កម្ពុជា​នឹ​ងទទួលបានផលវិជ្ជមានជាច្រើន​ក្នុងវិស័យ​អចលនទ្រព្យពីព្រឹត្តិការណ៍​ស៊ីហ្គេម
ភ្នំពេញ ៖ តាមរយៈព្រឹត្តិការណ៍​ប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេមលើកទី៣២ ដែល​នឹងរៀបចំឡើងនាពេលខាងមុខនេះដោយកម្ពុជា​ធ្វើ​ជា​ម្ចាស់​ផ្ទះ ត្រូវបានរំពឹងថា​នឹងទទួលបានភ្ញៀវទេសចរ ​និង​វិ​និយោគិ​ន​​​បរទេស​ចូលមកម្ពុជា​ច្រើនឡើង​វិញ ខណៈដែលអ្នកជំនាញរំពឹង និងជឿជាក់ថា កម្ពុជា​នឹងទទួលបានផលប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើន ជាពិសេសភាពទាក់ទាញនៃទីផ្សារអចលនទ្រព្យ។
ព្រឹត្តិការណ៍​ស៊ីហ្គេម​នឹងនាំមក​នូវ​ភ្ញៀវទេសចរ​អន្តរជាតិ​ជាច្រើន​ចូលមកកម្ពុជា​ដើម្បីទស្សនា​ការ​ប្រកួត​កីឡា​ផ្សេងៗ ដោយក្នុងនោះ​ដែរ ​អ្នកវិនិយោគ​ឬហៅថាទេសចរធុរកិច្ច​ក៏នឹងអាច​ចូលមកកម្ពុជាដើម្បីទស្សនា​ការ​ប្រកួ​តកីឡា​ផង និង​ស្វែងរកឱកាស​វិនិយោគ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ផងដែរ។ ទាំងនេះ សុទ្ធតែជាឱកាស​ល្អស​ម្រាប់អ្នកក្នុង​ស្រុក​ចាប់ដៃ ឬស្វាគមន៍​ជាមួយ​វិនិយោគិន​បរទេស​ទាំងនោះ​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​នៅ​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា។
អ្នកស្រី ហ្គ្រេស​ រចនី អគ្គនាយិកា​ក្រុមហ៊ុន​ Century 21 Cambodia បានលើកឡើងថា ព្រឹត្តិការណ៍ស៊ីហ្គេម​គឺ​ជាឱកាស​មួយ​ដែល​កម្ពុជា​អាច​បង្កើន​ការ​វិនិយោគ​ឡើង​វិញ ដោយសារតែព្រឹត្តិការណ៍​​មួយនេះជា​ព្រឹត្តិ​ការ​ណ៍​​អ​​ន្តរជាតិ ​ហើយ​នឹង​មានភ្ញៀវអន្តរជាតិ​ចូលមកចូលរួម​ទាំង​អ្នក​ចូលរួម​ផ្ទាល់ ​និងអ្នក​ទស្សនា​ ។
អ្នកស្រី​រំពឹងថា​ ក្រោយ​ចប់ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ វិនិយោគិន​បរទេស​នឹង​អាច​មកកម្ពុជា​ម្ដងទៀត ហើយបណ្ដាក់​ទុន​វិនិយោគ​បន្ទាប់ពីពួកគេ​បានមើលពីសក្ដានុពលនៃ​ការ​វិនិយោគ​នៅកម្ពុជា​ក្នុងពេលពួកគេ​បានទស្សនា​រួច​មក​ហើយនោះ ។
ដោយឡែក​អ្នកស្រី ​អាន សុធីតា ​នាយិកាប្រតិបត្តិ​នៃ​ក្រុមហ៊ុន PropNex Cambodia ក៏បានលើកឡើង​ស្រ​ដៀ​ង​គ្នាផងដែរថា ជាទូទៅ​នៅពេល​មានព្រឹត្តិការណ៍អន្តរ​ជាតិ​ដែលកម្ពុជា​ធ្វើជា​ម្ចាស់​ផ្ទះ គេ​តែងតែ​ឃើញថា​​កំណើន​នៃការ​វិនិយោគពីបរទេស​មានការកើនឡើង សម្រាប់រយៈពេល​២ឆ្នាំមកនេះ គឺ​២០២២ ​​និងឆ្នាំ២០២៣​ កម្ពុជា​បានធ្វើ​ជា​ម្ចាស់​នៃព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់ៗរហូតដល់ទៅ២ ដូច្នេះ​ក្រោយ​ព្រឹត្តិ​កា​រ​ណ៍​នេះ​ច​ប់​សព្វ​គ្រប់​ ការ​វិនិយោគ​ពីបរទេស​ក៏​នឹង​​អាច​នឹង​កើនឡើង ​ហើយអាច​នឹងខ្លាំង​ទៀតផង​ ។
លោកឧកញ៉ា​ គីម ហ៊ាង ប្រធាន​ KW Cambodia បានមានប្រសាសន៍ថា ក្រុមហ៊ុន​បរទេស​ចូលមកកម្ពុជា​លុះត្រា​តែ​កម្ពុជា​មាន​សេដ្ឋកិច្ច​រឹងមាំ មានច្បាប់​រឹង​មាំ ហើយជាក់ស្ដែង​កម្ពុជា​ទទួលបា​នក្រុមហ៊ុន​បរទេស​ជាច្រើនរួចមកហើយ រួមទាំង​ក្រុមហ៊ុនអាមេរិកផងដែរ ជាក់ស្ដែងក្រុមហ៊ុន ​KW ដែលប្រទេស​ជាច្រើន​ចង់បានយី​ហោនេះទៅធ្វើអាជីវកម្ម​តែទទួល​មិនបាន ដោយសារ​ខ្វះលក្ខខណ្ឌ ប៉ុន្តែសម្រាប់កម្ពុជាបាននាំយក​ក្រុមហ៊ុនយក្សមួយ​នេះរួចមកហើយ ហើយនៅមានក្រុមហ៊ុន​អាមេរិក​ជាច្រើនទៀតដែលគ្រោង​នឹង​នាំ​ចូលមកកម្ពុជា​ផងដែរ​ ៕