" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-53378 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ឆ្នាំ២០២១ រដ្ឋចេញបណ្ណកម្មសិទ្ធិដីធ្លីជូនប្រជាពលរដ្ឋចំនួនជាង ៣៣ម៉ឺនបណ្ណ
ភ្នំពេញ ៖ នៅក្នុងរយៈពេលពេញមួយឆ្នាំ២០២១ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានចេញបណ្ណកម្មសិទ្ធិដីធ្លីចំនួន ៣៣៨ ៣៦៣ បណ្ណ និងចែកដល់ប្រជាពលរដ្ឋចំនួន ២៥៥ ៥៤៧ បណ្ណនៅទូទាំងប្រទេស។
យោងតាមរបាយការណ៍ដែលចេញដោយក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានបញ្ជាក់ថា តាមកម្មវិធីអនុវិស័យរដ្ឋបាលដីធ្លី ក្រសួងបានប្រកាសកំណត់តំបន់វិនិច្ឆ័យចំនួន ៥២៨ភូមិ ធ្វើការបិទផ្សាយជាសាធារណៈចំនួន ៤០៨ភូមិ ស្មើនឹង ៣៩៦ ៥៣០ក្បាលដី ចេញបណ្ណចំនួន ៣៣៥ ៦០៨ បណ្ណ និងចែកបណ្ណជូនប្រជាពលរដ្ឋចំនួន ២៥២ ៧៩២ បណ្ណ ដោយក្នុងនោះការចុះបញ្ជីដីសុរុភណ្ឌរបស់វត្ត បានចំនួន១០វគ្គ ស្មើនឹង១៤បណ្ណ។
របាយការណ៍ដដែលបានបន្តទៀតថា សម្រាប់ការចុះបញ្ជីដ៏មានលក្ខណៈដាច់ដោយដំ សម្រេចបាន២ ៧៥៥ បណ្ណ ក្នុងនោះដឺរដ្ឋបាន ១៧ទីតាំង ចំនួន១៣១ បណ្ណ ៥៤ ១៧៧ហិកតា (សម្បទានដីសេដ្ឋកិច្ចបាន១២ទីតាំង ចំនួន១១៦បណ្ណ ទំហំ ៣៩ ៨២៣ហិកតា និងដីព្រៃស្តារឡើងវិញរបស់ក្រសួងកសិកម្មវត្ថុប្រមាញ់ និងនេសាទចំនួន៤ទីតាំង ចំនួន១៥បណ្ណ ដែលមានទំហំ ១៤ ៣៥៤ហិកតា) និងដីបុគ្គលឯកជនបាន២ ៦២៤០ បណ្ណ។
សូមរំលឹកផងដែរថា គិតពីចាប់ផ្តើមអនុវត្តដល់ដំណាច់ឆ្នាំ២០២១ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់បានចេញបណ្ណកម្មសិទ្ធិដីបានចំនួន៦ ៤១៥ ៣១១ បណ្ណ ស្មើនឹង ៩១,៦% នៃចំនួនក្បាលដីប៉ានស្មានដំបូង ៧លានក្បាលដី លើសផែនការ១,៦% ធៀបនឹងសូចនាករ ដែលបានកំណត់ក្នុងផែនការយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ក្រសួងដែលគ្រោងឱ្យបាន៩០% ត្រឹមឆ្នាំ២០២១ ។ ក្នុងនោះការចុះបញ្ជីដីមានលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធសម្រេចបាន ៥ ៧៩១ ៧៦១ បណ្ណ និងចែកបណ្ណបានចំនួន ៥ ៣២៩ ១៥៣ បណ្ណ និងការចុះបញ្ជីដីមានលក្ខណៈដាច់ដោយដុំសម្រេចបាន ៦២៣ ៥៥០បណ្ណ៕