ក្រសួងបរិស្ថានជំរុញប្រជាជនឱ្យយកឃ្មុំប្រកបដោយនិរន្តរភាព
បាត់ដំបង ៖ ក្នុងឱកាសចូលរួមដាំដើមឈើនៅក្នុងសហគមន៍តាខេះមានជ័យ ក្រសួងបរិស្ថានបានលើកឡើងអំពីការព្រួយបារម្ភចំពោះការបាត់បង់ឃ្មុំដោយការពឹងផ្អែកហួសហេតុពេកពីសំណាក់ប្រជាជន។ តាមរយៈការព្រួយបារម្ភនេះ ក្រសួងបានជំរុញឱ្យប្រជាពលរដ្ឋផ្លាស់ប្ដូរទម្លាប់នៃការយកឃ្មុំមកជាការយកប្រកបដោយនិរន្ដរភាព។
ទម្លាប់នៃការយកឃ្មុំប្រកបដោយនិរន្ដរភាពដែលក្រសួងបានលើកឡើងនេះ គឺសំដៅទៅលើការយកឃ្មុំដែលរក្សាទុក ២០% សម្រាប់ឃ្មុំចូលមកនៅវិញ ពោលគឺមិនយកទាំងស្រុងនោះទេ។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ក្រា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថានបានលើកឡើងថា ៖
“ពេលយកឃ្មុំ​ យើងយកតែ​ក្បាល​ទឹកទេ តែកុំយកសម្បុក កុំយកកូន ឥឡូវនេះបងប្អូនយើងនិយមហូបឃ្មុំអាំង ហើយហូបបែប​ហ្នឹងធ្វើឱ្យ​អស់ប្រភេទឃ្មុំដែលវានឹងប៉ះពាល់ដល់ដំណាំផងដែរ។”
“ឃ្មុំដើរតួនាទីសំខាន់ ជាភ្នាក់ងារចម្លងលម្អងផង ជាអ្នកចូលរួមការពារ​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ីផង ហើយតួនាទីវាគឺបង្កាត់លម្អងគ្នាឱ្យចេញជាផ្លែផ្កា ដែលជាចំណីដល់សត្វបន្តទៀត និយាយរួមការអភិរក្សនេះដើម្បីធ្វើឱ្យប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីយើងមានលំនឹង។”
បើតាមទម្លាប់របស់ប្រជាជន ក្នុងការយកឃ្មុំព្រៃគឺពួកគេច្រើនតែប្រើប្រាស់ផ្សែងភ្លើងទៅបង្ហុយដាក់ សម្បុកឃ្មុំ ដែលធ្វើឱ្យឃ្មុំហើរចេញអស់ នឹងអាលយកក្បាលទឹក ក៏ដូចជាកូនឃ្មុំ។ ប៉ុន្តែការយកបែប​នេះមានផលប៉ះពាល់ច្រើន ដោយអាចធ្វើឱ្យឃ្មុំទាំងនោះហើរចេញទៅរកសម្បុកថ្មីទៀត​ ដែលត្រូវការ​រយៈពេលយូរទម្រាំអាចបង្កើតជាក្បាលទឹកបាន។ ម្យ៉ាងទៀត ដោយសារមានតម្រូវការប្រើប្រាស់ទឹកឃ្មុំច្រើនផង ប្រសិនបើប្រជាជនចាប់អនុវត្តការ យកឃ្មុំដោយនិរន្តរភាពនេះ ពួកគេនឹងមិនចាំបាច់ដើររកឃ្មុំគ្រប់ទិសទី ដោយចាំយកតែពីសម្បុកចាស់ ដែលពួកគេធ្លាប់យកហើយតែប៉ុណ្ណោះ។
ជាក់ស្ដែង ឯកឧត្តមបានលើកឡើងពីតំបន់ដែលជោគជ័យលើការយកឃ្មុំប្រកបដោយនិរន្តរភាព គឺនៅក្នុងខេត្តមណ្ឌលគិរី តំបន់ព្រៃឡង់ និងជួរភ្នំក្រវាញ។ ឯកឧត្តមបានបន្តឱ្យដឹងទៀតថា នៅក្នុងតំបន់ទាំងនេះ ប្រជាជនមានការយល់ដឹងច្រើនពីការយកឃ្មុំ តាមរយៈការទទួលបានការ បណ្ដុះបណ្ដាលពីសំណាក់អង្គការដៃគូផង។ ហើយការយល់ដឹងនេះហើយ ដែលក្នុងមួយឆ្នាំៗពួកគេ អាចប្រមូលផលបានពីទឹកឃ្មុំ សម្រាប់ទៅផ្គត់ផ្គង់ជីវភាពគ្រួសារបានយ៉ាងងាយស្រួល។ ដោយឡែក ក្រៅពីការជំរុញនេះទៅ ក្រសួងបរិស្ថានផ្ទាល់ក៏បានធ្វើការងារជាមួយអង្គការអន្តរជាតិ​មួយចំនួនផងដែរ ដើម្បីរៀបចំផែនទីបង្ហាញផ្លូវ ព្រមទាំងផែនការជាតិស្ដីពីការយកឃ្មុំប្រកប​ដោយនិរន្ដរភាព៕