មន្ត្រីជំនាញសុវត្ថិភាពបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ក្រើនរំលឹកឱ្យប្រុងប្រយ័ត្នករណីឆបោក តាមរយៈការទិញ​ទំនិញ​អនឡាញ និងការផ្ទេរប្រាក់
ភ្នំពេញ ៖ ជាការពិតណាស់ បច្ចុប្បន្ននេះ បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលបានចាក់ចូលមកក្នុងការរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋទូទាំងសកលលោក ដែលទាមទារឱ្យមានការយកចិត្តដាក់ខ្ពស់។ សុវត្ថិភាពលើប្រព័ន្ធឌីជីថល បានក្លាយជារឿងដ៏សំខាន់ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាល បាន និងកំពុងបញ្ច្រាបដល់ពលរដ្ឋឱ្យមានចំណេះដឹង ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាអាចទទួលបានប្រយោជន៍ និងបញ្ចៀសហានិភ័យ ឬការខាតបង់។ ជាក់ស្ដែង ថ្មីៗនេះមន្ត្រីជំនាញពីនាយកដ្ឋានការពារសុវត្ថិភាពបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល នៃអគ្គនាយកដ្ឋាន​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងផ្សព្វផ្សាយអប់រំ បន្ទាប់ពីបានទទួលពាក្យបណ្តឹងពីជនរងគ្រោះមួយចំនួន​ ដោយ​បញ្ជាក់ថា ពួកគេបាន​ចាញ់ល្បិចឆបោករបស់ឧក្រិដ្ឋជនតាមរយៈការទិញ​ផលិតផល​តាមអនឡាញ និងបានផ្ទេរប្រាក់ពីគណនីធនាគារ ប៉ុន្តែ មិនបានទទួលផលិតផល ឬសម្ភារដែលបានបញ្ជា​ទិញនោះទេ។
ក្រោយទទួលបានពាក្យបណ្ដឹងនេះ មន្ត្រីជំនាញបានស្រាវជ្រាវ និងកោះហៅម្ចាស់គណនីធនាគារ ឬកុងធនាគារទាំងនោះ ព្រមទាំងបានរកឃើញថា ម្ចាស់គណនីដើមបានជួលគណនីរបស់ខ្លួន​ទៅឱ្យជនល្មើស ឬជនឆបោកប្រាក់តាមបណ្តាញសង្គម ដើម្បីទទួលប្រាក់កម្រៃជើងសារ។
មន្ត្រីជំនាញបានឱ្យដឹងទៀតថា ក្រោយពីក្រុមជនល្មើសបានប្រើវិធីសាស្រ្តលួងលោមសុំទិញ និងជួលគណនីធនាគារពីម្ចាស់ដើម ពួកគេបានផ្លាស់ប្តូរលេខទូរស័ព្ទ និងលេខសម្ងាត់ ដើម្បីយក​ទៅគ្រប់គ្រង និងធ្វើសកម្មភាពឆបោកប្រាក់តាមបណ្តាញសង្គមនានាជាច្រើនករណី។
តាមរយៈករណីនេះ អ្នកជំនាញបានក្រើនរំលឹកដល់ប្រជាពលរដ្ឋថា ការផ្តល់គណនីធនាគារ (ឬហៅថា កុងធនាគារ) ទៅឱ្យអ្នកដទៃប្រើប្រាស់ ដើម្បីទទួលបានកម្រៃជើងសារ អាចធ្វើឱ្យ​អ្នកប្រឈមមុខនឹងការចូលរួមប្រព្រឹត្តបទល្មើសបច្ចេកវិទ្យាជាមួយក្រុមឧក្រិដ្ឋជន។ ការទទួលប្រាក់ជំនួសការជួល ឬការលក់គណនីធនាគាររបស់ខ្លួនឱ្យទៅបុគ្គលដទៃប្រើប្រាស់​ក្នុងគោលបំណងណាមួយ ឬដើម្បីបានប្រាក់កម្រៃ គឺជាការផ្តល់នូវមធ្យោបាយប្រព្រឹត្ត​បទល្មើស​បច្ចេកវិទ្យា។ ចំពោះអ្នកផ្តល់មធ្យោបាយក្នុងការប្រព្រឹត្តនូវបទល្មើសគឺត្រូវចាត់ទុកថាជា “សហចារី” ដែលនឹងមានទោសទណ្ឌដូចជា “ចារី”ដែរ។
តាមរយៈករណីនេះ លោក អ៊ូ ផាន់ណារិទ្ធ បានក្រើនរំលឹកដល់អ្នកប្រើប្រាស់បណ្ដាញសង្គម សូមកុំចែករំលែកព័ត៌មានណាដែលជាព័ត៌មានផ្ទាល់ខ្លួន។ ម្យ៉ាងទៀត ប្រសិនបើគណនីធនាគារទទួលបានការផ្ទេរប្រាក់ចូលក្នុងចំនួនដ៏ច្រើន ម្ចាស់គណនីត្រូវប្ដឹងទៅធនាគារ ចៀសវាងជាប់បទចោ​ទប្រកាន់ថា ខុបខិតជាមួយជនល្មើសដែរ៕