គម្រោងព្រែកជីកហ្វូណន​តេជោ​ផ្ដល់​ប្រយោជន៍​មហាសាល​ដល់​កម្ពុជា​
ភ្នំពេញ ៖ ​គម្រោងផ្លូវនាវាចរណ៍​ពីទន្លេបាសាក់ទៅ​សមុទ្រ​កែប​ត្រូវ​បានរាជរដ្ឋាភិបាលដាក់ប្រសិទ្ធនាម​ថា​ជា​គ​ម្រោ​ងព្រែ​ក​ជីក​ហ្វូណន​តេជោ ហើយ​គម្រោងនេះក៏ត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាល​បានអនុម័ត​​​ក្នុងសម័យប្រជុំ​គណៈរ​ដ្ឋ​មន្ត្រីកាលពីថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះផងដែរ។ គម្រោងនេះ​នឹងផ្ដល់​អត្ថប្រយោជន៍ដ៏មហាសាល​ដល់​ប្រ​ទេ​ស​​​​កម្ពុជា ​ជាពិសេស​វិស័យដឹកជញ្ជូន វិស័យ​អចលនទ្រព្យ និងកា​រវិនិយោគ​នៅក្នុងខេត្តកែប​ ខណៈដែលគម្រោងមួយនេះ​គ្រោងនឹ​ងចំណាយទឹកប្រាក់​រហូតដល់ ១,៧​ពាន់លានដុល្លារ​អាមេរិក​ និងត្រូវ​ប្រើ​ពេលវេលា​៤ឆ្នាំ​ដើម្បី​សាងសង់​បញ្ចប់​គម្រោង​ ។
យោងតាម​ឯកឧត្តម​ ផៃ ស៊ីផាន​ ប្រធានអង្គភាពអ្នកនាំពាក្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បានឱ្យដឹងថា គម្រោង​នេះនឹងជួយកាត់បន្ថយរយៈពេល និងចម្ងាយនៃការដឹកជញ្ជូននាពេលបច្ចុប្បន្ន ដែលត្រូវ​ឆ្ល​ងកា​ត់​តា​​ម​កំព​ង់​ផែ​​កៃមែបរបស់វៀតណាមប្រមាណ ៦៩គីឡូម៉ែត្រ ពីកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ ទៅកំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុ និងប្រមាណ ១៣៥គីឡូម៉ែត្រ ពីកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ ទៅកំពង់ផែខេត្តកំពត។
គម្រោងនេះ នឹងផ្ដ​ល់​ផ​ល​ចំណេញលើតម្លៃដឹកជញ្ជូនប្រមាណ ១៧០លានដុល្លារអាមេរិក សម្រា​ប់ទំ​និ​ញប្រ​ភេ​ទកុងតឺន័រ ២០ហ្វីត ស្មើនឹង (១TEUs) និងចំណេញប្រមាណ ២២៣លានដុល្លារអាមេរិក សម្រាប់​ទំ​និ​ញ​ប្រ​ភេ​ទកុងតឺន័រ ៤០ហ្វីត (២TEUs) ដែលតម្លៃនេះ គឺទាបជាងតម្លៃដឹកជញ្ជូននាពេលបច្ចុប្បន្នប្រមាណ ១៦%។
គម្រោ​ងព្រែកជីក​ហ្វូណ​ន​តេជោ​ នឹងផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនផ្សេងទៀតរួមមានដូចជា៖ ការបង្កើតតំ​បន់ពាណិ​ជ្ជ​ក​ម្ម និងម​ជ្ឈ​ម​ណ្ឌល​​ភស្ដុភារកម្ម ការអភិវឌ្ឍផែរណបថ្មីៗជាច្រើន ការពង្រីកតំ​ប​​ន់​អ​ភិ​វ​ឌ្ឍ​ន៍​ក​សិ​កម្ម​ ​ធារាសាស្ត្រ វារីវប្បកម្ម និងចិញ្ចឹមសត្វ ការជួយគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍប៉ូលសេដ្ឋកិច្ចទី៤ របស់កម្ពុជា ការ​ប​ង្កើ​ត​កា​រងារបន្ថែមនៅកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ និងកំពង់ផែផ្សេងទៀត ការជំរុ​ញ​កា​រ​អភិវឌ្ឍទីក្រុង និងនគរូបនីយកម្ម និងការជំរុញការរីកចម្រើនផ្នែកអចលនទ្រព្យ ។
ភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុ​ជាច្រើននៅក្នុង​ខេត្ត​កែប​បានលើកឡើងថា រហូតមកដល់ពេលនេះ សម្រាប់អ្នកមានធន់ធាន​ជាច្រើន​នាក់​បានទិញដីទុក​រួចជាសម្រេច​ ដោយខ្លះទិញសម្រាប់​លក់​បន្ត​យក​ចំណេញ​ និងខ្លះទៀត​ទិញ​ដើម្បី​ទុកអភិវឌ្ឍន៍គម្រោ​ង​ដោយខ្លួន​ឯង រាប់ទាំង​ដីនៅក្បែរ​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​កែប និងដីនៅជើង​ភ្នំ​ ក្នុងខេត្តកែប​ផងដែរ។
គួររំលឹកដែរថា កាលពី​ពេលថ្មីៗនេះ មានគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍​ក្រុង​រណប ​និងតំបន់ទេសចរណ៍​ពិសិដ្ឋចំនួន​២​ទីតាំងនៅ​ខេត្តកែប ​ ត្រូ​វបា​ន​រាជរដ្ឋា​ភិបាល​​កម្ពុជា​អនុញ្ញាតឱ្យ​ចាប់ផ្ដើម​ដំណើរការ​អភិវឌ្ឍ ដោយគម្រោងបង្កើតក្រុងរណប​នេះ​ គឺសមស្រប​ទៅនឹង​ការអភិវឌ្ឍ​គម្រោង​ព្រែកជីក​ហ្វូណ​ន​តេជោ​ផងដែរ ៕