តស់ !​ មកស្គាល់ពីតំបន់ដីដែលមានតម្លៃទាបជាង​គេ​ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ សម្រាប់​អ្នកវិនិយោគ​ពិចារណាទិញ​ទុក​ចំណេញ​
ភ្នំពេញ ៖ ដីធ្លីនៅក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ មិនមែន​សុទ្ធតែមានតម្លៃថ្លៃគ្រប់​កន្លែង​នោះទេ ក្នុងនោះក៏មាន​តំប​ន់ និងទីតាំងខ្លះ​មាន​តម្លៃទាប ដែលអាច​ឱ្យ​វិនិយោគិន​ពិចារណាទិញទុក ដើម្បី​អភិវឌ្ឍ ឬ លក់ យកចំណេញនៅថ្ងៃក្រោយ​ ជាពិសេស​តំបន់ដែល​ស្ថិតនៅតាមបណ្តាជាយក្រុង។ ថ្ងៃ​នេះ បណ្តាញផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មាន AMS Economy នឹង​លើ​កយ​ក​ដីដែលស្ថិតនៅតំ​បន់​​មួយចំនួនមានត​ម្លៃ​​ទា​ប​​ជាង​​គេក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ មក​បង្ហាញជូន​សម្រាប់ទុក​ពិចារណាមុនការសម្រេចបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ ។​
​តាម​របាយការណ៍របស់​សមាគម​អ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុកម្ពុជា (CVEA) បាន​បង្ហា​ញពី​ត​ម្លៃ​ដី​ធ្លីនៅទូទាំងរាជធានីភ្នំពេញ សម្រាប់​ឆមាសទី​១ឆ្នាំ២០២៥​ ដោយក្នុងនោះឃើញថា​ តំបន់​មួយចំនួនស្ថិតក្នុង​ខណ្ឌព្រែកព្នៅ ​ជា​ម​ធ្យម​​មានតម្លៃដីធ្លីទាបជាង​គេក្នុងចំណោមបណ្ដា​ខណ្ឌទាំង​១៤ ។ ខាងក្រោមនេះ​ ជារបាយការណ៍លម្អិតពី​តម្លៃ​ដី​ធ្លីនៅ​តាមសង្កាត់​នីមួយ​ៗក្នុងខណ្ឌមួយនេះ ។
នៅក្នុងខណ្ឌព្រែកព្នៅ សង្កាត់ដែលមានតម្លៃដីទាប​ជាង​គេ គឺសង្កាត់ពន្សាំង ដោយដីនៅជាប់​ផ្លូវ​តូច​អាចមានតម្លៃ​ចន្លោះពី ១០ដុល្លារ ទៅ​ ១៤០​ដុល្លា​រ​អា​ម៉េ​រិ​កក្នុ​​ង​មួយ​ម៉ែ​​ត្រ​​ការ៉េ ហើយសម្រាប់​ដី​ដែលស្ថិតនៅ​តាមបណ្ដោយផ្លូវធំៗ​អាច​មានតម្លៃ​ចន្លោះ​ពី​ ២​០​ដុ​ល្លា​​​រ​​​អាម៉េរិក ​ដល់ ២៤០ដុល្លារអាម៉េរិក​​ក្នុងមួយម៉ែត្រការរ៉េ ។ ដោយឡែក សម្រា​ប់​សង្កាត់ដែ​លមានត​ម្លៃដីខ្ព​ស់ជា​ងគេ​ក្នុង​ខ​ណ្ឌ​ព្រែក​ព្នៅ គឺនៅសង្កាត់​ព្រែកព្នៅ ដោយនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវធំៗ​អាច​មានតម្លៃចន្លោះពី ​២៥០ដុល្លារ ដល់ ​១១០០​ដុល្លារអាម៉េរិក​ក្នុងមួយម៉ែត្រការ៉េ ហើយទីតាំង​ដីដែល​ស្ថិតនៅ​តាមបណ្ដោយផ្លូវតូចៗ អាច​មាន​តម្លៃច​ន្លោះពី ​៩០ ​ទៅ ៣៣០ដុល្លារអាម៉េរិក​ក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ ។
សម្រាប់សង្កាត់ផ្សេង​ក្នុងខណ្ឌ​មួយ​នេះ ដូចជា​ សង្កាត់​គោក​រការ​ ដីដែល​ជាប់នឹង​ផ្លូវ​ធំអាច​មានតម្លៃចន្លោះពី​២៦០ដុល្លារអាម៉េរិក ដល់ ៩៤០​ដុល្លារអាម៉េរិក និង​ជាប់ផ្លូវ​តូច​អាច​មានតម្លៃចន្លោះពី ១២០ដុល្លារ​ ដល់ ​៣​១០​ដុល្លារអាម៉េរិកក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ ។ សង្កាត់​សំរោង​ តម្លៃអាច​រកបាននៅចន្លោះពី​ ៩០​ដល្លារទៅ ២៨០​ដុល្លារ​អា​ម៉េ​រិកក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ សម្រាប់ទីតាំងដែលជាប់​ផ្លូវធំៗ និងចន្លោះពី​២០ដុល្លារ​ ដល់​ ៨០​ដុល្លារ​ក្នុងមួ​យ​ម៉ែត្រ​ការ៉េ​សម្រាប់ទីតាំង​ដែល​ជាប់ផ្លូវតូចៗ ឬដី​នៅខាង​ក្នុង​។
សម្រាប់សង្កាត់​ពញា​ពន់ តម្លៃដីធ្លីក៏មិនថ្លៃប៉ុន្មានដែរ អាច​ស្ថិតនៅក្នុង​ចន្លោះពី ៣០ដុល្លារ​ ដល់ ​១៧០​ដុល្លា​រ​អាម៉េរិក​ក្នុងមួយម៉ែត្រ​ការ៉េ សម្រាប់ទីតាំងនៅជាប់​ផ្លូវធំៗ និង​ចន្លោះពី​ ២០ដុល្លារ​ ដល់​ ៦០​ដុល្លា​រ​អាម៉េ​រិ​ក​​ក្នុង​មួយ​​ម៉ែត្រការ៉េ​ ។
​សូមជម្រាបថា ​ទីតាំង​ដីធ្លីនៅក្នុង​ខណ្ឌ​ព្រែកព្នៅនេះ មានទំហំធំៗ និងនៅទំនេរ​ច្រើន ព្រោះតំបន់មួយចំនួន​ទើប​ត្រូវបានកាត់បញ្ចូល​មក​ក្រោមការ​គ្រប់គ្រ​ង​រដ្ឋបាល​រាជធានីភ្នំពេញ ខណៈពីមុន​ស្ថិតនៅក្រោមការ​គ្រប់​គ្រង​របស់រដ្ឋបាលខេត្តកណ្ដាល ដូច្នេះ តម្លៃដីធ្លី​នៅមានតម្លៃទាប ហើយការ​ប្រើប្រាស់​ដីធ្លីក៏មិនទាន់​ច្រើន​ដូច​នៅ​តំបន់​ក្រុងដែរ ។
បើតាមអ្នកជំនាញនៃវិស័យអចលនទ្រព្យ​បានបញ្ជាក់ថា ដីនៅតំបន់ជាយក្រុង​ ឬតំបន់​ដែល​ឆ្ងាយពីក្រុង តម្លៃ​ភាគច្រើននៅ​ទាបនៅឡើយ ដែលជាឱកាស​ល្អសម្រាប់អ្នកវិនិយោគក្នុងវិស័យដីធ្លី​ ឬសម្រាប់អញនកអភិវឌ្ឍន៍ទិញទុកសម្រាប់សាងសង់ជាបណ្តុំលំនៅដ្ឋានលក់យកចំណេញ ឬសាងសង់ជាឃ្លាំងសម្រាប់ជួលនៅពេលអនាគត។
លោក​ ឌឹត ចណ្ណា អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន អចលនទ្រព្យ ​ឡាក់គី ធ្លាប់បានមានប្រសាសន៍ថា​ តម្រូវការ​ប្រើប្រាស់ដីធ្លី​ក្នុង​រយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ គឺជាប្រភេទដីឧស្សាហកម្ម សម្រាប់សាងសង់​រោងចក្រ ឬជាឃ្លាំង​ ដូច្នេះ ដីធ្លីនៅតំបន់​នៅជាយកុ្រង​មានការទិញ-លក់​ច្រើន​ ដោយសារមានតម្រូវការ​ប្រើប្រាស់ ប៉ុន្តែ សម្រាប់តំបន់​កណ្ដាលក្រុងបើលក់ក្នុងតម្លៃទីផ្សារ គឺមិនមានការទិញ-លក់នោះទេ លើកលែងតែ ម្ចាស់អចលនវត្ថុ ឬម្ចាស់ដី មានតម្រូវការថវិកាបន្ទាន់ និងលក់ក្រោមតម្លៃទីផ្សារ ទើបមានតម្រូវការពីអ្នកវិនិយោគ ៕