អ្នក​ជំនាញ​លំនៅឋាន​ហុងកុង ​និង​កម្ពុជា ​ជួបគ្នា​ចែក​រំលែកបទពិសោធន៍​នៃការ​រៀបចំទីក្រុង និង​លំ​នៅ​​​ឋាន​​​​
​ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួង​រៀបចំដែន​ដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ បានរៀបចំសិក្ខាសាលា​មួយស្ដីពី បទពិសោធន៍​នៃការ​រៀបចំ​ទីក្រុង​និង​លំនៅឋាន​​នៅកម្ពុជា និងហុងកុង នៅព្រឹកថ្ងៃទី​០២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ នាទីស្ដីការ​ក្រសួង​ ដោយមានការ​ចូលពី​បណ្ដា​មន្ទីរ​ រាជធានី ខេត្ត តំណាង​គណៈស្ថាបត្យករ​កម្ពុជា គណៈវិស្វករកម្ពុជា សមា​គ​ម​​​អ្នក​សាងសង់​កម្ពុជា សមាគមអ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​លំ​នៅឋា​ន និង​មានការ​ចូលរួមធ្វើ​បទបង្ហាញ​ដោយ​អ្នកជំនាញផ្នែកលំនៅឋានមក​ពីហុងកុង​ និង​កម្ពុជា ផងដែរ ។​
ឯកឧត្តម​ លាង មុនីរិទ្ធ រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​រៀបចំដែន​ដី នគរូប​នីយកម្ម​ និងសំណង់ បានមានប្រសាសន៍ថា សិក្ខាសាលានេះ មានគោល​បំណង​ចែក​រំលែក​បទ​ពិសោធន៍​ក្នុងការ​រៀបចំទីក្រុង​នៅកម្ពុជា និង​នៅ​ទីក្រុង​ហុងកុង ដល់​ថ្នាក់ជាតិ និងនៅថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ ក៏ដូចជាជូនដល់​វិស័យ​ឯកជន សមាគម និងផ្នែកឧត្តម​សិក្សា​ដែល​ពាក់​ព័ន្ធ​នៅវិស័យនេះ ។
ឯកឧត្តម​បានមានប្រសាសន៍ថា ដើម្បី​សម្រេច​បាននូវ​គោល​នយោបាយ​ជាអាទិភាពរបស់រដ្ឋាភិបាល ក្រសួង​បានកំណត់​យក​ការ​ចុះបញ្ជី​ដីធ្លី​ជាអាទិភាព និង​យកចិត្តទុកដាក់​យ៉ាង​ខ្លាំងទៅលើ​ការ​រៀបចំផែន​ការ​យុទ្ធសាស្ត្រ ផែនការ​រៀបចំដែនដី និង​នគរូបនីយកម្ម​ ដោយបានកំណត់​ច្បាស់លាស់​ពីតំបន់​ប៉ូល​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច តំបន់​ស្នូល​នៃការអភិវឌ្ឍ​ និងអ័ក្ស​អភិវឌ្ឍ​ សមាហរណកម្ម​ប្រទាក់ក្រឡាគ្នា ផែនការ​រៀបចំដែន​ដីតំប់​ឆ្នេរ ផែនការ​រៀបចំដែន​ដីថ្នាក់​ខេត្ត ប្លង់គោល​ប្រើប្រាស់​ដី ផែនការ​ប្រើប្រាស់​ដីទីក្រុង និង​ទី​ប្រជុំ​ជន​ ប្លង់គោល​ប្រើប្រាស់ដី ក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ ផែន​ការ​ប្រើប្រាស់​ដីថ្នាក់ឃុំ សង្កាត់ ដើម្បីធានា​ការ​គ្រប់គ្រង​ការអភិវឌ្ឍ និងការសាងសង់​ប្រកបដោយ​ចីរភាព ។
ឯកឧត្តមបាន​បន្ថែមថា ៖ ការ​រៀបចំ​សិក្ខាសាលានេះឡើង ក្នុងគោល​បំណងរួម​ចំណែក​ចែករំលែក​បទពិសោធន៍ ការងាររៀបចំ​ទីក្រុង និង​លំនៅឋាន​​នៅកម្ពុជា និងហុងកុង ដើម្បី​បន្ត​ពង្រឹង​ការ​រៀបចំដែន​ដី នគរូ​បនីយកម្ម​ និង​សំណង់ នៅគ្រប់​កម្រិត​នៅកម្ពុជា។ នៅក្នុងសិក្ខាសាលា​នោះដែរ ក៏មាន​ការ​ធ្វើបទបង្ហាញ​ដោយសាស្ត្រាចារ្យ​មកពីហុងកុង​ ដោយរៀបរាប់ពីប​ទពិ​សោ​ធន៍​នៃ​ការ​រៀបចំទីក្រុង​ហុងកុង​ រួមជាមួយមន្ត្រី​កម្ពុជា​ដែលពាក់ព័ន្ធនឹង​ការរៀបចំទីក្រុង​ក្នុង​​ប្រទេស​កម្ពុជា​ផងដែរ ។
លោក Ngai Ming Yip សាស្ត្រាចារ្យ​នៃសាកលវិទ្យាល័យ​ហុងកុង បាន​បង្ហាញ​ពីការរៀប​ចំ​ទីក្រុងហុង​កុង​​ កាលពីទសវត្សរ៍ ឆ្នាំ ៥០​-៦០​មកចែក​រំលែកជូនអង្គ​សិក្ខា​សា​លា​ដែលបានចូលរួម​ ។ ​
នៅក្នុងនោះដែរ លោក​ស្រី នូសុវត្ថិ ចាន់វត្តី អនុប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​អភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច កិច្ច​ការ​វិនិយោគ និង​ទំនាក់ទំនង​អន្តរជាតិ ក៏បានធ្វើបទបង្ហាញ​ពពីដំណោះស្រាយ​​ជោគជ័យ​នៃអគារ​ប៊ូឌីញ ស ដល់​សិក្ខាកាម​​ ដោ​យ​លោក​ស្រី បានលើកឡើង​ថា អគារ​ប៊ូឌិញ​ មាន​ផ្ទៃក្រឡា ៦.៥៣១​ម៉ែត្រការ៉េ ដោយមាន​ ៤៩៣ចំណែក​ឯកជន ( យូនីត ) ។ ក្រោយឆ្នាំ ១៩៧៩ មានប្រជាពលរដ្ឋ​ចំនួន ២ ០៥៥​នាក់ បានរស់នៅទីនោះ និង​បន្ត​រស់​នៅ​រហូតដល់អំឡុង​ឆ្នាំ​២០១៧ រដ្ឋាភិបាល​សម្រប​សម្រួ​ល​ពលរដ្ឋ​ចាកចេញពីអគារ​ចាស់ៗ​នោះទៅកាន់​តំបន់​​ថ្មី​ដោយ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ឈ្នះឈ្នះ ។
បើតាម​ឯកឧត្តម​ លាង មុនីរិទ្ធ បច្ចុប្បន្ន​ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំណ​ង់ បា​ន និងកំពុងសហការ​ជាមួយដៃគូរដ្ឋ និ​ងវិស័យឯកជន ក្នុងគោល​បំណង​លើកកម្ពស់​សោភ័ណ​ភា​ព​ទីក្រុង ទី​ប្រជុំជន និងបរិស្ថាន​ល្អ សម្រាប់លើ​កកម្ពស់​សុខុមាលភាពស៊ីវិល័យ និងគុណ​តម្លៃគ្រួសារ ។​ ល​ទ្ធ​ផ​ល​​នៃការ​រៀបចំដែនដី​ និង​នគរូបនីយកម្ម មិនត្រឹមតែរួម​ចំណែក​ក្នុងការធានា​ការអភិវឌ្ឍ​ និងការអភរិក្ស​ប្រកបដោយ​ចីរភាព តុល្យ​ភាព ​និងសមធម៌​ប៉ុណ្ណោះទេ​ ថែមទាំង​បានរួម​ចំណែក​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការជំរុញ​កំណើ​សេដ្ឋកិច្ច​តាមរយៈ​កំណើន​នៃការអភិវឌ្ឍ​ និងការកសាង​ជារៀង​រាល់​ឆ្នាំ ៕