ភ្នំពេញ៖ ក្នុងរយៈពេល១២ខែ ឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅនេះ ការនាំចេញរបស់កម្ពុជាទៅកាន់បណ្ដាប្រទេស RCEP មានទំហំទឹកប្រាក់ ៨ ១៧២លានដុល្លារ កើនឡើង ២៨.៨៣ភាគរយ ខណៈការនាំចូលមានចំនួន ២១ ២៨៥លានដុល្លារ ថយចុះ ១៣.៧៨ភាគរយ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម។
នៅក្នុងរបាយការណ៍ដដែលបានឱ្យដឹងទៀតថា ពេញមួយឆ្នាំ២០២៣ ទំហំពាណិជ្ជកម្ម កម្ពុជាជាមួយនឹងបណ្តាប្រទេស RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) មានចំនួន ២៩ ៤៥៧លានដុល្លារ ថយចុះ ៥.០៧ភាគរយ បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៅឆ្នាំ២០២២ មានចំនួន ៣១ ០៣១លានដុល្លារ។
កិច្ចព្រមព្រៀង RCEP បានចូលរួមចំណែកជាច្រើននៅក្នុងការជំរុញកំណើននៃការធ្វើធុរកិច្ចរបស់កម្ពុជាជាមួយនឹងបណ្តាប្រទេស RCEP ហើយលើសពីនេះទៀត ក៏ជាការរួមចំណែកក្នុងការបង្កើនការធ្វើពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា ជាមួយបណ្តាប្រទេសនានានៅលើពិភពលោកផងដែរ។
ឯកឧត្តម ប៉ែន សុវិជាតិ រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថាកិច្ចព្រមព្រៀង RCEP ជាកត្តាជំរុញកំណើនការនាំចេញរយៈពេលវែង និងជាមេដែកដើម្បីទាក់ទាញរំហូរវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសកាន់តែច្រើនមកកាន់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដោយទំហំពាណិជ្ជកម្មសរុបរបស់កម្ពុជាជាមួយសមាជិក RCEP តំណាងឱ្យជាង៦១ភាគរយ នៃទំហំពាណិជ្ជកម្មសរុបរបស់ប្រទេស។
ឯកឧត្តម ប៉ែន សុវិជាតិ បានបញ្ជាក់ទៀតថា ៖
«បើទោះបីជាមានការកើនឡើងនូវលទ្ធិគាំពារនិយម និងការធ្លាក់ចុះនៃតម្រូវការសកលក៏ដោយ ក៏កិច្ចព្រមព្រៀង RCEP បានជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគក្នុងតំបន់ ដោយនាំមកនូវផលប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់ប្រទេសសមាជិកទាំងអស់។»
ឯកឧត្តម បណ្ឌិត គី សេរីវឌ្ឍន៍ ប្រធានវិទ្យាស្ថានសិក្សាចិននៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានគូសបញ្ជាក់ថា កិច្ចព្រមព្រៀង RCEP បានផ្តល់ឱកាសដ៏ច្រើនសម្រាប់កម្ពុជាដើម្បីធ្វើពិពិធកម្មការនាំចេញរបស់ខ្លួន។ ជាមួយនឹងការអនុគ្រោះពន្ធផ្តល់ដោយ RCEP ផលិតផលដែលផលិតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាទទួលបានការប្រកួតប្រជែងកាន់តែច្រើន ដែលអនុញ្ញាតឱ្យក្រុមហ៊ុនផលិតផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍កាន់តែច្រើនដល់អតិថិជនរបស់ខ្លួន។
ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ៖
«កតិកាសញ្ញានេះបានបម្រើជាកម្លាំងជំរុញសម្រាប់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់ និងសកលលោក ហើយខ្ញុំជឿជាក់ថា វានឹងក្លាយជាមជ្ឈមណ្ឌលថ្មីនៃការស្រូបទាញពាណិជ្ជកម្មសកលនាពេលអនាគត»។
មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ (IMF) បាននិយាយនៅក្នុងទស្សនវិស័យសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកប្រចាំឆ្នាំរបស់ខ្លួនដែលបានចេញផ្សាយកាលពីខែមុនថា ប្រទេសកម្ពុជា មានសេដ្ឋកិច្ចរឹងមាំបំផុត ដែលស្ថិតក្នុងចំណោមប្រទេសសមាជិក RCEP ចំនួន៣ នាឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅនេះ ដែលដំណាលគ្នាជាមួយប្រទេសហ្វីលីពីន និងប្រទេសវៀតណាម។
គួររំលឹកដែរថា កិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយនៃតំបន់ ឬហៅកាត់ថា RCEP បានចូលជាធរមាននៅតាំងពីថ្ងៃទី០១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ គឺជាកត្តាជំរុញដ៏សំខាន់សម្រាប់កំណើនពាណិជ្ជកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាពរបស់កម្ពុជានៅក្នុងសម័យកាលនៃការរាតត្បាតជំងឺកូវីដ-១៩ ដោយបានក្លាយជាកម្លាំងចលករដ៏សំខាន់ក្នុងការជំរុញកំណើនពាណិជ្ជកម្ម ទំនិញ សេវាកម្ម និងវិនិយោគ កាន់តែធំជាងមុន ជាពិសេសផ្តល់ទីផ្សារបន្ថែមលើមុខទំនិញថ្មីរាប់រយមុខសម្រាប់ការនាំចេញពីកម្ពុជា។
កិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយតំបន់ RCEP ជាកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មធំ នៅក្នុងពិភពលោកដោយមានប្រជាជនប្រមាណ ២ ២០០លាននាក់ ឬ៣០ភាគរយនៃប្រជាជនពិភពលោក ដែលមានផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបរួមគ្នាប្រមាណ ២៦,២ទ្រីលានដុល្លារអាមេរិក ឬ ៣០% នៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុបរបស់ពិភពលោក និងមានចំនួនប្រមាណ ២៨ភាគរយនៃទំហំពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក។
សូមបញ្ជាក់ថា កិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយតំបន់ RCEP បានចូលជាធរមាននៅថ្ងៃទី ១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ជាកិច្ចព្រមព្រៀងដោះដូរពាណិជ្ជកម្មសេរី ដែលមានសមាជិកសរុប១៥ ប្រទេសនៅអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក រួមទាំងរដ្ឋសមាជិកទាំង ១០ នៃអាស៊ាន និងដៃគូពាណិជ្ជកម្មចំនួន ៥ គឺចិន ជប៉ុន កូរ៉េខាងត្បូង អូស្ត្រាលី និងនូវែលសេឡង់៕