ធនាគារ​ពិភពលោកផ្តល់​ហិរញ្ញប្បទាន​​ ១​១​០​ ​លាន​ដុល្លារកែ​លម្អ​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៤​ ​
ភ្នំពេញ ៖ ក្រោម​ហិរញ្ញប្បទាន​ ​១​១​០​លាន​ដុល្លារ​ពី​ធនាគារ​ពិភពលោក​ ក្រសួងសាធារណការ​ ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ ​បាន​ចាប់ផ្តើម​សាងសង់​ ​និង​កែ​លម្អ​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៤​ (NR4) ​ ​ក្នុង​គោលបំណង​ឆ្លើយតប​ទៅនឹងកំណើន​ចរា​ចរណ៍​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​ និងជួយសម្រួលដល់វិស័យដឹកជញ្ជូនធុនធ្ងន់។​
​​​សេចក្តីប្រកាស​ព័ត៌មានរបស់ក្រសួង​​សាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន កាលពី​ថ្ងៃចន្ទម្សិលមិញនេះ​បានឱ្យដឹង​​ថា​ ​ការ​សាងសង់​ ​និង​កែ​លម្អ​ផ្លូវជាតិ​លេខ​ ​៤​ ​ចាប់ផ្តើម​ពី​ឃុំ​បែក​ចាន​ ​ស្រុក​អង្គ​ស្នួល​ ​ខេត្ត​កណ្តាល​ ​ដល់​ឃុំ​បិត​ត្រាំ​ង​ ​ស្រុក​ព្រៃ​នប់​ ​ខេត្ត​ព្រះ​សី​ហ​នុ ​ដោយគម្រោង​នេះ​បាន​ចាប់ផ្តើម​ជា​ផ្លូវការ​នៅ​ខែ​ធ្នូ​ ​ឆ្នាំ​២​០​២​១​ ​ហើយ​គ្រោង​នឹង​បញ្ចប់​នៅ​ខែ​ធ្នូ​ ​ឆ្នាំ​២​០​២​៦​។​
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានបញ្ជាក់ថា ផ្លូវជាតិលេខ៤ពីភ្នំពេញទៅខេត្តព្រះសីហនុ ដែលស្តារ និងស្ថាបនាឡើងវិញ គឺដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាពង្រីកផ្លូវកៅស៊ូមួយនេះឱ្យក្លាយជាផ្លូវដែលមានភាពងាយស្រួលទាំងការដឹកជញ្ជូន​ និងការធ្វើដំណើររបស់សាធារណជន ខណៈដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាកំណត់យកខេត្តមួយនេះជាប៉ូលទី២ នៃច្រកសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសកម្ពុជា ទំាងវិស័យទេសចរណ៍ និងការវិនិយោគ។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ស៊ុន ចាន់ថុល បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“ផ្លូវជាតិលេខ៤ ពីភ្នំពេញទៅខេត្តព្រះសីហនុ ដែលជាជំនួយរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកពីមុនមកនោះ នឹងត្រូវពង្រីកឱ្យធំជាងពេលបច្ចុប្បន្ន ដោយគ្រោងចំណាយថវិកាប្រមាណជាង១១០លានដុល្លារអាមេរិក ជាកម្ចីហិរញ្ញប្បទានរបស់ធនាគារពិភពលោក”
​យោង​តាម​ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានបញ្ជាក់ថា​ ​ការ​សាងសង់​ ​និង​កែ​លម្អ​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៤​ ​រួម​មាន​ការពង្រីក​ផ្លូវ​បច្ចុប្បន្ន​ពី​ ​៧​ ​ទៅ​ ​១​១​ ​ម៉ែត្រ​ ​ការ​កែ​លម្អ​ស្ពាន​បេតុង​ និង​លូ​បង្ហូរទឹក​​ចំនួន​ ​៤​៦​ ​កន្លែង​ ​និង​ការ​សាង​សង់ស្ពាន​ថ្មី​ចំនួន​ ​៨​ ​ដើម្បី​ធានា​ចរាចរណ៍​ ​និង​ទប់ទល់​​​នឹង​ទឹកជំនន់​​​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៤​ ​មាន​ប្រវែង​ជាង​ ​២​៣​០​គីឡូម៉ែត្រ​ ​តភ្ជាប់​ពី​រាជធានី​ ​ទៅ​កំពង់ផែ​ទឹក​ជ្រៅ​ក្នុង​ខេត្ត​ព្រះ​សី​ហ​នុ​។​ ​ផ្លូវ​នេះ​ត្រូវ​បាន​សាងសង់​ក្នុង​អំឡុង​ទសវត្សរ៍​ឆ្នាំ​១​៩​៥​០​ ​ជា​មរតក​នៃ​ទំនាក់ទំនង​រវាងប្រទេស​កម្ពុជា​ ​និង​សហរដ្ឋអាមេរិក​។​
ផ្លូវជាតិលេខ៤ តភ្ជាប់ពីភ្នំពេញ ឆ្ពោះទៅក្រុងព្រះសីហនុ  និងមានប្រវែង ២៣២គីឡូម៉ែត្រ ត្រូវបានធនាគារពិភពលោកអនុម័តហិរញ្ញប្បទានចំនួន ១១០លានដុល្លារអារមេរិក សម្រាប់ប្រើប្រាស់លើការបង្កើនគុណភាពបណ្តោយផ្លូវឱ្យល្អជាងមុន និងការរៀបចំកែលម្អចិញ្ចើមសងខាងផ្លូវដាក់លូបង្ហូរទឹក និងធ្វើស្ពានឱ្យមានភាពធន់ទៅនឹងអាកាសធាតុ។ គម្រោងផ្លូវនេះ ក៏នឹងផ្តោតផងដែរទៅលើការបង្កើនគុណភាពស្ថានីយថ្លឹងទម្ងន់រថយន្តធំ ដែលមានស្រាប់ កាត់បន្ថយហានិភ័យនៃការដឹកលើសទម្ងន់ ការដំឡើងសញ្ញាតំបន់ល្បឿនមានកម្រិត សញ្ញានាំផ្លូវ ប្រព័ន្ធភ្លើងបំភ្លឺប្រើថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ និងកាមេរ៉ាចាប់ល្បឿនបើកបរ។ សូមបញ្ជាក់ថា ផ្លូវជាតិលេខ ៤ ត្រូវបានចាត់ទុកថា ជាផ្លូវយុទ្ធសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ចសម្រាប់ការដឹកជញ្ជូនទំនិញគ្រប់ប្រភេទទាំងការនាំចេញ និងនាំចូលកំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុ ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិភ្នំពេញ និងរាជធានីភ្នំពេញ ក៏ដូចជាការចរាចរណ៍គ្រប់ប្រភេទនៃរថយន្ត និងអ្នកដំណើរ។ ផ្លូវជាតិលេខ ៤នេះ ជាផ្លូវអាស៊ានដ៏សំខាន់ក្នុងចំណោមផ្លូវហាយវ៉េសំខាន់ៗរបស់ប្រទេសកម្ពុជា៕