ភ្នំពេញ ៖ ការនាំចេញអង្កររបស់កម្ពុជានៅត្រីមាសដំបូងនៃឆ្នាំ២០២១នេះឈានដល់ ១៥៣,៦៨៨ តោនដែលរកប្រាក់ចំណូលបាន ១០៩.៧៣ លានដុល្លារ។ យោងតាមតួលេខពីសហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា (CRF) បានបង្ហាញថានិន្នាការនៃការនាំចេញអង្ករនៅក្នុងខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ កំពុងស្ទុះងើបឡើងវិញជាបណ្តើរ ៗហើយ ដែលបណ្តាលឱ្យមានការកើនឡើង ៨៤.៦៦ ភាគរយបើប្រៀបធៀបនឹងខែកុម្ភៈដែលជាមូលដ្ឋានមានការកើនឡើងពី ៤១,៩៤៩ តោនកាលពីខែកុម្ភៈដល់ ៧៧,៤៦៦តោនក្នុងខែមីនា។
សម្រាប់អង្កររបស់ប្រទេសកម្ពុជាត្រូវបាននាំចេញទៅកាន់ប្រទេសចំនួន ៤១ នៅជុំវិញពិភពលោក ហើយប្រទេសចិននៅតែជាទីផ្សារធំបំផុតនៃការនាំចេញអង្កររបស់ប្រទេសកម្ពុជា ដោយទទួលបាន ៥៥.៥៥ ភាគរយ បន្ទាប់មក១៩ ប្រទេសនៅអឺរ៉ុប និង ៣ ប្រទេសនៅអាស៊ានរួមមានប្រទេសម៉ាឡេស៊ី សិង្ហបុរី និងប្រទេសហ្វីលីពីន។ របាយការណ៍របស់CRFដដែលបាននិយាយថាត្រីមាសដំបូងនៃឆ្នាំ២០២១ គឺជាឆ្នាំដែលមានការនាំចេញទាបបំផុតក្នុងរយៈពេល ៥ ឆ្នាំចុងក្រោយនៃរយៈពេលដូចគ្នានេះ ដោយពន្យល់ថាមូលហេតុចម្បងនៃការពន្យារពេលក្នុងការចែកចាយដល់អ្នកទិញនៅក្រៅប្រទេសជាពិសេសទៅកាន់ប្រទេសគោលដៅនៅសហភាពអឺរ៉ុប។ CRFបានបញ្ជាក់ថា ជាកត្តាចម្បងគឺកង្វះកុងតឺន័រសម្រាប់ការនាំចេញអង្ករហើយថ្លៃដើមនៃការដឹកទំនិញបានកើនឡើងខ្ពស់ជាង ៥ដងបើប្រៀបធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៃរយៈពេល៥ ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ។ ប្រទេសកម្ពុជាចង់ឱ្យប្រទេសចិនជំរុញការនាំចូលអង្ករ ដោយក្រសួងពាណិជ្ជកម្មគ្រោងនឹងចរចាបញ្ហាជាមួយសមភាគីចិននៅឆ្នាំនេះ ដោយស្នើឱ្យប្រទេសចិនបង្កើនកូតារបស់ខ្លួនលើការនាំចូលអង្ករពីប្រទេសកម្ពុជាដល់ចំនួន ៥០០,០០០ តោន ដែលការឧបត្ថម្ភបច្ចុប្បន្នមានចំនួនប្រមាណ១០០,០០០ តោន ៕