ឆ្នាំ២០២៤ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាទទួលបានគម្រោងវិនិយោគជាង ៤០០ ដែលមានទំហំទឹកប្រាក់ ៦,៩ ពាន់លានដុល្លារ
ភ្នំពេញ៖ សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា បាន​ដឹក​នាំកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍកម្ពុជាលើកដំបូង​នៅថ្ងៃទី២០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤។ ក្រោមការដឹកនាំរបស់សម្តេចធិបតី រាជរដ្ឋា​ភិ​បាលកម្ពុជា អាណត្តិទី៧ បានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់បំផុតលើកិច្ចការទាក់ទាញការ​វិនិយោគ ហើយបានដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយជាច្រើន ដើម្បីជំរុញការវិនិយោគនៅកម្ពុជា។
យោងតាមក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា រយៈពេលប្រមាណជាង១ឆ្នាំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាអាណាត្តិទី៧ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៤ បានអនុម័តគម្រោងវិនិយោគចំនួន ៤១៤ គម្រោង កើន​​​ពី ២៦៨ គម្រោងនៅឆ្នាំ២០២៣ ដែលចំនួននេះមានកំណើន ១៤៦គម្រោង ស្មើនឹង ៥៤ភាគរយ។
របាយការណ៍​បាន​បង្ហាញ​ថា ទំហំទុនវិនិយោគ​ ៤ ៩២៧លានដុល្លារ​ ឆ្នាំ២០២៣​ កើនដល់ចំនួន ៩ ៦០០ លានដុល្លារក្នុងឆ្នាំ២០២៤ បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣ កើនឡើង​ ១ ៩៧៣លានដុល្លារ ស្មើនឹង​៤០ភាគរយ ។
ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអនុប្រធានទី១ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍកម្ពុជា មាន​ប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាមានសង្ឃឹមថា នឹងទទួលបានអ្នកវិនិយោគ​កាន់តែច្រើន​បន្ថែមទៀតនៅឆ្នាំ២០២៥ ខាងមុខ ខណៈមានក្រុមហ៊ុនបរទេសមួយចំនួន​ចង់ប្ដូរ​ទី​តាំង​មកកម្ពុជា។
សូមជ្រាបថា ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​ ហៅកាត់ថា​ ក.អ.ក.​ ឬ​ CDC ត្រូវបាន​បង្កើត​​ឡើងនៅថ្ងៃទី៥​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ១៩៩៤​ មានបេសកកម្មក្នុងការទាក់ទាញវិនិយោគមកកម្ពុជា ។ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា ជាស្ថាប័នប្រតិបត្តិបំពេញមុខងារជាសេនាធិការ និងជាច្រក​ចេញ-ចូល​តែមួយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលលើបេសកកម្មដឹកនាំ និងគ្រប់គ្រងកិច្ច​សហ​​ប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍន៍ ការវិនិយោគឯកជន និងតំបន់​សេដ្ឋ​កិច្ច​ពិសេស៕