ក្រសួងរៀបចំដែនដី និងក្រសួងសាធារណការ បើកកិច្ច​ពិភាក្សាគម្រោងកែលម្អ និងលើ​ក​កម្ពស់​សោភ័ណ​ភា​ពកំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៤
ភ្នំពេញ​ ៖ ឈរលើទស្សនៈទានគិតគូរពីសុវត្ថិភាព និងសោភ័ណភាពតាមទីប្រជុំជន ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ និងក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានប្រជុំពិភាក្សាគម្រោងកែលម្អ និង​លើកក​ម្ពស់សោភ័ណភាពកំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ៤ ដោយជ្រើសរើសទីតាំងទីប្រជុំជនចំនួន ៣ទី​តាំង (ស្ថិត​ក្នុ​ង​ភូមិ​សាស្ត្រ ក្រុងច្បារមន ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ទីតាំងរង្វង់មូលវាលរេញ និងផ្សារព្រៃនប់ ស្ថិតក្នុងភូមិសា​ស្ត្រ​ខេ​ត្តព្រះសី​ហ​​នុ) ដើម្បីអនុវត្តជាគម្រោងសាកល្បង ។
កិច្ច​ប្រជុំ​ផ្ទៃក្នុងជា​មួ​យក្រុ​​មកា​រ​ងា​រ​ក្រសួ​ង​សា​ធារ​ណ​កា​រ ​​និង​ដឹ​ក​ជញ្ជូ​​ន​ ក្នុង​គ​ម្រោ​ងកែ​ល​ម្អ និ​ង​លើ​ក​ក​ម្ព​ស់​សោ​ភ័​ណ​ភា​ពកំណាត់ផ្លូវជាតិលេខ ៤ “ក្រុងច្បារមន”និង”រង្វង់មូលវាលរេញ”និង”ផ្សារព្រៃនប់” បានធ្វើ​ឡើង​នៅ​ទីស្ដីការក្រសួង នាព្រឹកថ្ងៃទី២៤ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥។
នៅក្នុងកិច្ច​ប្រជុំ​នោះ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួង​រៀបចំដែនដី ​នគ​រូប​នី​យ​កម្ម និងសំណង់ បានបញ្ជាក់ថា ក្រសួងមានបំណងចង់យ​កគ​ម្រោ​ងកែ​ល​ម្អ​ និង​លើ​កក​ម្ពស់​សោ​ភ័ណ​ភា​ព​កំ​ណាត់​ផ្លូវជាតិលេខ ៤ “ក្រុងច្បារមន” និង”រង្វង់មូលវាលរេញ” និង”ផ្សារព្រៃនប់” ធ្វើជាគម្រោ​ង​គម្រូ​មួ​យ​សម្រា​ប់ទីប្រជុំជនគ្រប់ទីកន្លែងទាំងអស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយជំ​ហាន​ដំ​បូ​ង​គឺ​ចង់​យ​កក្រុ​ង​ច្បា​រ​ម​នធ្វើ​ជា​គោល​​ជាមុនសិនដោយប្រមូលគំនិត បទពិសោធន៍ ទស្សនទាន​ទាំ​ង​អស់​ទៅ​កែ​ស​ម្រួ​លទី​ប្រ​​ជុំ​ជន​ក្រុ​ង​ច្បារ​មន ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ដោយអាចញែកផ្លូវម្ខាងចេញពីផ្លូវជាតិលេខ៤ និងរៀបចំចំណតរថយន្ត ចិញ្ចើម​ផ្លូវ​ និ​ង​ផ្លូ​វថ្មើរជើង រៀបចំប្រព័ន្ធបង្ហូរទឹកកខ្វក់ និងដាំដើមឈើ ដើម្បីបង្កើនសោភ័ណភាពទីនេះបន្ថែមទៀត ជាទី​ប្រជុំ​ជ​ន​ដែ​លប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូបអាចរស់នៅបាន និងមានសុវត្ថិភាព។
​ឯ​កឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី សាយ សំអាល់ បានគូសបញ្ជាក់ថា គម្រោង​នេះផ្តោ​ត​លើ​៖ (១)​.កា​រ​រៀប​ចំទី​​សា​ធា​រណៈ និ​ង​ទី​ប្រ​ជុំជ​ន​ក្នុងក្រុងឱ្យមានបរិយាកាសល្អអាចរស់នៅបានសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា (២)​.ឈា​នទៅ​កា​ត់​បន្ថយ និងបញ្ចៀសគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ជាយថាហេតុ ផ្តល់សេវាកាន់តែល្អប្រសើរសម្រាប់អ្នករស់នៅ និង​ឆ្លង​កាត់​តំបន់ជាប្រចាំ និង (៣). ផ្តល់នូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធចាំបាច់សម្រាប់ឱ្យអ្នកទីក្រុងមា​​នភា​ព​​ងា​យស្រួ​លក្នុ​ងការរស់នៅ។ តាមគម្រោង ទីប្រជុំជនដែ​ល​ត្រូ​វកែ​លម្អ និងលើក​កម្ព​ស់​សោ​ភ័​ណភា​ព​បែបនេះ​មានប្រមាណជាង ២០០ទីតាំងនៅទូទាំងប្រទេស ៕