ភ្នំពេញ ៖ វិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុបានចាត់ទុកវិស័យកសិកម្មជាវិស័យអាទិភាព ដោយបានបង្កើតផលិតផលឥណទានកសិកម្ម និងសេវាកម្មសម្បូរបែប ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការរបស់ប្រជាកសិករ និងសហគមន៍កសិកម្មនៅតាមមូលដ្ឋាន ខណៈកម្ចីក្រៅផ្លូវការនៅតែជាបញ្ហាប្រឈមសម្រាប់វិស័យកសិកម្ម។
លោក កាំង តុងងី អ្នកនាំពាក្យសមាគមគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) បានលើកឡើងថា បើមើលពីប្រវត្តិដើម វិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុបានកើតចេញពីវិស័យកសិកម្មដែរ ដូច្នេះសមាគមនឹងបន្តជួយជំរុញការផ្តល់ឥណទានដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ក៏ដូចជាមុខរបរពាក់ព័ន្ធក្នុងវិស័យកសិកម្ម ព្រោះវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុចាត់ទុកវិស័យកសិកម្មជាវិស័យអាទិភាព។
លោកបានថ្លែងបន្តថា ក្នុងទីផ្សារបច្ចុប្បន្ន គឺមានផលិតផល និងសេវាកម្មមួយចំនួន ត្រូវបានបង្កើតឡើង ដើម្បីបម្រើដល់តម្រូវការជាក់ស្តែងរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងវិស័យកសិកម្ម មិនថាឥណទានកសិកម្មតាមរដូវកាល និងឥណទានស្របទៅតម្រូវការរបស់ប្រជាកសិករនោះទេ។ ឧទាហរណ៍ ជាទូទៅ ឥណទានក្នុងវិស័យកសិកម្មមិនតម្រូវឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់បង់ប្រាក់ដើមជារៀងរាល់ខែនោះទេ ដោយអាចបង់ប្រាក់ដើមក្នុងមួយឆ្នាំម្តង ឬពីរដង នៅពេលដែលប្រមូលផលបាន។
លោក កាំង តុងងី បានថ្លែងដូច្នេះថា ៖
«ក្រៅតែពីផលិតផលឥណទាននៅលើទីផ្សារ មានគ្រឹះស្ថានមួយចំនួនបង្កើតផលិតផលថ្មីៗបន្ថែមទៀត ដើម្បីបំពេញតាមតម្រូវការរបស់អតិថិជន។ ឧទាហរណ៍ ថ្មីៗនេះ យើងជំរុញឱ្យមានឥណទានទៅសហគមន៍កសិកម្ម ដែលវានឹងជួយជំរុញពង្រឹងសេដ្ឋកិច្ច ឬសហគមន៍កសិកម្មនៅតាមមូលដ្ឋាន ពិសេសតាមរយៈការផ្តល់ឥណទានដល់សហគមន៍ ដោយមិនទាមទារទ្រព្យធានា នៅពេលសហគមន៍មានលក្ខខណ្ឌគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការទទួលបានឥណទាន»។
លោកបានបន្តថា ៖
«បច្ចុប្បន្ន ដើម្បីកាត់បន្ថយហានិភ័យក្នុងការ យើងកំពុងតែធ្វើការជាមួយក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រង និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍មួយចំនួន ដើម្បីសាកល្បងនូវផលិតផលធានារ៉ាបរងដំណាំ ហើយនៅពេលដំណាំនោះមានផលប៉ះពាល់ គឺមានធានារ៉ាប់រងជួយការពារ និងបង្ការហានិភ័យ»។
អ្នកនាំពាក្យរូបនេះបានលើកឡើងថា បច្ចុប្បន្ន កម្ចីក្រៅផ្លូវការនៅតែជាបញ្ហាប្រឈមសម្រាប់វិស័យកសិកម្ម ដោយសារវាមានអត្រាប្រាក់ខ្ពស់ហួសហេតុ និងគ្មានកិច្ចការពារផ្នែកច្បាប់ ដូច្នេះហើយបានសមាគមព្យាយាមជំរុញសមាកជិករបស់ខ្លួនសិក្សាពីតម្រូវការជាក់ស្តែងរបស់ប្រជាកសិករ ហើយបង្កើតផលិតឥណទានឱ្យស្របទៅតម្រូវការរបស់ពួកគាត់។
កាលពីខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ កន្លងទៅនេះ សម្តេចមធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានលើកទឹកចិត្តដល់គ្រប់ធនាគារ ក្នុងការពង្រីកឥណទាន និងបង្កើនសំពៀតឥណទានដល់វិស័យកសិកម្ម ជាពិសេសឥណទានសម្រាប់ដំណាំស្រូវ និងឥណទានបៃតង ដើម្បីបង្កើនការនាំចេញអង្ករប្រណិតកម្ពុជាទៅទីផ្សារអន្តរជាតិ លើកកម្ពស់ចីរភាព និងរួមចំណែកដល់ការពង្រឹងសន្តិសុខស្បៀង។
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានមានប្រសាសន៍ដូច្នេះថា ៖
«ខ្ញុំសូមលើកទឹកចិត្តឱ្យគ្រប់ធនាគារ ទាំងការពង្រីកឥណទាន និងបង្កើនសំពៀតឥណទាន ដល់វិស័យកសិកម្ម ជាពិសេសឥណទានសម្រាប់ដំណាំស្រូវ និងឥណទានបៃតង ដើម្បីបង្កើនការនាំចេញអង្ករប្រណិតកម្ពុជាទៅទីផ្សារអន្តរជាតិ, លើកកម្ពស់ចីរភាព និងរួមចំណែកដល់ការពង្រឹងសន្តិសុខស្បៀង ព្រមទាំងរួមចំណែកដល់កម្មវិធីគោលអទិភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ជាពិសេសយន្តការសម្របសម្រួល និងកម្មវិធីហិរញ្ញប្បទាន សំដៅលើកស្ទួយផលិតកម្ម រកទីផ្សារ និងរក្សាលំនឹងថ្លៃកសិផលសំខាន់ៗ ក្នុងកម្រិតសមរម្យ»។
យោងតាមរបាយការណ៍ប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ទ្រព្យសកម្មគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ មានចំនួន ២៦,២ ទ្រីលានរៀល (៦,៥ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក) ដែលក្នុងនោះឥណទានអតិថិជនមានចំនួន ២២,៤ ទ្រីលានរៀល (៥,៤ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក) ដោយមាន ១,៦ លានគណនី។ ឥណទានទាំងនេះ ត្រូវបានផ្តល់ទៅកាន់វិស័យសំខាន់ៗក្នុងសេដ្ឋកិច្ចរួមមាន ៖ ក្រុមគ្រួសារមានចំណែក ៣០,៨% កសិកម្ម ២២,២% ពាណិជ្ជកម្មនិងជំនួញ ២០,៣% សេវាកម្ម ១១,៥% សំណង់ ៧,១% ដឹកជញ្ជូន ២,៩% កម្មន្តសាល ២,៩% និងផ្សេងៗ ២,៣%។ ទន្ទឹមនេះ វិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុបានទទួលប្រាក់បញ្ជើ ៩,២ ទ្រីលានរៀល (២,២ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក) ស្មើនឹង ១,៩ លានគណនី៕