វឌ្ឍនភាពគម្រោងព្រែកជីក ​ហ្វូណន តេជោ កំពុង​បន្ត​នីតិវិធី​ ដោយគ្រោង​នឹង​បញ្ចប់ទាំង​ស្រុង​អំឡុង​ឆ្នាំ២០២៨
ភ្នំពេញ ៖ គម្រោង​ព្រែកជីក​ហ្វូណនតេជោដែល​បានរៀបចំពិធី​បើក​ការដ្ឋាន​តាំងពីអំឡុងឆ្នាំ ២០២៤ បាននិង​កំពុងបន្ត​នីតិវិធី​ទៅជា​ជា​បន្តបន្ទាប់ ដូចជា​ដោះស្រាយផលប៉ះពាល់​​ ហើយគម្រោង​គម្រោងនឹង​បញ្ចប់ទាំង​ស្រុង​​នៅឆ្នាំ ២០២៨​ ។​ នេះ​បើតាមការ​បញ្ជាក់ពីឯកឧត្តម​ ​មាស សុខ​សេនសាន្ត​ រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​និងហិរញ្ញវត្ថុថ្លែងក្នុងវេទិកា​សាធារណៈមួយ​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ។
ឯកឧត្តម​មានប្រសាសន៍ថា គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២៦នេះ វឌ្ឍនភាព​នៃ​គម្រោងព្រែកជីក​ហ្វូណ​នតេជោ​ បានបញ្ចប់​ការ​ដោះស្រាយផល​ប៉ះពាល់​​កាលពីចុងឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅនេះ លើ​តម្រាយផ្លូវ​នៃគម្រោង​ព្រែកជីក​ហើយនៅឆ្នាំ២០២៦នេះ នឹង​បន្ត​ដោះស្រាយ​លើដីដែលត្រូ​វចាប់ផ្ដើម​ជីក​បន្តទៀត ។
ឯកឧត្តម​បន្តថា តាមផែនការ​ គម្រោង​នេះ នឹងត្រូវបញ្ចប់​ជីកឱ្យរួចរាល់​នៅក្នុងអំឡុង​ឆ្នាំ២០២៨ ដូច្នេះយើង​នៅមានពេលវេលាប្រមាណ២ទៅ៣ឆ្នាំ ដើម្បី​សម្រេច​ឱ្យបាន​នូវ​ផែនការ ។ បើតាម​ក្រុមហ៊ុនសាងសង​បានបញ្ជាក់ថា ពួកគេ​ចង់​ឱ្យ​ដោះស្រាយឱ្យចប់ ឬបានវែង ដើម្បីងាយស្រួល​ក្នុងការ​ជីក ដោយមិនចង់​ជីក​បណ្ដើរ​ដោះស្រាយបណ្ដើរ​​ផ្អាក​បណ្ដើរនោះទេ គឺនៅពេលជីក​ត្រូវជីក​រហូតតែម្ដង ។
ឯកឧត្តម​ផន រឹម អ្នកនាំពាក្យសាធារណការ​និងដឹកជញ្ជូន​ក៏បានថ្លែងប្រាប់​នៅថ្ងៃទី ០៤ កុម្ភៈ ២០២៦នេះឱ្យដឹងថា គម្រោងព្រែកជីក​ហ្វូណនតេជោ មិនមានការ​ប្រែប្រួល​ទេ គឺនៅតែបន្តទៅមុខ ដោយបច្ចុប្បន្ន​នេះកំពុង​បន្ត​ដោះស្រាយ​ផល​ប៉ះពាល់ ដែល​ការ​ដោះស្រាយ​នេះ​ធ្វើឡើងតាមយន្តការ​ដោះស្រាយ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល​ដែល​មានក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច​និងហិរញ្ញវត្ថុ​ជាអ្នកដឹកនាំ ។
ឯកឧត្តម​បន្តថា​ ក្រុមហ៊ុន​សាងសង់ និង​ក្រុមការងារ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលក៏បានជួបប្រជុំគ្នាជា​បន្ត​បន្ទាប់​ដើម្បីជជែកពីពេលវេលា​ជាក់​លាក់​ក្នុងការ​ចាប់ផ្ដើម​ជីក​ព្រែក​នេះ ។ ដូច្នេះ​ដំណើរការ​ មិនមានកា​រប្រែប្រួលទេ ដោយ​នីតិវិធីកំពុង​តែមានវឌ្ឍនភាពទៅមុខជា​បន្ត​បន្ទាប់ផងដែរ ។​
គួរ​រម្លឹកថា គម្រោងព្រែកជីក​ហ្វូណនតេជោ ត្រូវ​បានចុះ​បញ្ជី​នៅក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ដែលមានដើមទុន​ចុះបញ្ជី​ចំនួន១,២ពាន់​លានដុល្លារអាមេរិក ដោយ​បង្កើត​ការងារ​សរុបប្រមាណ៣២០០កន្លែង ។ គម្រោង​នេះ ស្ថិតនៅក្នុង​ខេត្ត​ចំនួន រួមមាន​ខេត្តកណ្ដាល ខេត្ត​តាកែវ ខេត្តកំពត និងខេត្ត​កែប ។​
បើតាម​ប្រសាសន៍សម្ដេចមហា​បវរធិបតីហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ​បានមានប្រសាសន៍ថា គម្រោងព្រែក​ជីក​ហ្វូណ​នតេជោ​នេះ គឺជាគម្រោង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​និងជាផ្លូវ​ទឹកថ្មីមួយរបស់​កម្ពុជា ដែលនឹងធ្វើឱ្យថ្លៃ​ដឹកជញ្ជូន​កាន់តែតិចជាង​មុន​ និងលែងពឹងពាក់បរទេស​ទៀត ។​​ ផ្លូវទឹក​ថ្មីៗនេះ មិនត្រឹមតែសម្រាប់ដឹកជញ្ជូនទំនិញទេ តែវាក៏សម្រាប់​ដឹកភ្ញៀវទេសចរ​តាមផ្លូវទឹកពីភ្នំពេញ ( ផ្លូវទឹក​សាបទៅ ខេត្តកែប ( ផ្លូវសមុទ្រ​) និង​បន្តទៅកាន់ខេត្តកំពត​និងខេត្តព្រះសីហនុ​បន្តទៀត ។
ទន្ទឹមនឹង​គម្រោងព្រែកជីក​ហ្វូណន​តេជោ កំពុង​ដំណើរការ​នីតិវិធីនេះដែរ ក្រុមហ៊ុនOCIC ដែលជា​ក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍អាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិ​តេជោ ក៏បានបង្ហើបគម្រោង​សាងសង់ផ្លូវ​ទឹក​មួយខ្សែទៀត​តភ្ជាប់ពី​អាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ​ទៅកាន់​ទន្លេបាសាក់ និង​បន្ត​ចូលផ្លូវព្រែកជីកហ្វូណ​នតេជោ ដោយគម្រោង​នេះគ្រោងចាយទុនរហូតដល់១០០លានដុល្លារអាម៉េរិក​ ៕