រាជរដ្ឋាភិបាលជំរុញការលើកកម្ពស់សហគ្រិនភាព គាំទ្រសហគ្រាសធនតូច និងមធ្យម (SMEs) និងធុរកិច្ចថ្មី
ភ្នំពេញ ៖ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបាន និងកំពុងយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការជំរុញ និងលើកកម្ពស់សហគ្រិនភាព គាំទ្រដល់វិស័យសហគ្រាសធនតូច និងមធ្យម (SMEs) និងធុរកិច្ចថ្មី ដើម្បីអាចដំណើរការបានប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ចូលរួមយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការពង្រឹងកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនា​យករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត ដែលជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាបរធនបាលនៃមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍សហគ្រិនភាព បានថ្លែងថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានចាត់ទុកវិស័យឯកជនជា​ក្បាលម៉ាស៊ីននៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងជាដៃគូមិនអាចខ្វះបាននៅក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។ ក៏ប៉ុន្តែដើម្បីឱ្យវិស័យឯកជនកាន់តែរីកធំធាត់ និងខ្លាំងឡើង ចាំបាច់ត្រូវតែមានការអភិវឌ្ឍសហគ្រិនភាព ហើយដើម្បីលើកកម្ពស់សហគ្រិនភាព គឺចាំបាច់ ត្រូវមានការគាំទ្រនៅដំណាក់កាលចាប់ផ្តើមដំបូង ឬពេលបង្កើតធុរកិច្ច។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូ បានលើកឡើងថា ៖
“រាជរដ្ឋាភិបាលចាត់ទុកសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម (SMEs) គឺជា  វិស័យអាទិភាពនៅក្នុងការធ្វើពិពិធកម្ម និងការរក្សាចីរភាពកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ក្នុងរយៈពេលមធ្យម និងរយៈពេលវែង ហើយត្រូវបានបញ្ចូលនៅក្នុងក្របខ័ណ្ឌ និងកម្មវិធីស្តារសេដ្ឋកិច្ចខាងលើ។ ភាគច្រើន ប្រមាណ ៩០% នៃអាជីវកម្មនៅកម្ពុជា គឺមានសណ្ឋាន និងទម្រង់ជា SMEs ក្នុងនោះ ​80% ស្ថិតក្នុង វិស័យកម្មន្តសាល វិស័យ​អា​ហា​រ និងភេសជ្ជៈ។ SMEs បានចូលរួមចំណែកប្រមាណ ៥៨% នៃផលិ​តផ​ល​​ក្នុងស្រុកសរុប ៧០% នៃការបង្កើតការងារ ប្រហែល ១៥% នៃចំណូលពន្ធសរុប ប៉ុន្តែមា​នចំណែកប្រមាណ ១០% នៃការនាំចេញ​ប៉ុណ្ណោះ ហើយ SMEs ភាគច្រើនស្ថិតនៅក្នុង​វិស័យក្រៅផ្លូវការ ហើយមានតែប្រហែល ៥% ប៉ុណ្ណោះ ដែលបានចុះបញ្ជីការ”
ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានផ្តួចផ្តើមបង្កើតមូលនិធិសហគ្រិនភាព សហគ្រិនខ្មែរ និងមជ្ឈមណ្ឌលតេជោធុរកិច្ចថ្មី ដើម្បីកសាងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី និងធនគារសហគ្រាសធុនតូច​និង​មធ្យមសម្រាប់លើកកម្ពស់សហគ្រិនភាព។ គិតមកទល់ពេលនេះ សហគ្រិនខ្មែរបានផ្តល់ការគាំទ្រដល់ធុរកិច្ចថ្មីប្រមាណជិត ៤០០ និងបានបណ្តុះវប្បធម៌សហគ្រិនភាពដល់យុវជននៅតាមបណ្តាខេត្តគោលដៅទូទាំងប្រទេស តាមរយៈការកសាងសមត្ថភាព ការកសាង​បណ្តាញអាជីវកម្ម និងទីផ្សារ និងរៀបចំកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងអាជីវកម្ម ព្រមទាំងការផ្តល់ទុនការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មផងដែរ។
បច្ចុប្បន្ន រាជរដ្ឋាភិបាល បា​ននិងកំពុងបន្តបង្កើតយន្តការគាំទ្រដល់​ SMEs ដូចជា៖ គណៈកម្មាធិការសកម្មភាពគោ​ល​នយោបាយ​លើក​ស្ទួយសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម ដែលមានឯកឧត្តមអគ្គបណ្ឌិតស​ភា​ចារ្យ ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ​ជាប្រធាន និងបានដាក់ចេ​ញវិធានការលើកស្ទួយ SMEs សម្រាប់រយៈពេលបន្ទាន់ ខ្លី និងមធ្យម ការពិនិត្យលើការកែ​សម្រួលឡើងវិញនូវការលើកទឹកចិត្តដល់ SMEs ការបង្កើតថ្នាលឌីជីថល CamDX សម្រាប់រក្សា និងផ្លាស់ប្តូរទិន្នន័យរវាងស្ថាប័នរដ្ឋ ដើម្បីសម្រួលដល់ការចុះបញ្ជីអាជីវកម្ម និ​ង​​​ការបង្កើតធនាគារ​សហគ្រានធុនតូចនិងមធ្យម ដើម្បីជួយសម្រួលដល់ការទទួលបាននូវសេ​វាហិរញ្ញវត្ថុដល់ SMEs ក្នុងវិស័យអាទិភាព ព្រមទាំងការដាក់​ឱ្យ​​ដំណើរការ មូលនិធិ​ស​ហ​គ្រិនភាព សហគ្រិនខ្មែរ មជ្ឈមណ្ឌលតេជោធុរកិច្ចថ្មី មូលនិធិ​អភិវឌ្ឍន៍​ជំនាញ និងកម្មវិធី​ថ្នា​ក់​ជាតិ​ស្តីពីធុរកិច្ចថ្មីកម្ពុជា ជាដើម។ល។
ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត បា​នមានប្រសាសន៍​លើកទឹកចិត្ត​ដល់ EuroCham ក្នុងទិសដៅនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទៅថ្ងៃមុខ នៃការបន្តដើរតួនាទីកាន់តែសកម្មថែមទៀត ក្នុងការជំរុញកា​រវិនិយោគ​ពីសភាពអ៊ឺរ៉ុប​មកកាន់​កម្ពុជា ដែលបច្ចុប្បន្ននៅមានកម្រិតតិចនៅឡើយ ពោ​ល​គឺមានប្រមាណ ១ ប៊ីលានដុល្លារប៉ុណ្ណោះ គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២១  ធៀបនឹងការវិនិយោគរប​ស់​សហភាពអ៊ីរ៉ុបនៅក្នុងតំបន់អាស៊ាន ដែលមានទំហំរហូតទៅដល់ជាង ៣០០ ប៊ីលានដុ​ល្លា​រ (គិតត្រឹមឆ្នាំ២០១៩)។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូ ក៏បានស្នើឱ្យមានភាពផ្សារភ្ជាប់គ្នា និងកា​របំពេញឱ្យ​គ្នា​​​ រវាងជំនួយអភិវឌ្ឍផ្លូវការ (ODA) របស់ EU ជាមួយនឹងការវិនិយោគនៅកម្ពុ​ជា ដើម្បីបង្កើតថ្នាលវិនិយោគមួយ ឱ្យក្លាយជាអន្តរការីសម្របសម្រួល ចាប់តាំងពីកិច្ចការ​សិក្សាសមិទ្ធិលទ្ធភាព រហូតដល់ការប្រឹក្សាយោបល់ដល់ វិនិយោគិន ដែលមានបំណងមកបណ្តាក់ទុននៅកម្ពុជា ក្នុងគោលដៅទាក់ទាញការវិនិយោគពី EU មកកាន់កម្ពុជាឱ្យកា​ន់​ច្រើន។
ឯកឧត្តមវង្សី វិស្សុត ក៏បានស្នើដល់ EuroCham ពិចារណាលើការវិនិយោគលើវិស័យមា​ន​សក្តានុពលមួយចំនួនដូចជា៖ វិស័យផលិតកម្ម និងតម្លើងរថយន្ត វិស័យផលិតកម្មគ្រឿ​ង​អេឡិចត្រូនិច វិស័យកែច្នៃកសិកម្ម និងម្ហូបអាហារ វិស័យសុខាភិបាល វិស័យ​ស​ណ្ឋា​គា​រ និងភោជនីយដ្ឋាន ជាដើម៕