អ្នកជំនាញហិរញ្ញវត្ថុជាតិ និងអន្តរជាតិ ជជែកអំពីការស្តារសេដ្ឋកិច្ចក្រោយវិបត្តិជំងឺកូវីដ-19
តាមរយៈសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជាបានប្រើប្រាស់វេទិកានាយកប្រតិបត្តិលើកទី1 ដើម្បីពិភាក្សាលើប្រធានបទ «ការប្រមើលមើលការងើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ចពីវិបត្តិជំងឺកូវីដ-19 នៅកម្ពុជា និងនៅតំបន់អាស៊ាន»ក្រោមការចូលរួមពីសំណាក់បណ្តានាយកប្រតិបត្តិគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុឯកជន និងអ្នកជំនាញហិរញ្ញវត្ថុជាតិ-អន្តរជាតិជាច្រើននាក់។
លោកបណ្ឌិត អ៊ិន ចាន់នី ប្រធានសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជាបានថ្លែងលើកឡើងថា ពេលវេលាសម្រាប់កិច្ចពិភាក្សានេះគឺមានសារសំខាន់បំផុតពាក់ព័ន្ធទៅនឹងនៃវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចនៅកម្ពុជា ក៏ដូចជានៅក្នុងតំបន់ ខណៈពេលដែលធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាទើបតែពង្រីកកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរៀបចំឥណទានឡើងវិញរហូតដល់ដំណាច់ឆ្នាំ2021។
អ្នកខ្ចីជាច្រើនកំពុងជួបប្រទះការលំបាកក្នុងការទូទាត់ប្រាក់កម្ចីរបស់ពួកគេ ហើយប្រហែល12ភាគរយនៃប្រាក់កម្ចីទាំងអស់ត្រូវបានរៀបចំឡើងវិញ ដើម្បីអាចជួយគាំទ្រដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញ ដែលវាមានសារៈសំខាន់បំផុតសម្រាប់អ្នកខ្ចីក៏ដូចជាស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុផងដែរ
លោកបណ្ឌិត អ៊ិន ចាន់នី
ការយល់ដឹង និងការព្យាកររបស់ IMF ពិតជានឹងជួយដល់ស្ថាប័នរបស់យើងក្នុងការរៀបចំ និងធានាឱ្យមានស្ថិរភាព និងវិបុលភាពរយៈពេលវែងនៃវិស័យរបស់យើង
លោកបណ្ឌិតបានបន្ថែមថា
យោងតាមសេដ្ឋវិទូជាន់ខ្ពស់ និងអ្នកតំណាង IMF ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា លោក Yasuhisa Ojima បានរំពឹងថា សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានឹងអាចកើនឡើងប្រមាណ 4.2 ភាគរយនៅឆ្នាំ2021នេះ ហើយនឹងបន្តកើនឡើងប្រមាណ 6ភាគរយនៅឆ្នាំ2022ខាងមុខ បន្ទាប់ពីការធ្លាក់ចុះប្រមាណ 3.5 ភាគរយកាលពីឆ្នាំ2020។ ប៉ុន្តែការព្យាករនេះអាចនឹងត្រូវកែប្រែឡើងវិញ ក្រោយការកើនឡើងនៃចំនួនអ្នកឆ្លងមេរោគកូវីដ-19 ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍ 20កុម្ភៈ។
លោក Ojima បានបន្ថែមទៀតថា ៖ វិស័យហិរញ្ញវត្ថុអាចមានស្ថិរភាព ដោយសារតែវិធានការ និងគោលនយោបាយជាមួយនឹងការបន្ធូរបន្ថយលក្ខខណ្ឌហិរញ្ញវត្ថុ រួមមានការបន្ទាបទុនបម្រុងរបស់ធនាគារឯកជន និងអនុញ្ញាតឱ្យមានការរៀបចំរចនាសម្ព័ន្ធប្រាក់កម្ចី(រៀបចំឥណទានឡើងវិញ)រហូតដល់ចុងខែធ្នូ ឆ្នាំ2021 ដែលនឹងបន្តជួយដល់វិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា ក៏ដូចជាជួយជំរុញឲ្យវិស័យសេដ្ឋកិច្ចងើបឡើងវិញជាបណ្ដើរៗ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក Yasuhisa Ojima បានបញ្ជាក់ថា ភាពមិនប្រាកដប្រជានៅតែមាន ជាពិសេសសម្រាប់ឥណទានវិស័យអចលនទ្រព្យ និងសំណង់ រាប់បញ្ចូលទាំង វិស័យទេសចរណ៍ផងដែរ។ ដរាបណាភាពមិនប្រាកដប្រជានៅតែមានកំរិតខ្ពស់ ការរឹតត្បិតការចែកចាយដើមទុននឹងត្រូវបានធានាដោយហេតុផលប្រុងប្រយ័ត្ន។
សូមបញ្ជាក់ថា ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានទម្លាក់អត្រាប្រាក់បម្រុងកាតព្វកិច្ចជារៀល និងជាដុល្លារអាមេរិកមកត្រឹម7ភាគរយ ចាប់ពីខែមេសា ឆ្នាំ2020 ពីកម្រិត8ភាគរយសម្រាប់ប្រាក់រៀល និង12.5ភាគរយសម្រាប់រូបិយប័ណ្ណបរទេស ដើម្បីអាចផ្ដល់សន្ទនីយភាពបន្ថែមដល់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ។ ក្រៅពីនេះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាក៏បាន​ប្រកាស​អនុ​ញ្ញាត​ឱ្យ​គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​បន្ត​រៀប​ចំធ្វើ​ឥណទាន​ឡើងវិញ រហូ​ត​ដល់​ថ្ងៃ​ទី 31 ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ20​21នេះ ដើម្បី​ដោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម និង​សម្រាល​បន្ទុក​ប្រជា​ពលរដ្ឋ ដែលប្រការនេះធ្វើឱ្យវិស័យធនា​គារមានលទ្ធភាពបង្កើនឥណទាន និងផ្ដល់ការអនុគ្រោះនានាដល់អតិថិជនដែលរងផលប៉ះពាល់ពីឥទ្ធិពលនៃជំងឺកូវីដ-19៕