ភ្នំពេញ ៖ ធនាគារ សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមកម្ពុជា បានរួមសហការជាមួយស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុចូលរួមសម្រេចបង្កើនគម្រោងថវិកាចំនួន ៤០ លានដុល្លារអាមេរិកបន្ថែមទៀត សម្រាប់គម្រោងសហហិរញ្ញប្បទានទ្រទ្រង់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ជំហានទី២ ដែលបានបង្កើន ថវិការសរុបនៃគម្រោងកើនឡើងដល់ ១៤០ លានដុល្លារអាមេរិក។
ការបង្កើនគម្រោងថវិការចំនួន ៤០ លានដុល្ហារអាមេរិកនេះ គឺក្នុងគោលបំណង ដើម្បីបន្តការគាំទ្រដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ដែលមានតម្រូវការឥណទានសម្រាប់ទ្រទ្រង់អាជីវកម្ម និងស្របតាមផែនការស្តារសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
ក្រោមការយកចិត្តទុកដាក់ពីសំណាក់ប្រមុខដឹកនាំរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលមានសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ជាប្រមុខ តាមរយៈធនាគារសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម បានដាក់ឲ្យដំណើការនូវគម្រោងសហហិរញ្ញប្បទានទ្រទ្រង់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ជំហានទី ២ កាលពីថ្ងៃទី១៦ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ ដោយសហការជាមួយស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុចូលរួមចំនួន ២៨ ក្នុងគោលបំណងជួយសម្រួលដល់ការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ជាពិសេស សហគ្រាសដែលងាយរងផលប៉ះពាល់ពីវិបត្តិកូវីដ១៩ ។ គួរកត់សម្គាល់ថា គិតត្រឹមចុងខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១ គម្រោងនេះបានផ្តល់ឥណទានជូនដល់សហគ្រាសចំនួន ៧៩០ ស្មើនឹងទំហំទឹកប្រាក់សរុប ៩៩,៨ លានដុល្លារអាមេរិក។ ហេតុដូច្នេះ ម្ចាស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម អាចបន្តដាក់ពាក្យស្នើសុំឥណទានក្រោមគម្រោងសហហិរញ្ញប្បទានទ្រទ្រង់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ជំហានទី២ ដោយធ្វើការទំនាក់ទំនងផ្ទាល់ជាមួយគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុដែលជាសមាជិកចូលរួមណាមួយ៕