បរទេស៖ យោងទៅតាមប្រភពព័ត៌មានពី RT បានរាយការណ៍អំពី IMF និង World Bank ដែលបានប្រកាសថា ពិភពលោកនឹងប្រឈមមុខនឹងវិបត្តសេដ្ឋកិច្ចនៅឆ្នាំក្រោយនេះ ដោយសារតែជួបបញ្ហាក្នុងដំណើរការនៃការដំឡើងអត្រាការប្រាក់របស់ធនាគារកណ្តាលនៅប្រទេសលោកខាងលិច ដើម្បីទប់ទល់នឹងអតិផរណា។
ប្រធានធនាគារពិភពលោក លោក David Malpass បាននិយាយថា៖ នៅឆ្នាំក្រោយនេះ ពិភពលោកនឹងជួបហានិភ៍យ និង ប្រឈមនឹងគ្រោះថ្នាក់នៃវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច ដោយកត់សម្គាល់ឃើញថាមាន សន្ទុះយឺតនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និង ការធ្លាក់ចុះនៃរូបិយប័ណ្ណវត្ថុនៅប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍនជាច្រើន ដែលជាសញ្ញានៃវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក។ នៅពេលនេះ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងអភិវឌ្ឍន៍កំពុងប្រឈមមុខនឹងវិបត្តិ ស្របពេលដែលមានបញ្ហាជាច្រើន។
ចំណែកឯនាយកគ្រប់គ្រង IMF លោកស្រី Kristalina Georgieva ក៏បានយល់ស្របដែរថា ហានិភ័យនៃវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចកំពុងកើនឡើង ដោយយោងទៅតាមការប៉ាន់ប្រមាណរបស់ IMF បានបង្ហាញថា ការខាតបង់ជាសាកលពីការធ្លាក់ចុះសេដ្ឋកិច្ច នឹងអាចឈានដល់ ៤ ទ្រីលានដុល្លារនៅឆ្នាំ ២០២៦។
នៅឆ្នាំនេះ ធនាគារកណ្តាលជាច្រើនបានដំឡើងអត្រាការប្រាក់ក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងអតិផរណាដែលមកពីបញ្ហាការឡើងថ្លៃនៃតម្លៃប្រេង បញ្ហានៃគោលនយោបាយសារពើពន្ធ និង ការចុះខ្សោយនៃរូបិយវត្ថុ។ ទោះជាយ៉ាងណាក្តីធនាគារកណ្តាលនៅអឺរ៉ុប ក៏ដូចជាធនាគារកណ្តាលអាមេរិកបានដំឡើងអត្រាការប្រាក់គោលរបស់ខ្លួន ដល់កម្រិតខ្ពស់បំផុត ដែលជាហេតុដែលអាចនាំឲ្យមានវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចនៅឆ្នាំក្រោយនេះ៕