៊ុន SAM SN GROUP បានបង្ហាញពីការយល់ឃើញថា ទីផ្សារអចលនទ្រព្យកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្នមិនស្ថិតក្នុងសភាពទ្រឹងនោះទេ ប៉ុន្តែវាអាស្រ័យទៅតាមផ្នែកនីមួយៗ ជាមួយនឹងការលើកឡើងពី​និន្នាការទីផ្សារ​ផងដែរ ដូចជា ​លំនៅឋាន​តម្លៃសមរម្យចន្លោះពី ១៧ ០០០ដុល្លារ​ ទៅ ៤៩ ០០០ដុល្លារ​ នៅជាយរាជធានីភ្នំបេញ ដែលកំពុងបន្តមានតម្រូវការសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា។ ដោយ​ឡែក​សម្រាប់​លំនៅឋានជា​ប្រភេទវីឡាប្រណិតសម្រាប់រស់នៅផ្ទាល់ខ្លួនក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ ក៏នៅតែមានតម្រូវការសម្រាប់មន្រ្តីរាជការកម្រិតខ្ពស់ អ្នកជំនួញធំៗ។
អ្នកឧកញ៉ាបានបញ្ជាក់ថា ៖
«ដីធ្លីក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ ទីតាំងល្អៗ លើផ្លូវធំ រូបរាងដីល្អៗ ហើយលក់ក្នុងតម្លៃក្រោមទី​ផ្សារ ចន្លោះពី ៣០ ទៅ ៥០ភាគរយ​ ធៀបនឹង​តម្លៃទីផ្សារមុនឆ្នាំ២០១៩ នៅតែអាចលក់បាន ឬនៅតែមានអ្នកទិញ ប៉ុន្តែក៏មិនមែន​មានតម្រូវការ​ខ្ពស់ដូច​មុនឆ្នាំ២០២០នោះដែរ ដោយសារអ្នកទិញមានជម្រើស​ច្រើន​ និងមានឥទ្ធិ​ពល​ក្នុងការចរចា» ។
អ្នកឧកញ៉ា​បានមើលឃើញថា ដីធ្លីសម្រាប់រោងចក្រ ឃ្លាំង សួនឧស្សាហកម្ម តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស ជាពិសេសខេត្តជាប់ទីក្រុងភ្នំពេញ មានតម្រូវការជាហូរហែ តែតម្លៃដែលត្រូវការគឺមិនលើស​ពី ១០ដុល្លារ​អាម៉េរិក​ក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ​ និងជាប្រភេទដីទំហំធំ ដែលគេទិញសម្រាប់បម្រើវិស័យរោងចក្រនោពេលអនាគ។ ដោយឡែក សម្រាប់​តម្រូវការដីកសិកម្ម ដីកសិ-ឧស្សាហកម្ម មានតម្រូវការទិញតិចតួច ដោយសារតែអ្នកវិនិយោគដីធ្លីធំៗបានបង្វែរដីដែលធ្លាប់ទិញទុកចោល ទៅជាដីកសិកម្ម ឬដីកសិ-ឧស្សាហកម្មវិញ ហើយអ្នកវិនិយោគត្រូវការតែដីដែលមានតម្លៃធូរថ្លៃមិនលើសពី ៣ដុល្លារអាម៉េរិកក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ​នោះទេ ។
យោងតាម​ការព្យាកររបស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុបានឱ្យដឹងថា វិស័យ​អចលនទ្រព្យក្នុងឆ្នាំ២០២៦​នេះ​ នៅតែបន្ត​មានកំណើន​​យឺត ហើយកំណើននេះបាន​បន្តគាំទ្រ​ដោយ​ចរន្ត​ទិញ-លក់លំនៅឋាន​តម្លៃសមរ​ម្យ​ សកម្មភាពទិញ-លក់​ ឬជួល​ឃ្លាំង និង​រោងចក្របម្រើ​ឱ្យវិស័យ​ឧស្សាហកម្ម ។
គណៈកម្មាធិការ​វិនិយោគ​កម្ពុជា​នៃ​ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា បានបង្ហាញថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ កន្លងទៅ កម្ពុជា​បានអនុម័ត​គម្រោង​វិនិយោគចំនួន​ ៦៣០គម្រោង ជាមួយ​ទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ ១០ពាន់​លានដុល្លារអាម៉េរិក ។ ក្នុង​ចំណោម​ទុនវិនិយោគទាំង​ ១០​ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិក​នោះ វិស័យឧស្សាហកម្ម​បានស្រូបទាញទុនវិនិយោគជាង​ពាក់កណ្ដាល​ទៅហើយ គឺ​ប្រមាណ ៥,៦​ពាន់​លានដុល្លារអាម៉េរិក ដែល​មានន័យថា​​ វិស័យឧស្សាហកម្ម​នៅតែមានកំណើន​ ដែលធ្វើឱ្យតម្រូវការ​អចលនទ្រព្យ​រួមមានដីធ្លី សំណង់​អគារ​សម្រាប់វិស័យនេះនៅតែបន្ត​មានជាហូរហែ ៕