ក្រសួងឧស្សាហកម្ម និងសមាគមសហគ្រិន​សកល ១ភាគរយ ពង្រឹងតួនាទីរបស់សហគ្រិនក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា
ភ្នំពេញ៖ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានទទួលជួបគណៈប្រតិភូសមាគមសហគ្រិនសកល ១ភាគរយ (G-1%Club)  ដឹកនាំដោយលោក ហៀង វុទ្ធា ដើម្បីពិភាក្សាអំពីការពង្រឹងតួនាទីរបស់សហគ្រិនក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។
លោក ហៀង វុទ្ធា ប្រធានសមាគមសហគ្រិនសកល ១ភាគរយ បាន​បង្ហាញអំពី​សាវតាសមាគម ដែល​បច្ចុប្បន្ន​មាន​សមាជិក​ជាង ១ ២៥០នាក់ គ្រប់គ្រង​អាជីវកម្ម​ជាង ៤ ០០០ មូលដ្ឋាន និងបានរាយការណ៍អំពីសកម្មភាពសមាគម រួមមាន ការរៀបចំកម្មវិធីកសាងបណ្តាញធុរកិច្ច ដំណើរទស្សនកិច្ចអាជីវកម្ម កម្មវិធីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព និងគំនិតផ្តួចផ្តើមសង្គម ព្រមទាំងសកម្មភាព និងភាពជាដៃគូអន្តរជាតិ ដែលបានផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ក្រុមហ៊ុនប្រមាណ ៤ ៩០០​ ។
ឯកឧត្តម ហែម វណ្ឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានកោតសរសើរចំពោះភាពរីកចម្រើនរបស់សមាគម និងបានជំរុញឱ្យស្ថាប័ននេះពង្រឹងការរួមចំណែកកសាងសហគ្រាសចន្លោះកណ្តាល (missing middle)  ដែលអាចយិតយោងអាជីវកម្មខ្នាតតូច និងចាប់យកឱកាសផ្ពក់ចូលក្នុងខ្សែច្រវាក់តម្លៃរបស់សហគ្រាសខ្នាតធំ។
ឯកឧត្តមបានបន្ត​ថា​៖
«កម្ពុជា ​មាន​សមាគម​ធុរកិច្ច​ជា​ច្រើន ប៉ុន្តែ​សមាគមដែលមានប្រសិទ្ធភាព​​គឺ​សមាគម​ដែល​ផ្តល់​អត្ថប្រយោជន៍​ពិត​ប្រាកដ​ដល់​សមាជិក​របស់​ខ្លួន»។
ឯកឧត្តមបានលើកទឹកចិត្តឱ្យសមាគមសហគ្រិនសកល ១ភាគរយ ចូលរួមលើកកម្ពស់អនុលោមភាព ពង្រឹងសហគ្រិនភាព កសាងសមត្ថភាពសមាជិករបស់ខ្លួន ដូចជាពាក់ព័ន្ធនឹងស្តង់ដារ និងការនាំចេញ ព្រមទាំងពង្រឹងសមាជិកភាពដោយផ្អែកលើមូលដ្ឋាននៃក្រមសីលធម៌អាជីវកម្ម វិន័យ និងវិធានរបស់សមាគម ជាពិសេសពង្រឹងការផលិតដើម្បីអាចផ្គត់ផ្គង់ក្នុងស្រុកបានគ្រប់គ្រាន់ ជំនួសការនាំចូល៕