ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី (ADB) បានលើកឡើងថា វិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជានៅតែមានស្ថិរភាព និងមានទុនគ្រប់គ្រាន់ ខណៈអាជ្ញាធរនៃប្រទេសកម្ពុជាបានដាក់ចេញគោលនយោបាយជាបន្តបន្ទាប់ដើម្បីជួយដល់ប្រជាជន និងគាំទ្រដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច ដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយជំងឺកូវីដ១៩។
ក្នុងរបាយការណ៍ពីការព្យាករណ៍ពីកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២២ និង ២០២៣ ADB បានឱ្យដឹងថា អាជ្ញាធរនៃប្រទេសកម្ពុជាបន្តអនុវត្តគោលនយោបាយកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់នៃជំងឺកូវីដ១៩ លើប្រាក់ចំណូលរបស់អាជីវកម្ម និងចំណូលរបស់ប្រជាជន និងគាំទ្រដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ច។ កម្មវិធីរៀបចំឥណទានឡើងវិញ ត្រូវបានពន្យារពេលរហូតដល់ចុងខែ មិថុនា និងវិធានការបន្ធូរបន្ថយច្បាប់បញ្ញត្តិដទៃទៀត ដើម្បីធ្វើឱ្យធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុអាចបន្តផ្តល់កម្ចី ដែលកំពុងតែដំណើរការ។
ADB បានឱ្យដឹងបន្តថា ៖
“ជារួម វិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅតែមានស្ថេរភាព និងមានទុនគ្រប់គ្រាន់។ ការសម្រេចបាននូវការបញ្ចប់នៃកម្មវិធីរៀបចំឥណទានឡើងវិញ ដែលគ្រប់គ្រងបានល្អ និងវិធានការបន្ធូរបន្ថយច្បាប់បញ្ញត្តិដទៃទៀតមានសារសំខាន់ខ្លាំងណាស់ចំពោះស្ថិរភាពវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ”
ដោយឡែក ADB បានឱ្យដឹងទៀតថា គោលនយោបាយរូបិយវត្ថុ នឹងបន្តជំរុញឱ្យមានស្ថិរភាពតម្លៃ ក្នុងន័យលើកទឹកចិត្តឱ្យមានការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀល ដែលជារូបិយប័ណ្ណជាតិកាន់តែច្រើន និងរក្សាស្ថេរភាពនៃអត្រាប្តូរប្រាក់ ធៀបនឹងប្រាក់ដុល្លារអាមេរិក។
ទ្រព្យសកម្មរបស់ប្រព័ន្ធធនាគារនៅកម្ពុជាគិតជាប្រាក់មានចំនួន ៦៨,២ ពាន់លានដុល្លារ ក្នុងឆ្នាំ ២០២១ មានកំណើន ១៦ ភាគរយ ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២០ ខណៈប្រព័ន្ធធនាគារនៅនៅតែមានភាពធន់នឹងវិបត្តិ ពិសេសវិបត្តិជំងឺវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ ដែលបានអូសបន្លាយពេលប្រមាណ ២ ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ។
យោងតាមធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (ធនាគារកណ្តាល) បានឱ្យដឹងថា គិតត្រឹមបំណាច់ឆ្នាំ ២០២១ ប្រព័ន្ធធនាគារកម្ពុជាមានធនាគារពាណិជ្ជ ៥៤ ធនាគារឯកទេស ១០ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ទទួលប្រាក់បញ្ញើពីសាធារណជន ៦ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុមិនទទួលប្រាក់បញ្ញើ ៧៩ គ្រឹះស្ថានឥណទានជនបទ ២៣៤ ក្រុមហ៊ុនភតិសន្យាហិរញ្ញវត្ថុ ១៧ អ្នកដំណើរការតតិយភាគី ៤ គ្រឹះស្ថានផ្តល់សេវាទូទាត់សងប្រាក់ ២៨ អ្នកផ្តល់សេវាប្រព័ន្ធចែករំលែកព័ត៌មានឥណទាន ១ ការិយាល័យតំណាងធនាគារបរទេស ៦ និងអាជីវកម្មប្តូរប្រាក់ ២ ៤៤៧។
“ទ្រព្យសកម្មរបស់ប្រព័ន្ធធនាគារមានកំណើន ១៦ ភាគរយ ក្នុងឆ្នាំ ២០២១ ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២០ (ដល់ ២៧៨,៦ ទ្រីលានរៀល ស្មើនឹង ៦៨,២ ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក(ពាន់លានដុល្លារ)) ក្នុងនោះឥណទានអតិថិជនកើន ២១,២ ភាគរយ (ដល់ ១៨៦,៤ ទ្រីលានរៀល ស្មើនឹង ៤៥,៧ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក)”
ប្រាក់បញ្ញើអតិថិជនមានកំណើន ១៥,៤ ភាគរយ (ដល់ ១៥៧,១ ទីលានរៀល ស្មើនឹង ៣៨,៥ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក) និងដើមទុនមានកំណើន ១៨ ភាគរយ (ដល់ ៣១,២ ទ្រីលានរៀល ស្មើនឹង ៧,៦ ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក)។ គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុបានបន្តចូលរួមលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងតាមរយៈការកើនឡើងនៃចំនួនគណនីប្រាក់បញ្ញើអតិថិជនដល់ ១២,១ លានគណនី និងគណនីឥណទានអតិថិជនដល់ ៣,៣ លានគណនី។ ទីស្នាក់ការកណ្តាល និងសាខាគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុមានចំនួន ២ ៦០០ ទីតាំង និងមានម៉ាស៊ីនដក និងដាក់ប្រាក់ស្វ័យប្រវត្តិ (ATM) ចំនួន ៣ ៥១២។ លើសពីនេះ ដើម្បីរួមចំណែកជួយសម្រាលបន្ទុក ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលរងផលប៉ះពាល់ពីជំងឺកូវីដ-១៩ គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុបានផ្តល់ការអនុគ្រោះដល់អ្នកខ្ចីប្រាក់ តាមរយៈការរៀបចំឥណទានឡើងវិញចំនួន ៣៧០ ៧៨៥ គណនី ស្មើនឹង ២២,៤ ទីលានរៀល (៥,៥ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក)៕