ភ្នំពេញ ៖ ជាការចូលរួមកាត់បន្ថយថ្លៃដើមនៃការផលិតលើផលិតផលកសិកម្មឱ្យនៅទាបបំផុត ក្រសួង និងស្ថាប័នចំនួន៤ រួមមានក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់និងនេសាទ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល ប្រធានអាជ្ញាធរអគ្គិសនី កម្ពុជា និង អគ្គិសនីកម្ពុជា ( EDC ) បានរួមគ្នាក្នុងការរកដំណោះស្រាយជូនកសិករធ្វើយ៉ាងណាឱ្យការផលិតរបស់កសិករមានតម្លៃទាប ដោយក្នុងនោះបញ្ហាថាមពលគឺជាកត្តាប្រឈមមួយសម្រាប់ការចំណាយ។
ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានថ្លែងនៅក្នុងវេទិកាមួយជាមួយតំណាងប្រជាកសិករបានឱ្យដឹងថា វិស័យកសិកម្មត្រូវការប្រើប្រាស់ថាមពលដើម្បីដំណើរការខ្សែច្រវ៉ាក់ផលិតកម្មផងដែរ ជាក់ស្ដែងការចិញ្ចឹមសត្វជាដើមគឺត្រូវការដាក់ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ឱ្យសត្វដើម្បីឱ្យវាមានសុខភាពល្អលូតលាស់បានលឿន។ ការដាក់ម៉ាស៊ីនត្រជាក់ ការបំភ្លឺភ្លើងនៅតាមកសិដ្ឋាននៃគឺសុទ្ធសឹងតែប្រើប្រាស់ថាមពល និងការចំណាយ។ ក្រៅពីនោះដែរ ការចិញ្ចឹមត្រីក៏ដូចគ្នា គឺត្រូវមានការបូមទឹកចេញចូល ក៏ត្រូវការថាមពលអគ្គិសនីដែរ ។
“តាមពិតទៅ រាជរដ្ឋាភិបាលបានគិតគូរពីបញ្ហានេះយូរមកហើយ ហើយក៏បានដាក់ចេញនូវគោលការណ៍មួយចំនួនរួចហើយដែរ ដូចជាការប្រើប្រាស់ភ្លើងចន្លោះពីម៉ោង៩យប់ ដល់ម៉ោង៧ព្រឹក គិតថ្លៃត្រឹមតែ ៤៨០រៀលប៉ុណ្ណោះក្នុងមួយគីឡូវ៉ាត់ម៉ោង ។ ដូច្នេះវាក៏ជាការកាត់បន្ថយនូវថ្លៃដើមរបស់កសិករបានមួយកម្រិតផងដែរ ។ យើងក៏ព្យាយាមធ្វើយ៉ាងណាឱ្យការផលិតរបស់កសិករកាន់តែមានថ្លៃដើមទាបទទួលបានការចំណេញច្រើនជាងមុន”
ឯកឧត្តម ស៊ុយ សែម រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល ក៏បានមានប្រសាសន៍ផងដែរថា កាលពីឆ្នាំ២០១៨ កម្ពុជារកប្រភពថាមពលសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់បានតែ ២ ៦៥៩មេហ្កាវ៉ាត់ប៉ុណ្ណោះ ហើយដល់ឆ្នាំ២០២២នេះ កម្ពុជាមានថាមពលរបស់រដ្ឋ ៤ ២៤៦ មេហ្កាវ៉ាត់ ដែលមានកំណើនប្រមាណ៦០ភាគរយធៀបនឹងឆ្នាំ២០១៨ ។ ម្យ៉ាងទៀតការតបណ្ដាញតង់ស្យុងរបស់ជាតិក៏បានសម្រេចគ្រប់រាជធានីខេត្តទាំង២៥ហើយដែរ និងកំពុងជំរុញការតភ្ជាប់បណ្ដាញបញ្ជូនរងទៅកាន់គ្រប់ភូមិទូទាំងប្រទេស ។
“បច្ចុប្បន្ននេះ នៅសល់តែជាង ២៤០ភូមិទៀតប៉ុណ្ណោះនឹងគ្រប់ភូមិទូទាំងប្រទេសហើយ ហើយភូមិដែលនៅសេសសល់ គឺដោយសារតែជាតំបន់លិចទឹកនៅរដូវវស្សា និងតំបន់លើទឹកដែលពិបាកក្នុងការតបណ្ដាញបញ្ជូនទៅដល់ ។ តែយ៉ាងណាក្រុមការងារក៏បានរៀបចំដាក់ប្រព័ន្ធថាមពលសូឡាជូនពួកគាត់ប្រើប្រាស់ផងដែរ “
ឯកឧត្តម កែវ រតនៈ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកអគ្គិសនីកម្ពុជា ( EDC) ក៏បានថ្លែងថា ក្នុងអំឡុងពេលវិបត្តិថាមពលដែលកើតដោយសារតែសង្គ្រាមរវាងរុស្ស៊ី និងអ៊ុយក្រែន កម្ពុជាមិនបានដំឡើងថ្លៃថាមពលពីប្រជាពលរដ្ឋទេ តែថែមទាំងឧបត្ថម្ភធន់ដល់ប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួនផងដែរ ។ បច្ចុប្បន្ននេះ ការផលិតថាមពលមានតម្លៃ ១ ០០០រៀលក្នុងមួយគីឡូវ៉ាត់ម៉ោង តែការលក់ថាមពលទៅកាន់ប្រជាពលរដ្ឋវិញគឺក្រោម ១ ០០០រៀល ដែលមានន័យថា កំពុងលក់ខាតដើម្បីសម្រួលដល់ជីវភាពពលរដ្ឋ ។ នៅក្នុងឱកាសនេះផងដែរ តំណាងវិស័យឯកជនដែលប្រកបអាជីវកម្មពាក់ព័ន្ធនឹងផលិតកម្មក្នុងវិស័យកសិកម្មក៏បានដាក់ជាសំណើរ និងសុំឱ្យរាជរដ្ឋាភិបាល ជួយសម្រួលបន្ថែមដល់តម្លៃថាមពល និងរយៈពេលអនុគ្រោះបានច្រើនម៉ោងបន្តិច ពីព្រោះម៉ោង៩យប់ដល់៧ព្រឹក ជាពេលវេលាមួយដែលពិបាកក្នុងការប្រើប្រាស់ភ្លើង ហើយពេលខ្លះកសិករត្រូវការប្រើប្រាស់ភ្លើងតែពេលថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ ដូចជាផ្នែករោងម៉ាស៊ីនគិនស្រូវជាដើម៕