" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-67465 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
កម្ពុជារំពឹងថាវិស័យឧស្សាហកម្មនឹងមានកំណើនក្នុងរង្វង់៩ភាគរយនៅឆ្នាំនេះ
ភ្នំពេញ ៖ តាមការកត់សម្គាល់ជាក់ស្ដែងបានមើលឃើញថា វិស័យគាំទ្រដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាចាប់ផ្ដើមមានសកម្មភាពកម្រើកឡើងបន្តិចម្ដងៗហើយក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ ដែលក្នុងនោះវិស័យឧស្សាហកម្មត្រូវបានរំពឹងថានឹងកើនឡើងក្នុងរង្វង់ប្រមាណ៩ភាគរយក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ និងបន្តកើនឡើងបន្ថែមទៀតនៅឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខ។ នេះបើតាមការព្យាកររបស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ។
នៅក្នុងរបាយការណ៍ក្របខណ្ឌម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាដែលចេញផ្សាយនៅក្នុងខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ របស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុបានឱ្យដឹងថា វិស័យឧស្សាហកម្ម ត្រូវបានព្យាករថានឹងបន្តនិន្នាការកើនឡើងក្នុងអត្រា ៩ភាគរយក្នុងឆ្នាំ២០២២ និង ៩,២ភាគរយក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ដែលកំណើននេះបាន និងកំពុងវិលត្រលប់ទៅស្ថានភាពមុនកូវីដ១៩។ ការវិលត្រលប់ទៅរកវិថីកំណើននេះគាំទ្រដោយការរំពឹងទុកការបន្តភាពល្អប្រសើរនៃតម្រូវការខាងក្រៅដែលនឹងបន្តជំរុញកំណើននៃអនុវិស័យកាត់ដេរ និងកម្មន្តសាលមិនមែនកាត់ដេរ។
ក្នុងរបាយការណ៍ និងការព្យាករនេះបង្ហាញថា អនុវិស័យកាត់ដេរ ត្រូវបានព្យាករថានឹងបន្តសម្រេចបានកំណើនរឹងមាំក្នុងអត្រា ១០,៨ភាគរយ ក្នុងឆ្នាំ២០២២ និង ៨,១ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ គាំទ្រដោយស្ថិរភាពនៃកត្តាក្នុងស្រុក ដែលសម្រេចបានតាមរយៈអត្រាចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ ខ្ពស់របស់កម្មករនិយោជិត ភាពល្អប្រសើរនៃកត្តាខាងក្រៅជាពិសេសការរំពឹងទុកនូវការបន្តកើនឡើងតម្រូវការពីទីផ្សារសហរដ្ឋអាមេរិក និងសហភាពអឺរ៉ុប និងការបន្តទទួលបានការបង្វែរការបញ្ជាទិញពីប្រទេសក្នុងតំបន់ ជាពិសេសប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ។ អនុវិស័យកាត់ដេរក៏បន្តប្រឈមនឹងបញ្ហាមួយចំនួន ដូចជាការកើនឡើងនូវការប្រកួតប្រជែងពីប្រទេសជិតខាង ការបាត់បង់ការបង្វែរការបញ្ជាទិញ ភាពមិនប្រាកដប្រជានៃប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ និងភាពមានកម្រិតនៃការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងផលិតកម្មជាដើម។
អនុវិស័យកម្មន្តសាលមិនមែនកាត់ដេរក៏ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលព្យាករថានឹងបន្តសម្រេចបានកំណើនល្អប្រសេរីក្នុងរង្វង់ ១២,២ភាគរយក្នុងឆ្នាំ២០២២ និង ១៣,៣ ភាគរយក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ។ កំណើនរឹងមាំនេះ គាំទ្រដោយការរំពឹងទុកភាពល្អប្រសើរនៃតម្រូវការខាងក្រៅ ជាពិសេសទីផ្សារសហរដ្ឋអាមេរិក ស្របជាមួយនឹងការអនុវត្តកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីរួមមានកិច្ចព្រមភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយតំបន់ កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីកម្ពុជា ចិន  និងកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីកម្ពុជា កូរ៉េ ព្រមទាំងការអនុវត្ត ច្បាប់ស្ដីពីវិនិយោគនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
របាយការណ៍ដដែលនេះក៏បានបង្ហាញ អនុវិស័យសំណង់ដែលត្រូវបានព្យាករថា នឹងបន្តងើបឡើងវិញក្នុងល្បឿនយឺត ក្នុងអត្រា៣ភាគរយក្នុងឆ្នាំ២០២២ និង ៧,២ភាគរយក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ដោយសារការរំពឹងទុកការងើបឡើងវិញយឺតនៃលំហូរវិនិយោគទុនពីបរទេសសម្រាប់សំណង់បម្រើឱ្យវិស័យទេសចរណ៍ និងពាណិជ្ជកម្ម ខណៈសំណង់លំនៅឋានតម្លៃទាប និងមធ្យមរំពឹងថាបន្តរក្សាកំណើនល្អប្រសើរ ដោយសារការកើនឡើងនៃតម្រូវការជាក់ស្ដែងរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងការរៀបចំគ្រួសារស្របគ្នាទៅនឹងនិន្នាការនៃការកើនឡើងការវិនិយោគក្នុងស្រុក ។ ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ កម្ពុជាក៏រំពឹងថាការនាំចេញរបស់ខ្លួនក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះនឹងមានទឹកប្រាក់ជាង ២៣ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ខណៈ ២០២១កន្លងទៅសម្រេចបានជាង១៩ពាន់លានដុល្លារមេរិក និងការនាំចូលរំពឹងថាមានទឹកប្រាក់ជិត ៣១ពាន់លានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ៕