" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-real-estate-template post-template-templatesreal-estate-template-php single single-post postid-143303 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ក្រសួងរៀបចំដែនដី និងរដ្ឋបាលខេត្តតាកែវ គ្រោងប្រែក្លាយបឹ​ងតាកែវ​ឱ្យ​ទៅ​ជា​សួ​ន​សា​ធា​រណ​​:ដ៏​ធំ​មួ​យ​ក្នុង​ក្រុងដូនកែវ
តាកែវ ៖ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ និងរដ្ឋបាលខេត្ត​តាកែវ មានគម្រោង​ក្នុងការ​ប្រែ​ក្លាយ​បឹងតាកែវ ឱ្យ​ទៅជាសួនសាធារណៈដ៏ធំមួយ​ក្នុងក្រុង​ដូន​កែវ ខេត្ត​តាកែវ ដើម្បីផ្ដល់​នូវ​កន្លែង​លំហែ​កម្សាន្ត​ដល់​សាធារណជន និងជាការ​គិត​គូរដល់សុខភាព ក៏ដូចជា​ការ​បង្កើន​នូវ​គុណតម្លៃ​ជីវិត​សម្រាប់អ្នកក្រុង​ដូន​កែវ និងអ្នក​ខេត្តតាកែវទាំង​មូលផងដែរ ។
ថ្លែង​ក្នុងកិច្ច​ប្រជុំ​ពិភាក្សា​លើការ​រៀបចំលំហសាធារណៈបឹងតាកែវ កាលពីថ្ងៃទី០១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ និងជារដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ បានមានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងរៀបចំដែនដី និងរដ្ឋបាលខេត្តតាកែវ បាន និងកំពុងផ្តួចផ្តើមអ​នុវ​ត្ត​ផែ​ន​កា​រមេ និងប្លង់គោលរបស់ខេត្តតាកែវ ដោយយកបឹងតាកែវជាចំណុចចាប់ផ្តើមក្នុងការរៀបចំក្រុង ដែលបឹង​នេះ​ផ្សា​រ​ភ្ជាប់អរិយធម៌ វប្បធម៌ និងប្រវត្តិសាស្រ្តរបស់កម្ពុជាតាំងពីកើតនគរ ហើយការប្រែក្លាយបឹ​ងតា​កែវ​ឱ្យទៅជាសួនសាធារណ:ដ៏ធំមួយក្នុងក្រុងដូនកែវ នឹងផ្តល់នូវកន្លែងលំហែកម្សាន្តដល់សាធារណជន និងជាការគិតគូរដល់សុខភាព និងបង្កើននូវគុណតម្លៃជីវិតសម្រាប់អ្នកក្រុងដូនកែវ និងអ្នកខេត្តតាកែវ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានបន្តថា ការជួបជុំគ្នានាពេលនេះគឺដើម្បីជជែកពិភាក្សាប្រមូលធាតុចូល និងស្វែងរកការឯកភាពគ្នាបន្ថែមទៀតក្នុងការងាររៀបចំលំហសាធារណៈបឹងតាកែវឱ្យបានល្អប្រសើរ និងរក្សាបាននូវគុណតម្លៃជាវប្បធម៌ សង្គម សុខភាព និងគុណភាពជីវិតសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋ។
ដោយឡែក បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការងារវាស់វែងដីធ្លីក្នុងខេត្តតាកែវរួចនោះ ជំហា​ន​បន្ទា​ប់​គឺ​ឯក​ឧត្ត​ម​ឧ​ប​នាយ​ក​រ​ដ្ឋ​មន្ត្រី នឹងរៀបចំផែនការមេជូនរដ្ឋបាលខេត្តតា​កែវ​ក្នុ​ង​គោលដៅចង់ឱ្យខេត្តតាកែ​វ​ក្លា​យជា​ខេ​​ត្តមួ​យដែ​លមា​ន​កា​រអភិវឌ្ឍន៍ ក៏ដូចជាការរៀបចំក្រុងបានល្អ ដូច្នេះ ឯកឧត្តមបានស្នើដល់អគ្គ​នា​យក​ដ្ឋា​នសុ​រិ​យោ​ដី​ និ​ង​អគ្គ​​នាយ​ក​ដ្ឋានរៀបចំដែនដី ធ្វើកិច្ចសហការជាមួយអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានក្នុងការរៀបចំផែនការមេដើម្បីប្រែក្លាយខេត្តតាកែវដែល​មានទំហំសេដ្ឋកិច្ចធំហើយនោះ ឱ្យកាន់តែមានលក្ខណៈល្អប្រសើរថែមទៀត។
ជាមួយនេះ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ក៏បានជំរុញ​ដ​ល់​ម​ន្ត្រីជំ​នា​ញ​ និ​ង​អាជ្ញា​ធ​រដែ​ន​ដី​ ត្រូ​​វ​ពន្យ​​ល់ណែ​នាំ​ដ​​ល់ប្រ​ជាព​ល​​រដ្ឋក្នុងក្រុងដូនកែវនេះឱ្យបានយល់​ពីគោ​ល​​បំ​ណ​ង​នៃ​គ​ម្រោ​ង​ដែ​ល​យើ​ង​ទាំ​ង​អស់​គ្នា​គ្រោ​​ង​នឹ​ង​ធ្វើ​នេះគឺមានគុណតម្លៃយ៉ាងខ្លាំងសម្រាប់ជីវិតប្រជាពលរដ្ឋ និងសម្រាប់សង្គមរបស់អ្នកក្រុងដូនកែវ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានបញ្ជាក់ថា ដោយសារតែ តាកែវ ជាខេត្តដែលមានទំហំសេដ្ឋកិច្ចធំ ឯកឧ​ត្តម​ នឹងរៀបចំកសាងសួនច្បារសាធារណៈដ៏ធំមួយនៅកណ្ដាលក្រុងដូនកែវ ដោយយ​កធន​ធា​ន​ដែ​ល​មា​នស្រា​ប់​គឺបឹងតាកែវមកប្រើប្រាស់ និងកែច្នៃទៅជាលំហសាធារណៈសម្រាប់សារធារណជ​នម​កលំហែកម្សាន្ត។ ក្នុង​នោះកិ​ច្ចការដំបូងដែលត្រូវធ្វើ គឺអគ្គនាយកដ្ឋានសុរិយោដី និងមន្ទីររៀបចំដែនដីនគរូបនីយកម្ម សំណ​ង់​ និង​សុ​រិ​យោដី ខេត្តតាកែវ ត្រូវចុះបញ្ជីបឹងតាកែវនេះឱ្យបានច្បាស់លាស់ និងត្រូវ​ស្នើ​សុំ​យោ​បល់​ពីក្រសួងធ​នធាន​ទឹក​ និ​ង​ឧតុនិយម ហើយអគ្គនាយកដ្ឋានរៀបចំដែនដី, គណៈស្ថា​ប​ត្យ​ករ​ ព្រ​ម​ទាំ​ង​អាជ្ញា​ធ​រមូ​ល​ដ្ឋាន ​និ​ងក​ងកម្លាំងមានសមត្ថកិច្ចត្រូវចូលរួមក្នុងការអនុវត្តកិច្ចការនេះទាំងអស់គ្នា នោះ​ទើ​ប​គ​ម្រោងក្នុងការរៀ​ប​ចំ​សួ​នច្បារ​សាធារណៈបឹងតាកែវអាចសម្រេចបានជោគជ័យ ជាប្រយោ​ជ​ន៍​ស​ម្រាប់​អ្ន​ក​ក្រុ​ង​ដូន​កែ​វ​ក៏ ​ដូ​ច​ជា​ឆ្លើ​យ​ត​បទៅនឹងគោលបំណងរបស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា គឺសម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នា​យ​ក​រ​ដ្ឋ​ម​ន្ត្រី ក្នុងការរៀបចំឱ្យមានលំហសាធារណៈដើម្បីបង្កើនគុណភាពជីវិតរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និង​ក​សា​​ង​នូ​វភូ​មិ​​ឋាន​ក្សេ​មក្សា​​ន្តសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋផងដែរ៕