ទំហំនៃការផ្ដល់​ឥណទាន​ទៅលើវិស័យសំណង់​កើនឡើង​ ២៩,៣ភាគរយក្នុងត្រីមាស​ដំបូងឆ្នាំនេះ
ភ្នំពេញ ៖ បើទោះបីជា​កម្ពុជា​បានជួបនូវវិបត្តិ​អស់រយៈ​ពេលជាង​២ឆ្នាំមកហើយក្ដី តែ​វិស័យ​ធនាគារ​ និងហិរញ្ញវត្ថុ​នៅតែបន្តមានកំណើនល្អប្រសើ​ទាំង​ឥណទាន និងប្រាក់​បញ្ញើ​​ ដោយក្នុងនោះដែរ​កា​រផ្ដល់​ឥណទាន​ទៅលើ​វិស័យ​សំណង់​ក្នុង​រយៈ​ពេល​១ត្រីមាស​នៃឆ្នាំ​២០២២នេះ ឃើញថាមានកំណើនរហូតដល់​២៩,៣ភាគរយ​ធៀបនឹង​រយៈ​ពេលដូចគ្នា​កាលពីឆ្នាំ២០២១​កន្លងទៅ ។
ផ្អែកតាមរបាយការណ៍​ដែលចេញដោយធនាគារ​ជាតិនៃកម្ពុជាបានឱ្យដឹងថា គិតត្រឹម​ដំណាច់​ត្រីមាសទី១ឆ្នាំ២០២២​នេះ វិស័យ​ធនាគារ ​និងហិរញ្ញវត្ថុ​បានផ្ដល់​ឥណទានដល់វិស័យ​នានា​សរុបចំនួន​៥០,៧​ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ធៀបនឹង​រយៈ​ពេលដូចគ្នា​កាល​ពីឆ្នាំ​២០​២១​កន្លងទៅ​មានកំណើន​រហូតដល់ ២២,៤ភាគរយ ហើយសម្រាប់វិស័យ​សំណង់​បានកើនឡើ​ង​រហូតដល់​២៩,៣ភាគរយ​​ដែលមានទឹកប្រាក់សរុប​ចំនួន​១៣,៧​ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ។​
វិស័យលក់​ដុំ ​និងរាយ​​ក៏​ទទួលបានការផ្ដល់​ឥណទានខ្ពស់​ផងដែរ ដោយក្នុងរយៈ​ពេល​១ត្រីមាស​ដំបូង​នៃ​ឆ្នាំ​២០២២​នេះ​មានទឹកប្រាក់​១២,៦​ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក​ និ​ងមានកំណើន​២៦,១​ភាគរយ​ធៀបនឹង​ឆ្នាំមុន ។ ទាំងអស់​នេះបានបង្ហាញផងដែរថា ​សកម្មភាព​អាជីវកម្ម​នានា​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​ចាប់ផ្ដើម​ដំណើរការ​ឡើង​វិញនៅក្នុងឆ្នាំ ២០២២​នេះ និងជាសញ្ញា​ល្អសម្រាប់កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច ។
លោក​ឧកញ៉ា​ ហួត អៀងតុង​​ អគ្គនាយក​ធនាគារ​ហត្ថា​ បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងផងដែរថា​ ៥ខែ​ដើម​ឆ្នាំ​២០២២​​នេះ វិស័យ​ធនាគារ​ឃើញថានៅតែមានស្ថានភាពល្អ​ទាំង​ផល​បត្រ​ឥណទាន ​និងប្រាក់បញ្ញើ​ ហើយ​ធនាគារ​ហត្ថា​វិញក៏ដូចគ្នា​ដែរ ក្នុងរយៈ​ពេល​៥ខែ​ដើមឆ្នាំនេះ ក៏ទទួលបានលទ្ធផល​ល្អប្រសើរ​ និងឃើញថា​បានដើរ​លឿនជាង​ផែនការ​គ្រោង​ទុក ។
លោកឧញ៉ា​បន្តថា​ ៖
“ធនាគារ​ហត្ថា​បានផ្ដោត​កា​រយកចិត្តទុកដាក់​ទៅលើ​វិស័យ​មួយចំនួន​ដែលជាសរសរស្ដម្ភ​នៃសេដ្ឋកិច្ច​ ក្នុងនោះមានកា​រផ្ដោតការ​យកចិត្តទុកដាក់​ផ្ដល់​ឥណទានទៅលើ​វិស័យ​ កសិកម្ម វិស័យ​ជំនួញ​ខ្នាត​តូច ​និងមធ្យម ហើយវិស័យ​សំណង់ក៏បានផ្ដល់​ឥណទានច្រើនផងដែរ​ ដែលអាច​និយាយថា​យើងផ្ដល់​ឥណទានដល់​វិស័យសំណង់​ក្នុងកម្រិត​ខ្ពស់​បំផុត​ផងដែរ​។ ការផ្ដល់​ឥណទានទៅលើវិស័យ​លំ​នៅ​ឋាន​ក៏ធនាគារ​ហត្ថា​បានផ្ដោត​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​និងផ្ដល់​ច្រើន​​ក្នុងកម្រិតខ្ពស់ផងដែរ ក្នុងពេល​វិស័យនេះ កំពុង​​មានការអភិវឌ្ឍ​ជា​បន្តបន្ទាប់”
គួររំលឹកផងដែរថា ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច ​និងហិរញ្ញវត្ថុ​បានព្យាករ​ថា​វិស័យ​សំណង់​រំពឹង​មានកំណើន​រង្វង់​៣ភាគរយ ហើយការព្យាករ​នេះដែរ​ក៏ពឹងផ្អែក​ទៅលើ​ការបន្ត​ផ្ដល់​ឥណទានរបស់​ធនាគារ​និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុទៅលើវិស័យ​នេះ​ផងដែរ។ ហើយបើតាមអ្នកជំនាញនៃវិស័យ​អចលនទ្រព្យ​ក៏បានលើកឡើងពីបញ្ហា​ប្រឈមពីវិស័យសំណង់ ដោយ សារតែ​តម្លៃគ្រឿង​សំណង់​បានហកឡើ​ងខ្ពស់​ពីព្រោះតែ​វិបត្តិ​នៃសង្គ្រាមរវាង​រុស្ស៊ី និងអ៊ុយ​ក្រែន នាំឱ្យ​ប្រេង​ឥន្ធនៈឡើង​ថ្លៃ និង​ជំរុញឱ្យតម្លៃដឹកជញ្ជូនក៏ឡើងថ្លៃជាង​មុន ៕