ច្រករបៀងតម្លាភាពហិរញ្ញវត្ថុ (FTC) កំពុងចែករំលែកជំនាញសេវាហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិដល់បុគ្គលិកធនាគារឯកជន
ភ្នំពេញ ៖ ច្រករបៀងតម្លាភាពហិរញ្ញវត្ថុ (FTC)  គឺជាគំនិតផ្ដួចផ្ដើម​របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ជាមួយនឹង​អាជ្ញាធរ​រូបិយវត្ថុសិង្ហបុរី ក្នុងគោល​បំណង​​​ចែករំលែកនូវព័ត៌មានហិរញ្ញវត្ថុ និងការជ្រើសរើសសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ដើម្បីចូលរួមនៅក្នុង​ប្រព័ន្ធ​មជ្ឈមណ្ឌល​ហិរញ្ញ​វត្ថុ Proxtera Trade Portal សម្រាប់​ការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម​ឆ្លងដែន (ទិញ-លក់ផលិតផល ឬទំនិញ) តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ​បាន​យ៉ាង​ងាយ​ស្រួល និងប្រកបដោយ​ទំនុកចិត្តខ្ពស់ រវាង​ប្រទេសកម្ពុជា និងសិង្ហបុរី រួម​ជាមួយ​នឹង​បណ្ដា​ប្រ​ទេសផ្សេងទៀត។
ក្រោម​គំនិតផ្ដួច​ផ្ដើម​របស់​ធនាគារ​ជាតិ​នៃកម្ពុជា ធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី បានបើកវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលបុគ្គលិកជំនាញ អំពីសេវាហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ កម្ពុជា-សិង្ហបុរី និងបណ្ដាប្រទេសដទៃទៀត ដែលជា​សមាជិក​របស់គម្រោង ច្រករបៀងតម្លាភាពហិរញ្ញវត្ថុ (FTC) ដើម្បីផ្ដល់នូវការយល់ដឹងបន្ថែម និងណែនាំលម្អិត​អំពីរបៀប​បំពេញ​​ទម្រង់ផ្សេងៗនៅលើប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិមួយនេះ ។ កម្មវិធី​នេះ រៀបចំឡើងនៅព្រឹកថ្ងៃទី ១៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ នៅការិយាល័យ​កណ្ដាល​របស់ខ្លួន ។
វគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលពី​ជំនាញសេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​អន្តរជាតិនេះ មានរយៈពេលពីរថ្ងៃ ដោយមានការចូលរួមពីសិក្ខាកាម មន្ត្រីជំនាញ​របស់​ធនា​គារ អេស៊ីលីដា និងតំណាងសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមជាច្រើនរូបទៀត ដោយមានការចែករំលែក​នូវចំណេះដឹង និងបទ​ពិសោ​ធន៍ ពីសំណាក់អ្នកជំនាញផ្នែក​សេវាហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ​មកពីប្រទេស​សិង្ហបុរីផងដែរ។
បច្ចុប្បន្ន ប្រទេសដែលបានចូលរួមនៅក្នុង​ប្រព័ន្ធមជ្ឈមណ្ឌលហិរញ្ញវត្ថុ Proxtera Trade Portal រួមមាន ប្រទេសកម្ពុជា, សិង្ហបុរី, ហ្វីលីពីន, អូស្ត្រាលី និងរវ៉ាន់ដា ជាដើម។
ជាមួយគម្រោង FTC សហគ្រិន ឬអ្នកតំណាងក្រុមហ៊ុននៅកម្ពុជា អាចដាក់លក់ និងនាំចេញ​ផលិតផលទំនិញ ឬវត្ថុធាតុដើមទៅក្រៅប្រទេស តាមរយៈការបញ្ជាទិញពីដៃគូនៅក្នុងទីផ្សារអន្តរជាតិ លើប្រព័ន្ធ Proxtera Trade Portal (https://trade.proxtera.com) ដែលមានសុវត្ថិភាពខ្ពស់ ជាមួយនឹងការទូទាត់ប្រាក់តាមប្រព័ន្ធធនាគារ អេស៊ីលីដា បានយ៉ាងងាយស្រួលបំផុត។
ផលិតផលដែលអាចលក់បាននៅលើប្រព័ន្ធ Proxtera Trade Portal គឺត្រូវតែជាប្រភេទផលិតផល ឬទំនិញ ដែលមានលក្ខណ ស្របតាមស្ដង់ដារអន្តរជាតិ និងច្បាប់នៃប្រទេសនីមួយៗ។ ក្នុងនោះ ផលិតផលខ្មែរ​ ដែលអាចដាក់លក់បានរួមមាន៖ គ្រឿងទេស, ផលិតផលកសិកម្ម និងចំណីអាហារកែច្នៃ សម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង គ្រឿងសិល្បៈ គ្រឿងស្មូន គ្រឿងសង្ហារឹម និងផ​លិត​ផល​ផ្សេងទៀត ។
លោក​ អេង ឌីណា​ នាយកការិយាល័យនវានុវត្ត​ន៍ផលិតផល និងវិសោធនកម្ម​នៃ ធនាគារ​អេស៊ីលីដា បានមានប្រសាសន៍ថា គម្រោង​ FTC ឬជា​ភាសា​ខ្មែរ​ហៅថា គម្រោង​ច្រក​របៀង​តម្លាភាពហិរញ្ញវត្ថុ ត្រូវ​បាន​ផ្ដួច​ផ្ដើម​ឡើង​ដោយ​ធនាគារ​ជាតិនៃសកម្ពុជា​ និង​អាជ្ញាធរ​សិង្ហបុរី ដើម្បីឱ្យ​ដំណើរ​ការ​នូវ​ការ​ចែករំលែកព័ត៌មានហិរញ្ញវត្ថុ​ និងការ​ជ្រើសរើស​នូវ​សហគ្រាស​ ខ្នាត​តូច​ និងមធ្យមឱ្យចូលរួម​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​មជ្ឈមណ្ឌល​ហិរញ្ញវត្ថុ​អន្តរជាតិ Proxtera ដើម្បីធ្វើ​ការនាំចេញ​​ទំនិញ​ទៅក្រៅ​ប្រទេស​ និង​នាំចូល​មកវិញ​ប្រកបដោយ​ការទុក​ចិត្ត​បំផុត  ៕