គ្រឹះ​ស្ថាន ខេមា រៀប​ចំ​កម្ម​វិធី​ជំរុញ​ការ​ដាំ​ដើម​ឈើ​ហូប​ផ្លែ​តាម​សហ​គមន៍
គ្រឹះ​ស្ថាន ខេមា មីក្រូ​ហិរញ្ញ​វត្ថុ លីមីត​ធីត បាន​រៀប​ចំ​សកម្ម​ភាព​ដាំ​ដើម​ឈើ​​ប្រណីត និងចែកកូនឈើហូបផ្លែចំនួន ៣៥០​ដើម នៅ​សាលា​បឋម​សិក្សា សែនទាវ នៅ​​ថ្ងៃ​ទី១៧ ខែ​សីហា ឆ្នាំ​២០២៤ ដើម្បី​អប​អរ​ខួប​អនុស្សាវរីយ៍ ១៤ឆ្នាំ នៃ​គ្រឹះ​ស្ថាន ខេមា។
ថ្លែង​ក្នុង​កម្ម​វិធី​ដាំ​ដើម​ឈើ​ក្រោម​ប្រធាន​បទ «ភូមិ​ខ្ញុំ​សម្បូរ​ផ្លែឈើ» ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​​នៅ​សាលា​បឋម​សិក្សា សែន​ទាវ លោក លី ឈាង អគ្គ​នាយក​ប្រតិ​បត្តិ​ស្ដី​ទី នៃ​គ្រឹះ​ស្ថាន ខេមា បាន​គូស​បញ្ជាក់​ថា គោល​បំណង​នៃ​កម្មវិធី​ភូមិ​ខ្ញុំសម្បូរ​ផ្លែឈើ​នេះ គឺ​ដើម្បី​លើក​ទឹក​ចិត្ត​ឱ្យ​ប្រជា​ពល​រដ្ឋ​នៅ​សហ​គមន៍​ដាំ​ដំណាំ​ហូប​ផ្លែ​តាម​ផ្ទះ និង​បណ្ដុះ​ស្មារតី​ដល់​ក្មួយៗ​សិស្សា​នុ​សិស្ស ឱ្យ​ថែ​រក្សា​សហ​គមន៍​ដែល​ខ្លួន​រស់​នៅ ប្រកប​ដោយ​ធម្ម​ជាតិ​បៃតង​ស្រស់​បំព្រង។
កម្មវិធី​ដាំ​ដើម​ឈើ ដែល​បាន​ប្រ​ព្រឹត្ត​ទៅ​នៅ​សាលា​បឋម​សិក្សា សែន​ទាវ ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ភូមិ​វាល ឃុំ​ស្រង់ ស្រុក​គង​ពិសី ខេត្ត​កំពង់​ស្ពឺ ​គឺ​ជា​សកម្ម​ភាព​ជំរុញ​ការ​ដាំ​កូន​ឈើ​ប្រណីត និង​ដំណាំ​ហូប​ផ្លែ នៅ​តាម​សហ​គមន៍ ក្នុង​ន័យ​គាំពារ​បរិ​ស្ថាន និង​ចូល​រួម​កាត់​បន្ថយ​ការ​ប្រែ​ប្រួល​អាកាស​ធាតុ ដែល​នេះ​គឺ​ជា​ការ​បង្ហាញ​ពី​ឆន្ទៈ ក្នុង​ការ​ចូល​រួម​ការងារ​សង្គម​របស់ គ្រឹះ​ស្ថាន ខេមា។ កម្ម​វិធី​នេះ​មាន​វត្ត​មាន​ចូល​រួម​របស់ លោក​អគ្គ​នាយក​ប្រតិបត្តិ​ស្ដី​ទី អ្នក​ស្រីនាយិកា​សាលា លោក​គ្រូ អ្នក​គ្រូ សិស្សា​នុ​សិស្ស អាជ្ញា​ធរ និង​បុគ្គ​លិក​គ្រឹះ​ស្ថាន ខេមា សរុប​ជាង ២៧០​នាក់។
ក្រៅ​ពី​ការ​ដាំ​ដើម​ឈើ​ប្រណីត​ក្នុង​បរិវេណ​សាលា គណៈ​គ្រប់​គ្រង​របស់​គ្រឹះ​ស្ថាន ខេមា ក៏​បាន​ប្រគល់​ជូន​នូវ​ដើម​ឈើ​ហូប​ផ្លែ​ចំនួន ៣០០ដើម ដល់​អាណា​ព្យាបាល​សិស្ស និង​សម្ភារ​មួយ​ចំនួន ដើម្បី​ប្រើ​ប្រាស់​ជា​ប្រយោជន៍​ក្នុង​សាលា​ដូច​ជា៖ ចប ប៉ែល បង្គី រនាស់ ធុង​ស្រោច​ទឹក ​ធុង​សម្រាម​បរិស្ថាន និង​សាប៊ូ​លាង​ដៃ។
គួរ​បញ្ជាក់​ផង​ដែរ​ថា គ្រឹះ​ស្ថាន ខេមា បាន​រៀប​ចំ​កម្ម​វិធី​ដាំ​ដើម​ឈើនេះ​ជាលើកទីបី​ហើយ ដោយ​បាន​ដាំ​ដើម​ឈើ​សរុប​ចំនួន ១.៨៥០ដើម។ ទន្ទឹមនឹងនេះ គ្រឹះស្ថាន ក៏បាន​ចូល​រួម​ចំ​ណែក​កាត់​បន្ថយ​ផល​ប៉ះ​ពាល់​អ​វិជ្ជ​មាន​លើ​បរិ​ស្ថាន និង​លើក​កម្ពស់​សុខុ​មាល​ភាព​សហ​គមន៍ តាម​រយៈ​ផលិត​ផល​ឥណ​ទាន​បៃតង និង​ឥណ​ទាន​ទឹក​ស្អាត​និង​អនា​ម័យផង​ដែរ៕