ភ្នំពេញ ៖ ខណៈតម្រូវការឈាមដើម្បីសង្រ្គោះអាយុជីវិតមានការកើនឡើងពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ ហើយការផ្គត់ផ្គង់ឈាមបានធ្លាក់ចុះគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ចាប់តាំងពីព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍២០កុម្ភៈមក តាមរយៈការរៀបចំដោយសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជាវិស័យធនាគារ និងសមាគមធនាគារកម្ពុជា គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ប៊ែមប៊ូ ហ្វាយនែន ភីអិលស៊ី (Bamboo Finance Plc)បានចូលរួមចំណែកនៅក្នុងយុទ្ធនាការបរិច្ចាគឈាម«សង្គ្រោះជីវិតខ្ញុំ»។
កម្មវិធីនេះបរិច្ចាកឈាមដោយស្ម័គ្រចិត្តខាងលើនេះបានធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១២ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ នៅទីស្នាក់ការកណ្ដាលសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជារាជធានីភ្នំពេញ អគារខេមរានី វិថីវិចិត្រសិល្បៈ ខណ្ឌជ្រោយចង្វារ ដោយមានអ្នកចុះឈ្មោះចូលរួមសរុបប្រមាណជាង ៧០០នាក់។
ថ្លែងក្នុងពិធីបើកយុទ្ធនាការបរិច្ចាគឈាមនេះ លោក សុខ វឿន ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា បានមានប្រសាន៍ថា៖
“ក្រោមកិច្ចសហការពីស្ថានប័នទាំងបួន យុទ្ធនាការបរិច្ចាគឈាម«សង្គ្រោះជីវិតខ្ញុំ» មានគោលបំណងធំៗ ចំនួនបីគឺ៖ ទី១. កៀរគរការបរិច្ចាគឈាមពីបុគ្គលិកក្នុងវិស័យធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ភាគីពាក់ព័ន្ធ និងសាធារណជន ដើម្បីជួយសង្គ្រោះជីវិត អ្នកដែលមានតម្រូវការឈាមបន្ទាន់ ទី២. បរិច្ចាគថវិកាសប្បុរសធម៌ជួយដល់មន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផា និង ទី៣. លើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីសារៈសំខាន់នៃការបរិច្ចាគឈាម”
លោក កែវ សុខា អគ្គនាយក គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ប៊ែមប៊ូ ហ្វាយនែន ភីអិលស៊ី ដែលបានដឹកនាំក្រុមការងាររបស់គ្រឹះស្ថានចូលរួមចំណែកក្នុងការបរិច្ចាកឈាមបានមានប្រសាសន៍ថា ការចូលរួមពីគ្រប់កោសិការបស់សង្គមកម្ពុជាក្នុងការបរិច្ចាគឈាមដោយស្ម័គ្រចិត្តនេះ គឺជាចលនាសង្គ្រោះអាយុជីវិតរបស់ប្រជាជន និងកុមារ ដែលកំពុងមានតម្រូវការឈាមជាចាំបាច់នៅតាមមន្ទីរពេទ្យ និងមណ្ឌលសុខភាពនានា ដើម្បីរស់រានមានជីវិត។
“សូមបង្កើនការចូលរួមទាំងអស់គ្នា ដើម្បីក្លាយជាកម្លាំងមួយដ៏មានប្រសិទ្ធភាពក្នុងការជួយសង្គ្រោះជីវិតមនុស្សដែលកំពុងមានតម្រូវការចាំបាច់។ ការជួយអ្នកដទៃឱ្យរួចផុតពីទុក្ខលំបាក វាគឺជាទង្វើមួយដ៏ប្រសើរដែលមនុស្សទូទៅដែលមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់គួរតែមានការចែករំលែក”
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ប៊ែមប៊ូ ហ្វាយនែន ភីអិលស៊ី បានទទួលអាជ្ញាបណ្ណចាប់ដំណើរការក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាស្របច្បាប់កាលពីថ្ងៃទី០៧ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៥ ហើយរហូតមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ក្រោមកិច្ចដំណើរការយ៉ាងរលូន លើការផ្តល់ប្រាក់កម្ចី បង់រំលស់ម៉ូតូ និងគ្រឿងអេឡិចត្រូនិកគ្រប់ប្រភេទ ព្រមទាំងបានទទួលការគាំទ្រ ផ្តល់ទំនុកចិត្តពីអតិថិជនរាប់ពាន់គ្រួសារ និងបានពង្រីកសាខារហូតដល់ចំនួន ១១សាខាខេត្ត-ក្រុង-ស្រុក ដែលមាននៅ រាជធានីភ្នំពេញ និងខេត្តក្រុងមួយចំនួន ដូចជា កណ្តាល តាកែវ កំពង់ស្ពឺ ព្រៃវែង ស្វាយរៀង កំពង់ចាម កំពត និងកំពង់ធំ ហើយមានផែនការនឹងពង្រីកសាខាបន្ថែមទៀតនៅបណ្តាខេត្តក្រុងទូទាំងប្រទេស នាពេលខាងមុខ។ រហូតមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ន ប៊ែមប៊ូ ហ្វាយនែន មានបុគ្គលិកជំនាញបម្រើការងារប្រមាណជាង១៣០នាក់ ។
ដោយឡែក នៅក្នុងថ្ងៃបរិច្ចាគនោះដែរ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ប៊ែមប៊ូ ហ្វាយនែន ភីអិលស៊ី (Bamboo Finance Plc) មានបុគ្គលិកចូលរួម បរិច្ចាគចំនួន២១ នាក់ ដែលក្នុងនោះមានទាំងលោកអគ្គនាយក និងលោកអគ្គនាយករងផងដែរ៕