គម្រោង ហា វែ ស III នឹងផ្ដល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណង ២៥ម៉ឺនដុល្លារ ដល់វិស័យឯកជន
ភ្នំពេញ៖ គម្រោង ហាវែស III នឹងផ្ដល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណង ២៥ម៉ឺនដុល្លារ ដល់អ្នករកស៊ីក្នុងវិស័យឯកជន និងវិស័យកសិកម្ម។ គម្រោងនេះមានរយៈពេល៥ឆ្នាំ ដែលគាំទ្រថវិកាដោយទីភ្នាក់ងារសហរដ្ឋអាមេរិក សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍអន្តរជាតិ (USAID) ក្នុងគោលបំណងបង្កើនការវិនិយោគលើវិស័យកសិកម្មប្រកបដោយចីរភាព និងស្តង់ដារសុវត្ថិភាព។
កម្មវិធីនេះ ផ្ដល់អាទិភាពចំពោះវិស័យឯកជនមួយចំនួន ដូចជា សហព័ន្ធកសិកម្ម សហជីពកសិកម្ម សហគមន៍កសិកម្ម តួអង្គទីផ្សារបែបទំនើប ដូចជា ផ្សារទំនើប ផ្សារកសិផល សណ្ឋាគារ ភោជនីយដ្ឋាន និងអាជីវកម្មដែលផ្តល់សេវាអាហារ ភេសជ្ជៈ និងហាងទំនិញកសិកម្មតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។ ក្រៅពីនោះ ក៏មានអ្នកវិនិយោគឬអង្គការមិនរកប្រាក់ចំណេញដែលមាន បំណង សហការវិនិយោគលើស្តង់ដារសុវត្ថិភាពម្ហូប អាហារ សម្រាប់សមាជិកសហគមន៍ ដែលជាស្រ្តី យុវជន និងពលរដ្ឋងាយរងគ្រោះ ដូចជា ជនជាតិដើមភាគតិចជាដើម។
បើតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានរបស់គម្រោងហាវែស III ស្ថាប័នទាំងអស់ត្រូវតែចុះបញ្ជីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយអាចគ្រប់គ្រងដោយជនជាតិខ្មែរ ឬបរទេស។ ចំពោះ ក្រុមហ៊ុនទាំងឡាយណាដែលមិនប្រកាន់ខ្ជាប់នូវគោលនយោបាយរបស់កម្ពុជាលើការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ ឬកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ គឺមិនមានសិទ្ធិទទួលបានហិរញ្ញប្បទានពីគម្រោងហាវែស III ឡើយ។
តាមរយៈវិស័យឯកជននៅក្នុងប្រព័ន្ធទីផ្សារកសិកម្ម គម្រោងហាវែស III នឹងបង្កើតការងារ ព្រមទាំងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវជីវភាពរស់នៅ របបអាហារ និងសុខុមាលភាពទូទៅសម្រាប់ពលរដ្ឋកម្ពុជា ជាពិសេស ស្រ្តី យុវជន និងជនងាយរងគ្រោះ។
គម្រោងចាប់ផ្តើមទទួលពាក្យរហូតដល់ ថ្ងៃទី១៣ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ ខណៈដែលការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទាននេះ គឺដើម្បីបង្កើនការវិនិយោគ ដែលនឹងបង្កើនវិញ្ញាបនបត្រកសិកម្មប្រកបដោយចីរភាព ដូចជា ការអនុវត្តកសិកម្មល្អនៅកម្ពុជា (CamGAP) ប្រព័ន្ធធានាគុណភាពសម្រាប់កសិកម្មសរីរាង្គ (PGS) អាហារសរីរាង្គ និរន្តរភាព ផលិតកម្មដំណាំស្រូវ (SRP) ជាដើម ។ អត្ថបទ ៖ ញ៉ែម សុផល