ក្រសួងបរិស្ថានតម្រូវឲ្យម្ចាស់គម្រោងសំណង់គ្រប់ប្រភេទអនុវត្តគោលការណ៍វាយតម្លៃផលប៉ះពាល់បរិស្ថាន និងសង្គម
ភ្នំពេញ ៖ ជាមួយនឹងភាពរីកចម្រើននៃវិស័យអចលនទ្រព្យ និងសំណង់ ជាពិសេសនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញនាពេលបច្ចប្បន្ន គ្រប់គម្រោងសំណង់តូចធំទាំងអស់ គឺតម្រូវឱ្យមានការវាយតម្លៃពីផលប៉ះពាល់បរិស្ថានជាមុនសិន មុននឹងស្នើសុំលិខិតសាងសង់ពីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ដើម្បីឱ្យការគ្រប់គ្រងសំណង់ប្រកបដោយភាពត្រឹមត្រូវ ច្បាស់លាស់ និងមិនប៉ះពាល់បរិស្ថានយ៉ាងប្រាកដ។
តាមរយៈសេចក្ដីប្រកាសរបស់ក្រសួងបរិស្ថានដែលចុះហត្ថលេខាដោយឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ស្តីពីនីតិវិធី និងការអនុវត្តគោលការណ៍ណែនាំសម្រាប់តារាងផ្ទៀងផ្ទាត់ក្នុងការរៀបចំរបាយការណ៍វាយតម្លៃហេតុប៉ះពាល់បរិស្ថាន និងសង្គមដំបូងលើគម្រោងសំណង់អគារគ្រប់ប្រភេទនេះ ក្នុងគោលបំណងបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលដល់ម្ចាស់គម្រោងសាងសង់ទាំងអស់ជៀសវាងកើតមានបញ្ហាក្រោយការសាងសង់។
នៅក្នុងសេចក្ដីប្រកាសដដែលបានបញ្ជាក់ថា ដោយហេតុនៅក្នុងគម្រោងសំណង់ មុននឹងចេញលិខិតអនុញ្ញាតឱ្យមានការសាងសង់ គឺគម្រោងខ្លះត្រូវតែមានភ្ជាប់មកជាមួយនូវលទ្ធផលនៃការវាយតម្លៃហេតុប៉ះពាល់បរិស្ថាន ថាតើសំណង់ប្រភេទណាដែលត្រូវឆ្លងកាត់ការវាយតម្លៃហេតុប៉ះពាល់បរិស្ថានក្នុងគោលដៅដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នីតិវិធីនៃការរៀបចំ និងការឯកភាពលើរបាយការណ៍។
ម្ចាស់គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ឯកជន និងសាធារណៈត្រូវរៀបចំរបាយការណ៍វាយតម្លៃហេតុប៉ះពាល់បរិស្ថាន និងសង្គមដំបូងដោយខ្លួនឯងផ្ទាល់ ឬជួលទីប្រឹក្សាវាយតម្លៃហេតុប៉ះពាល់បរិស្ថានជានីតិបុគ្គល/រូបវន្តបុគ្គល អនុលោមតាមគោលការណ៍ណែនាំសម្រាប់តារាងផ្ទៀងផ្ទាត់ ក្នុងការរៀបចំរបាយការណ៍វាយតម្លៃហេតុប៉ះពាល់បរិស្ថាន និងសង្គមដំបូងដូចមានភ្ជាប់នៅក្នុងឧបសម្ព័ន្ធនៃប្រកាសនេះ។
របាយការណ៍វាយតម្លៃហេតុប៉ះពាល់បរិស្ថាន និងសង្គមដំបូងលើគម្រោងសំណង់អគារគ្រប់ប្រភេទ ក៏តម្រូវឱ្យមានការពិគ្រោះយោបល់ជាមួយប្រជាពលរដ្ឋដែលរងផលប៉ះពាល់ និងអាជ្ញាធរភូមិ ឃុំ សង្កាត់ពាក់ព័ន្ធ។ ក្នុងករណីចាំបាច់ត្រូវមានការពិគ្រោះយោបល់ជាមួយរដ្ឋបាល ក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ រាជធានី ខេត្ត មន្ទីរជំនាញពាក់ព័ន្ទ និងកិច្ចប្រជុំអន្តរក្រសួងផងដែរ។
យោងតាមការប្រកាសរបស់ក្រសួងបរិស្ថាន គឺសំណង់ដែលត្រូវឆ្លងកាត់ការវាយតម្លៃហេតុប៉ះពាល់បរិស្ថាន និងសង្គមនេះ ពាក់ព័ន្ធជាមួយនឹងឧបសម្ព័ន្ធ បានបញ្ជាក់ក្នុងគោលការណ៍ណែនាំសម្រាប់គម្រោងសំណង់អគារគ្រប់ប្រភេទ ដែលតម្រូវឱ្យមានការរៀបចំរបាយការណ៍វាយតម្លៃហេតុប៉ះពាល់បរិស្ថាន និងសង្គមដំបូងសំដៅដល់គម្រោងសំណង់អគារដែលមានផ្ទៃក្រឡាសំណង់ចាប់ពី ១៥ ០០០ម៉ែត្រការ៉េ ដល់ ៤៥ ០០០ម៉ែត្រការ៉េ។
ឯកឧត្ត​ម នេត្រ ភក្រ្តា រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន ធ្លាប់បានលើកឡើងថា ការវាយតម្លៃហេតុផលប៉ះពាល់បរិស្ថាននេះត្រូវមានការចូលរួមពីគ្រប់អន្តរក្រសួងដែលពាក់ព័ន្ធ។ ក្រសួងក៏ត្រូវចាត់មន្រ្តីជំនាញទៅធ្វើការសិក្សាបន្ថែម ដើម្បីផ្ទៀងផ្ទាត់អំពីរបាយការណ៍ដែលក្រុមហ៊ុនទីប្រឹក្សារកឃើញ និងមន្រ្តីជំនាញរកឃើញថាតើទិន្នន័យដែលដាក់មកនេះត្រឹមត្រូវដែរឬទេ ហើយមានផលប៉ះពាល់អ្វីខ្លះ?
«ក្នុងនីតិវិធីវាយតម្លៃហេតុប៉ះពាល់បរិស្ថាននេះ ទីមួយត្រូវមានការស្នើសុំច្បាប់នៅក្រសួងបរិស្ថាន ហើយក្រុមហ៊ុនដែលធ្វើការស្នើសុំត្រូវមានក្រុមហ៊ុនទីប្រឹក្សាមួយ ដើម្បីរៀបចំ និងវាយតម្លៃទៅលើការសិក្សា ដោយរបាយការណ៍នេះត្រូវយកទៅដាក់នៅនាយកដ្ឋានវាយ​តម្លៃហេតុប៉ះពាល់បរិស្ថានរបស់ក្រសួងបរិស្ថាន»